Inżynieria (Engineering) - Profesje - World of WarCraft

Profesje

Data publikacji : 13.12.2009

Inżynieria (Engineering)

Inżynieria to bardzo zabawna i kreatywna profesja. Pozwala tworzyć mnóstwo dziwnych rzeczy, ciekawych w użyciu i zadziwiających innych graczy. Poza tym inżynierowie potrafią produkować rzeczy takie jak materiały wybuchowe, broń palną, lunety, pociski, mechaniczne smoki, hełmy do nurkowania i wiele innych.

Wadą inżynierii jest potrzeba zgromadzenia wielu różnych, najdziwaczniejszych składników aby móc coś stworzyć. Poza tym, większość wyrobów inżynierskich jest tak skomplikowana, że tylko ich koledzy po fachu wiedzą jak ich używać.

Jeżeli chcesz podjąć się tej pokręconej profesji, dobrym pomysłem jest zostanie jednocześnie górnikiem - dostarczy ci to rud metali i klejnotów potrzebnych w większości inżynierskich wynalazków. Czasami będziesz też musiał zdobyć trochę skóry ale tą zawsze można kupić od gracza potrafiącego je zdejmować. Co dziwniejsze składniki można nawet wyłowić z wody!

Jak zacząć?

Po pierwsze, musisz znaleźć nauczyciela inżynierstwa (jeżeli masz z tym kłopot, zapytaj o drogę dowolnego strażnika w dużym mieście). Kiedy już poznasz podstawy fachu, otwórz okno zdolności - znajdziesz tam ikonę inżynierii.

Inżynieria Goblińska i Gnomia

Kiedy już zostaniesz świetnym inżynierem (co oznacza 200 punktów zdolności i 35 poziom postaci), będziesz mógł wybrać specjalizację - albo poznać tajniki gnomiej techniki albo zgłębić tajemnice szalonych wynalazków goblińskich inżynierów. Członkowie Sojuszu powinni porozmawiać z Lilliam Sparkspindle w Stormwind City, natomiast Hordowcy z Tinkerwiz w Ratchet. Otrzymasz od danego NPC zadania których celem będzie otrzymanie dostępu do nowych recept.

Oglethorpe Obnoticus w Booty Bay jest mistrzem gnomiej inżynierii, a Buzzek Bracketswing to jego gobliński odpowiednik (znajdziesz go w Tanaris, Gadgetzan). Kiedy już wybierzesz którąś ze stron, nie możesz zmienić zdania - swój wybór powinieneś oprzeć na przepisach dostępnych każdej z opcji. Każda z nich ma kilka naprawdę fajnych gadżetów i wybór może być bardzo trudny.

Przykładowe Produkty InżynieriiProsty Dynamit
(Coarse Dynamite) - Zadaje X do Y obrażen w zasięgu Z jardów.

 Wielka Bomba z Brązu
(Big Bronze Bomb) - Zadaje X do Y obrażeń i ogłusza cel na Z sekund w zasięgu N jardów.

 


Mechaniczna Wiewiórka
(Mechanical Squirrel) - Tworzy mechaniczną wiewiórkę który będzie podążać za tobą jako twoje zwierzątko. Nie służy absolutnie niczemu poza zabawianiem ciebie i innych graczy. Wiewiórki możesz też dawać innym graczom lub nawet je sprzedawać.
 Mały Ładunek Seaforium
(Small Seaforium Charge) - Pozwala wysadzać zamki w drzwiach i skrzynkach.

 


Goblińska Mina Lądowa
(Goblin Land Mine) - Umieszcza na ziemi Goblińską Minę Lądową, która eksploduje kiedy przejdzie obok niej wroga istota.

 


Wybuchowa Owca
(Explosive Sheep) - Przywołuje Wybuchową Owcę, która popędzi w stronę najbliższego wroga i eksploduje.

 


Goblińskie Wstrząsokable
(Goblin Jumper Cables) - Wstrząsokable mogą przywrócić do życia martwego gracza... lub wybuchnąć.

 

Machina Latająca

Inżynierowie potrafią stworzyć niesamowite latające machiny! Niobe Whizzlespark w Shadowmoon Valley nauczy cię jak zbudować taką dla siebie. W czasie lotu, wpisz /mountspecial aby zmienić tryb lotu (zmiany są tylko kosmetyczne). Poza normalnymi wymogami, zwykła machina wymaga od pilota 350, a ulepszona 375 punktów inżynierii.

Dodatkowe informacje

Schematy

Co prawda nauczyciel inżynierii oferuje naukę wielu ciekawych planów, te najbardziej pożądane można znaleźć przy ciałach potworów (jeżeli nie możesz na nie natrafić, sprawdź dom aukcyjny i popytaj innych graczy), w skrzyniach lub jako nagrody za reputację z daną frakcją.

Nowości w dodatku Burning Crusade:

 • Kilka potężnych, epickich hełmów
 • Nowe lunety
 • Rakietowe Buty Xtreme (Rocket Boots Xtreme) w skórzanej wersji
 • Pas Prawie-Niewrażliwości (Nigh-Invulnerability Belt) chroniący cię tarczą mocy... o ile zadziała
 • Rozpruwacz Wymiarów (Dimensional Ripper) przenoszący cię do Area 52 lub Ultrabezpieczny Transporter (Ultrasafe Transporter) teleportujący do Toshley's Station
 • Flary Dymne (Smoke Flares) wypuszczające przez 5 minut smugę dymu - pomocne w oznaczaniu obszarów podczas walk z bossami w raidach!
 • Skrzynki na narzędzia (Toolboxes)
 • Nowe bomby wszystkich kształtów i rodzajów
 • Zapthrottle Mote Extractor, dostępny w ramach nagrody za zadanie, może zostać użyty do uzyskiwania Mote'ów of Mana, Life i Shadow z różnych miejsc na świecie.

Repair Robot (aka Repair Bot)

W Głębinach Czarnoskały (Blackrock Depths) możesz zdobyć plany robota naprawczego. Obok Lorda Golemów Argelmach'a znajduje się zwój zawierający potrzebną wiedzę - aby go zrozumieć potrzebujesz 300 punktów inżynierii. Po skonstruowaniu i uruchomieniu, robot przez 10 minut działa jak handlarz kupujący przedmioty po normalnych cenach i naprawiający ekwipunek. Pozwala to drużynom zwiedzającym podziemia i raidom na naprawę ekwipunku i sprzedaż łupów bez wracania do miasta. Ogólnie rzecz biorąc, taki robot to świetny i bardzo pożądany gadżet.

Inne porady

 • Poza innymi przedmiotami, w inżynierskich torbach można umieścić też przepisy i fajerwerki.
 • Inżynieria jest dobrą profesją w walkach PvP ale posiada też kilka przedmiotów bardzo przydatnych w raidach PvE.
 • Gnomy posiadają bonus rasowy +15 do inżynierii. Pozwala im to osiągnąć stopień Artisan przed 35 poziomem postaci.
 • Dzięki inżynierstwu możesz stworzyć materiały wybuchowe użyteczne w walce. Inni gracze też mogą ich używać.
 • Lunety nie wymagają znajomości inżynierii więc możesz je spokojnie sprzedawać innym graczom. Kiedy ktoś zdobędzie lepszą broń palną, z pewnością będzie chciał również kupić nową lunetę.
 • Poziom Mechanicznych Smoczków, Kurczaków Bojowych i Bomb zrzucanych prz Gobliński Bombowiec rośnie wraz ze wzrostem twoich zdolności inżynierskich więc te gadżety będą zawsze użyteczne.
 • W wyższo-poziomowych podziemiach i raidach możesz znaleźć różne urządzenia inżynierskie przy ciałach pokonanych przeciwników.
 • Bomby dezorientują wroga.
 • Seaforium otwiera zarówno zamknięte skrzynie jak i drzwi.
 • Kukły ćwiczebne generują falę prowokującą potwory do ataku przez pierwsze 5 sekund po ich użyciu.
 • Słyszano plotki, że plany Bojowego Robota Naprawy znajdują się w posiadaniu kilku wybranych Analityków Gan'arg w Blade's Edge Mountains.

Pozostałe nowości