Kowalstwo (Blacksmithing) - Profesje - World of WarCraft

Profesje

Data publikacji : 13.12.2009

Kowalstwo (Blacksmithing)

Kowale przetwarzają sztaby metali uzyskane od górników i wykuwają z nich wspaniałe bronie i zbroje. Wiele z nich jest unikatowych pod tym względem i nie można znaleźć ich u handlarzy czy przy zwłokach potworów.

Poza orężem i pancerzami typu "mail" i "plate", adepci sztuki kowalstwa potrafią też tworzyć specjalne ostrzałki (sharpening stones) zwiększające tymczasowo obrażenia zadawane bronią, składniki potrzebne w innych profesjach czy nawet obiekty potrzebne z niektórych zadaniach.

Zanim zdecydujesz się zostać kowalem, dobrze jest zająć się też górnictwem - zaoszczędzi to wielu wydatków na sztaby żelaza czy kamienie szlachetne. Czasami możesz potrzebować też skór ale bez problemu nabędziesz je od innych graczy.

Kowalstwo jest świetną profesją dla Paladynów i Wojowników - daje im możliwość tworzenia dla siebie ekwipunku. Jeżeli grasz inną klasą, zawsze możesz sprzedawać swoje wyroby na aukcjach.

Jak zacząć?

Na początek musisz znaleźć trenera (zazwyczaj przy kuźni, zawsze możesz zapytać strażnika o dokładną lokalizację). Kiedy już przekaże ci podstawy wiedzy, odpowiednią umiejętność znajdziesz w księdze zdolności. Jeżeli nie masz żelaznych pięści, będziesz potrzebował młota kowalskiego (nie, twój młot bojowy się nie nadaje) - kupisz go u handlarza oznaczonego jako <trade merchant>. Młot będzie ci potrzebny przy tworzeniu przedmiotów (wystarczy, że masz go w plecaku). Większość przepisów (ale nie wszystkie) wymaga też obecności kowadła (wystarczy koło niego stanąć).

Podstawy

Główne składniki
Kowale zazwyczaj potrzebują jednego ze składników takich jak "Weak Flux", "Strong Flux", "Coal", "Grinding Stones" lub "Elemental Flux". W skład niektórych przedmiotów wchodzą też takie ingrediencje jak klejnoty, tkaniny czy skóry.

Plany
Dodatkowe przepisy możesz zakupić u trenera, znaleźć przy ciałach pokonanych przeciwników, w skrzyniach, otrzymać w nagrodę za wykonane zadanie czy kupić na aukcji. Także zwiększanie reputacji z różnymi frakcjami może otworzyć ci drogę do nowych instrukcji.

Ostrzałki i Kamienie Balansujące (Sharpening/Weight Stones)
Kowale mogą tworzyć specjalne kamienie, zwiększające przez jakiś czas zadawane nią obrażenia.

Stalowy łańcuch
Stalowy łańcuch doczepiony do broni zapobiega rozbrojeniu gracza w czasie walki - niestety, liczy się on jako zaklęcie (enchantment) i korzystając z niego, nie można ulepszyć w inny sposób (poza tymczasowymi wzmocnieniami takimi jak ostrzałki).

Kolce na tarczy
Kowale mogą przymocować do tarczy specjalne kolce zadające atakującemu przeciwnikowi dodatkowe obrażenia.

Mithrilowe ostrogi
Dodanie do butów mithrilowych ostróg przyspieszy twojego wierzchowca.

Specjalizacja

Wysokopoziomowi gracze mają możliwość wyboru dziedziny w której chcą się specjalizować: Wytwórstwo Pancerza (Armorsmith) lub Broni (Weaponsmith, dzieli się dodatkowo na specjalizacje w mieczach [Swordsmith], toporach [Axesmith] i młotach [Hammersmith]. Specjalizacja daje ci dostęp do przepisów na potężne i cenne przedmioty więc musisz zdecydować czy bardziej zależy ci na doskonałej obronie czy morderczym ataku. Jeżeli należysz do gildii, warto zapytać towarzyszy jakiego rodzaju kowala chcieliby widzieć w swoim gronie.

Jeżeli zechcesz oduczyć się danej specjalności i poznać inną, musisz znaleźć odpowiedniego NPC i mu zapłacić.

Informacje dodatkowe

  • Nowych recept możesz nauczyć się od trenerów rozsianych po całym świecie, kupić je od innych graczy lub znaleźć przy ciałach pokonanych przeciwników.
  • Istnieją specjalne zadania dla kowali.
  • Dzięki zdolności tworzenia Kluczy Uniwersalnych (Skeleton Keys) adepci sztuki kowalstwa radzą sobie z zamkami równie dobrze co łotrzykowie.
  • Kowale mogą tworzyć sprzęt dający dodatkowe odporności (bardzo użyteczny w raidach), runy ulepszające broń i pancerze oraz pręty (rod) potrzebne zaklinaczom.

Pozostałe nowości