Gotowanie (Cooking) - Profesje - World of WarCraft

Profesje

Data publikacji : 13.12.2009

Gotowanie (Cooking)

Począwszy od Polanych Piwem Knurzych Żeberek a skończywszy na Zapiekanka z Olbrzymiej Ostrygi, żaden przepis nie jest tak dziwny lub niejasny aby uniknął uwagi Szefów Kuchni w Azeroth. Jedzenie jest jednym ze sposobów leczenia się poza walką, tak aby można było powrócić do niej tak szybko jak to możliwe.

W czasie swoich podróży bardzo często będziesz natykał się na kawałki mięsa, które (zamiast sprzedawać je kupcom), możesz przygotować do jedzenia. Jeżeli klasa którą grasz nie posiada zdolności leczących, zdobywanie odpowiedniego pożywienia będzie dla ciebie bardzo ważne.

Możesz oczywiście kupować jedzenie u handlarzy ale o wiele taniej i pożywniej jest przygotowywać je samemu. Poza tym, poza zwykłym jedzeniem możesz też przygotowywać "posiłki z niespodzianką" takie jak na przykład Papkowaty Tort Pajęczy, Zapiekanka z Olbrzymiej Ostrygi czy Omlet o Ciekawym Smaku.

Kuchnio - nadchodzę!

Na początek, będziesz musiał znaleźć NPC który nauczy cię podstaw gotowania. Najłatwiej znaleźć taką postać w pobliżu ognisk i garnków. Jeżeli nie możesz jej odszukać - zapytaj strażnika o drogę. Kiedy już poznasz podstawy, będziesz potrzebować odpowiednich składników (takich jak przyprawy) - kupisz je u handlarza zajmującego się profesjami (<trade merchant>).

Upewnij się, że wiesz jak rozpalić ognisko co pozwoli ci gotować gdzie tylko zechcesz. Aby to zrobić, będziesz potrzebował krzemienia (flint), podpałki (tinder) oraz trochę drewna. Pamiętaj jednak, że nie potrzebujesz koniecznie akurat ogniska - każdy ogień się nada - zarówno ten z piecyka, koksownika (brazier) czy kominka. Ogniska są po prostu ciekawą i zabawną opcją.

Przepisy

Nowe przepisy możesz zdobyć na kilka różnych sposobów: jako nagrody za zadania, w skrzyniach i przy ciałach przeciwników lub nawet w ofercie handlarzy. Niektóre receptury można uzyskać tylko z zadań dostępnych w czasie specjalnych wydarzeń (takich jak na przykład Święta Bożego Narodzenia czy Halloween).

Jeżeli zajmujesz się gotowaniem, warto także przyjrzeć się rybołówstwu. Zapewnia praktycznie niewyczerpany, ogólnodostępny i darmowy zasób składników do niektórych przepisów, dzięki czemu będziesz mógł równocześnie doskonalić się w obu profesjach.

Zarabianie

Inni gracze z chęcią kupią twoje wyroby jeżeli tylko nie będziesz sprzedawał ich po wygórowaniej cenie. Zachęci ich fakt, że twoje jedzenie ma dodatkowe właściwości leczące i kosztuje mniej niż gotowe produkty dostępne w karczmach i tawernach.

Dodatkowe informacje

  • Wiele przepisów daje buffy trwające nawet 30 minut - bardzo przydatne w raidach i innych trudnych sytuacjach.
  • Aby łatwo dojść do 300 punktów umiejętności, mając 250 odwiedź Bale'a (Horda) lub Malygen'a (Sojusz) w Felwood. Sprzedają oni przepisy na Zwęglone Niedźwiedzie Kebaby i Soczyste Niedźwiedzioburgery, które pozwolą ci na trening bez rozwiniętej umiejętności rybołówstwa.

Pozostałe nowości