Rybołówstwo (Fishing) - Profesje - World of WarCraft

Profesje

Data publikacji : 13.12.2009

Rybołówstwo (Fishing)

Jako profesja drugorzędna, rybołówstwo zajmuje unikatowe miejsce w świece World of Warcraft. Pomimo, że jest to tak naprawdę tylko zdolność zbieracka, podobna do ściągania skór, zielarstwa czy górnictwa, techniczny aspekt rybołówstwa tworzy z niego niemal osobną mini-grę. Wystarczy bowiem obserwować spławik...

Podobnie jak w przypadku jego odpowiednika w prawdziwym świecie, aby zostać prawdziwym mistrzem w tej dyscyplinie, musisz spędzić naprawdę wiele czasu w przy zbiornikach wodnych z wędką w ręce. Łowienie ryby będzie testem twojego czasu reakcji, ponieważ musisz nacisnąć na spławik natychmiast po tym jak zanurzy się w wodzie (oznacza to, że coś złapałeś).

Oprócz różnorakich przejawów życia morskiego, takich jak ryby, węgorze czy kałamarnice, możesz natknąć się też na różne ciekawostki - nawet takie jak cenne przedmioty które można zdobyć tylko za pomocą wędki. Złapane ryby można zjeść od razu (co przywróci postaci część zdrowia) lub ugotować, dzięki czemu nabędą dodatkowych efektów.

Inna zaletą łowienia ryb jest, tak jak w prawdziwym świecie, jego odprężająca natura. Znajdź doskonałe, otoczone cudownym krajobrazem miejsce, oddalone od innych graczy i potworów... a potem rozkoszuj się chwilą. Doskonały sposób na zrobienie sobie przerwy od przygód w Azeroth!

Jak zacząć?

Przede wszystkim, musisz znaleźć na nauczyciela wędkarstwa - najłatwiej znaleźć ich w pobliżu rzek i strumieni. Jeżeli zobaczysz NPC stojącego blisko wody, najprawdopodobniej jest właśnie tym czego szukasz (lub kupcem). Jeżeli nie możesz odszukać odpowiedniej osoby, popytaj innych o drogę. Kiedy już nauczysz się rybołówstwa, czas na kupno wędki!

Wędki

Wędkę można kupić u sprzedawców przedmiotów potrzebnych w profesjach (są oznaczeni jako <trade merchant>). Oprócz zwykłych wędek, można też znaleźć rożne specjalne wersje tego przedmiotu.

 

Wędki Bonus do wędkarstwa
Blump Family Fishing Pole1 +3
Strong Fishing Pole +5
Darkwood Fishing Pole +15
Big Iron Fishing Pole +20
Seth's Graphite Fishing Pole2 +20
Nat Pagle's Extreme Angler FC-50003 +25
Arcanite Fishing Pole4 +35

1 - zadanie dostępne tylko dla graczy Sojuszu. Zacznij od rozmowy z Gubber'em Blump'em w Auberdine (Darkshore).

2 - nagroda za zadanie w Shattrath 

3 - zadanie dostępne tylko dla graczy Hordy. Porozmawiaj z Katoom the Angler w Revantusk Village (Hinterlands).

4 - nagroda za zwycięstwo w Stranglethorn Fishing Contest.

 

Przynęta

Znajdź kupca sprzedającego przynęty. Najczęściej jest to, jak w przypadku wędek, NPC oznaczony jako <trade merchant>. Użycie przynęty zwiększa twój poziom umiejętności łowienia ryb, dzięki czemu możesz łatwiej złapać trudniejsze okazy. Efekt przynęty jest ograniczony czasowo więc co jakiś czas musisz nakładać ją na nowo. Czym lepszą przynętę kupisz, tym większe bonusy otrzymasz. W wysokopoziomowych strefach funkcję przynęt spełnia Aquadynamic Fish Attractors tworzony przez Inżynierów.

Przynęta Bonus do rybołówstwa
Shiny Bauble +25 przez 10 minut
Nightcrawlers +50 przez 10 minut
Bright Baubles +75 przez 10 minut
Flesh Eating Worm +75 przez 10 minut
Aquadynamic Fish Attractor +100 przez 5 minut

 

Używanie wędki

Aby użyć wędki, umieść ją w slocie głównej ręki (tam gdzie zwykle wkłada się broń). Ponieważ wędka jest dwuręczna, będziesz musiał również ściągnąć tarczę zanim będziesz mógł zacząć łowić. Po tej czynności wejdź do księgi czarów i znajdź zdolność Rybołówstwa (Fishing) i przeciągnij ją na pasek zdolności.

Teraz musisz znaleźć dobre miejsce do połowu - udaj się na najbliższą rzekę, jezioro lub nawet ocean. Obróć się w stronę wody i wciśnij przycisk łowienia ryb. Twoja postać automatycznie zarzuci przynętę. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz łowić, zostaniesz o tym poinformowany. W takim przypadku najlepiej po prostu spróbować gdzie indziej.

Zabawa ze spławikiem

Kiedy już zarzucisz przynętę, pojawi się spławik. Przemieść swój kursor na spławik, a przybierze kształt standardowej ikony interakcji. Teraz musisz poczekać aż spławik się poruszy i zanurzy pod wodę. Pamiętaj że łowienie ryb wymaga wielkiej cierpliwości i nie jest zajęciem dla wszystkich. Po zarzuceniu pojawi się licznik czasu odmierzający długość zarzucenia. Kiedy się skończy, będziesz musiał zarzucić przynętę ponownie. Kiedy już spławik się poruszy, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy tak szybko jak tylko to możliwe. Ten element gry wymaga dobrego wyczucia czasu. Istnieje zarówno szansa na złapanie ryby jak i na to, że nasz cel zdoła uciec.

Jeżeli mimo wszystko zdołasz złowić rybę, zobaczysz okno łupów i będziesz mógł zabrać swoją zdobycz. Jeżeli jednak nie powiedzie ci się, otrzymasz o tym stosowny komunikat.

Branie może nastąpić w losowym odcinku paska postępu. Czasami zdarzy się tuż przed końcem, czasami na samym początku. Czasami nie zdarzy się wcale - w takim przypadku po prostu zarzuć przynętę ponownie.

Gatunki ryb jakie możesz złowić zależą od krainy w której się aktualnie znajdujesz. Na początek zacznij w pobliżu początkowej krainy twojej rasy. Jeżeli zaczniesz od trudniejszych obszarów, rzadziej będziesz w stanie złapać rybę przez co twoje umiejętności rozwiną się wolniej.

Specjalne stawy

Poza zwykłymi zbiornikami wodnymi, istnieją też specjalne stawy porozrzucane po całym świecie. Aby z nich skorzystać, zarzucaj wędkę tak długo aż spławik wyląduje w animowanym kółku. W każdym stawie możesz łowić około 4-6 razy zanim się wyczerpie i zniknie.

 • Oily Blackmouth Shoal
 • Firefin Snapper Shoal
 • Sagefish Shoal
 • Greater Sagefish Shoal
 • Deviate Fish Shoal
 • Eel Shoal (Feralas/Tanaris/Azshara/Stranglethorn Vale)
 • Sporefish School (Zangarmarsh) - Zangarian Sporefish
 • Bluefish School (Nagrand) - Icefin Bluefish
 • Feltail School (Terrokkar Forest/Zangarmash) - Spotted Feltail
 • Highland Mixed School (Terokkar Forest) - Gives Furious Crawdad, Golden Darter, i więcej.
 • School of Darter (Terokkar Forest) - Golden Darter
 • Pure Water (Nagrand) - daje Mote of Water

Wraki

Poza stawami konkretnych ryb, istnieją też obszary "wraków" - można je znaleźć w Stranglethorn Vale. Łowienie w nich odbywa się w taki sam sposób jak w stawach. Z wraków możesz wydobyć szkatułki i skrzynie, a czasem nawet mikstury życia i many. Wyłowione skrzynie mogą zawierać różne cenne przedmioty, takie jak elementy pancerza, broń, tkaniny czy skóry.

Ryby i przedmioty


Surowe ryby - większość złowionych ryb możesz po prostu zjeść. Aby to zrobić, kliknij na swoja zdobycz prawym przyciskiem myszy.


Przyrządzone ryby
- weź rybę i ją usmaż lub ugotuj. Przyrządzone ryby leczą więcej punktów życia niż surowe.
 

Specjalne ryby - Niektórych ryb, takich jak np. 22-Pounds Catfish, możesz używać jako off-hand. Dzięki temu możesz pochwalić się swoją zdobyczą innym graczom. Takie ryby mogą się okazać przydatne w innych profesjach. Dowiedz się co możesz zrobić z taką zdobyczą zanim ja sprzedasz kupcowi. Istnieje też szansa na złapanie napuchniętej ryby która może zawierać rozmaite przedmioty.

Małże - złowionego małża otwórz klikając na niego prawym przyciskiem myszy. Możesz znaleźć zarówno mięso (potrzebne w gotowaniu) jak i perły! Opalizujące perły są bardzo cenne i znajdują zastosowanie w kowalstwie, krawiectwie oraz inżynierii.


Klejnoty
- bardzo rzadko można znaleźć klejnoty, takie jak na przykład Pomniejszy Kamień Księżycowy.
 


Broń i pancerz
- wyłowiony broń i pancerz najczęściej nadaje się tylko na sprzedaż ale czasami możesz trafić na coś ciekawego.


Zabawne przedmioty
- możesz wyłowić też czaszki i inne przedmioty istniejące tylko dla klimatu. Możesz je sprzedać lub zachować i pochwalić się znajomym.


Zamknięte skrzynki
- mogą zawierać złoto i cenne przedmioty. Aby otworzyć taką skrzynkę, będziesz potrzebował pomocy Łotrzyka (chyba, że sam nim grasz).


Zagubione materiały
- Można znaleźć specjalne skrzynki zawierające przedmioty potrzebne w inżynierii. Zachowaj ich zawartość i sprzedaj ją napotkanemu inżynierowi.

 

Stranglethorn Fishing Extravaganza

Stranglethorn Fishing Extravaganza to huczne wydarzenie mające miejsce na wybrzeżach Stranglethorn Vale, odbywające się w każdą niedzielę o 2 po południu czasu gry. Wcześnie rano, zaprzyjaźnione gobliny z sąsiedztwa składają wizytę w Ironforge i Orgrimmarze aby poinformować wędkarzy o wielkim turnieju i wyjaśnić jego zasady. O odpowiednim czasie, w całym Stranglethorn rozbrzmi okrzyk obwieszczający początek zawodów, a przynęty zostaną zarzucone!

Czy uda ci się zostać mistrzem rybackim i złowić wystarczająco dużo smacznych ryb aby zdobyć główną nagrodę? Czy uda ci się złowić odpowiednią rybę i zdobyć trochę cudownego sprzętu wędkarskiego samego Nat'a Pagle? Czy Szczęśliwy Kapelusz Wędkarski (Lucky Fishing Hat) powróci na głowy rybaków? Wkrótce się dowiemy!

Dodatkowe informacje
  

Bonusy do wędkarstwa

Możesz zwiększyć swój poziom rybołówstwa poprzez złowienie specjalnej ryby w czasie Stranglethorn Fishing Extravaganza. Jedną z nagród jest ulepszenie dające twojej wędce bonus +5 do wędkarstwa. Na zapalonych wędkarzy czekają też Szczęśliwy Kapelusz Wędkarski,  czy Ekstremalne Wędkarskie Buty Nat'a Pagle (również dające bonus +5). Dodatkowo, jeżeli znasz jakiegoś zaklinacza, poproś go o nałożenie na twoje rękawice czaru dającego kolejne +5 do do rybołówstwa. 

Ubranie dla prawdziwego rybaka

Jeżeli chcesz się ubierać jak rybak (a czemu nie!?), możesz zdobyć Szczęśliwy Kapelusz Wędkarski, Niebieskie Ogrodniczki (Blue Overalls) i Plecione Sandały (Knitted Sandals). Eksperymentuj też próbować z innymi przedmiotami!

Poziom Ekspert

Aby nauczyć się poziomu Ekspert, musisz kupić (za 1 sztukę złota) książkę "Expert Fishing - The Bass and You.". Znajdziesz ją u Old Man Heming w Booty Bay w Stranglethorn Vale.

Poziom Artysta

Aby zostać wędkarskim artystą, twoja postać musi być na co najmniej 35 poziomie doświadczenia i posiadać 225 punktów w rybołówstwie. Gracze Sojuszu muszą porozmawiać z Grimnur'em Stonebrand'em w Ironforge (The Forlon Cavern). Miłośnicy Hordy powinni udać się do Lumak'a w Valley of Honor w Ogrimmarze. Oba zadania skierują cię do Nat'a Pagle w Dustwallow Marsh. Znajduje się on w Tidefury Cove na poludniowy zachód od Theramore Island. Jak już go znajdziesz, otrzymasz od niego zadanie złowienia czterech rzadki ryb w różnych rejonach świata.

Poziom Mistrz

Aby zostać mistrzem rybołówstwa, musisz kupić książkę "Master Fishing - The Art of Angling" od Juno Dufrain'a w Cenarion Refuge w Zangarmarsh. Zwiększenie poziomu umiętności z 300 do 375 będzie powolne i nudne więc najlepiej brać się za to raz na jakiś czas a nie od razu.

Inne porady

 • Ugotowane ryby możesz sprzedawać innym graczom - są lepsze niż jedzenie ze sklepu. Rybołówstwo najlepiej połączyć z gotowaniem.
 • Przepisy na ryby możesz kupić u niektórych sklepikarzy.
 • Istnieje szansa, że wiadomość w butelce którą wyłowisz będzie zawierała jakiś przepis.
 • Niektóre ryby można złapać tylko o określonej porze dnia!

 

Pozostałe nowości