Krawiectwo (Tailoring) - Profesje - World of WarCraft

Profesje

Data publikacji : 13.12.2009

Krawiectwo (Tailoring)

Krawiectwo pozwala graczom ciąć i tkać różne tkaniny, tworząc z nich najlżejsze rodzaje pancerza ("cloth"), torby, koszule i tym podobne przedmioty. Krawcy tworzą wyposażenie dla klas noszących zwykłą odzież i szaty - Magów, Czarnoksiężników i Kapłanów.

Są też bardzo ważni w gildiach ponieważ potrafią uszyć torby dla całego klanu. Posiadają też wzory przedmiotów takich jak torby specjalistyczne - na przykład na rośliny (dla zielarzy) czy Soul Shard'y dla Czarnoksiężników.

Krawcy nie wymagają żadnego specjalnego wyposażenia (takiego jak kowadła kowali) - wystarczy, że posiadają wszystkie składniki potrzebne do uszycia danego przedmiotu. Krawiectwo nie jest połączone z żadną profesją zbieracką - wszystkie ingrediencje muszą zostać zebrane z ciał pokonanych wrogów lub kupione od innych graczy - warto poprosić przyjaciół o pomoc w ich zbieraniu.

Nauka

Aby zacząć, skieruj się do najbliższego dużego miasta i zapytaj strażnika o drogę do nauczyciela krawiectwa.

Artisan
Sojusz Horda
Timothy Worthington w Dustwallow Marsh, Theramore Isle Tarren Mill
Master
Sojusz Horda
Honor Hold Dalinna (przy tawernie w Thrallmar)
Grand Master
Sojusz Horda
Benjamin Clegg w Valgarde, Howling Fjord Alexandra McQueen w Vengeance Landing
Obie strony konfliktu - Charles Worth w Master Commerce Exchange, Dalaran City

Składniki

Podstawowym składnikiem krawieckich wyrobów są tkaniny znajdywane przy ciałach pokonanych humanoidów.

Rodzaje tkanin:

Tkanina Poziom zostawiających ją potworów Poziom recept wykorzystujących dany materiał
Linen 5-17 1-91
Wool 16-27 75-130
Silk 25-40 125-210
Mageweave 40-50 175-250
Runecloth 50+ 250-300
Felcloth 50-601 250-300
Mooncloth2 - 290-300
Netherweave 54+3 300-375
Imbued Netherweave4 - 325
Spellcloth5 - 355-375
Shadowcloth6 - 355-375
Primal Mooncloth7 - 355-375
Frostweave 69-808 375-455
Imbued Frostweave9 - 400
Spellweave10 - 420-455
Ebonweave11 - 420-455
Moonshroud12 - 420-455

1 - w posiadaniu Demonów i Satyrów (Felwood, Azshara, Blasted Lands, Dire Maul).

2 - tworzony poprzez połączenie dwóch "Felcloth" w Księżycowej Studni ("Moonwell"). Można to zrobić raz na cztery dni.

3 - w posiadaniu potworów w Outland'ach i w okolicach Kharazan'u.

4 - Połączenie 3 "Bolt of Netherweave" i 2 "Arcane Dust". Wymaga Krosna Magii ("Mana Loom"). Kilka Krosen znaduje się w Shattrath, Lower City.

5 - Połączenie "Bolt of Imbued Netherweave", "Primal Mana" i "Primal Fire". Postać musi znajdować się w Netherstorm.Możliwe raz na 4 dni.

6 - Połączenie "Bolt of Imbued Netherweave", "Primal Shadow" i "Primal Fire". Postać musi znajdować się w Altar of Shadows, Shadowmoon Valley. Możliwe raz na 4 dni.

7 - Połączenie "Bolt of Imbued Netherweave", "Primal Life" i "Primal Water" w Księżycowej Studni ("Moonwell"). Możliwe raz na 4 dni. Stworzenie "Primal Mooncloth" nakłada na postać efekt "Moonwell Restoration", odnawiający 12 punktów życia i mana co 5 sekund przez 1 godzinę.

8 - do znalezienia tylko w Northrend.

9- Połączenie 3 "Bolt of Frostweave" i 2 "Infinite Dust".

10 - Połączenie "Bolt of Imbued Frostweave" i 2 "Eternal Fire".

11 - Połączenie "Bolt of Imbued Frostweave" i 2 "Eternal Shadow".

12 - Połączenie "Bolt of Imbued Frostweave" i 2 "Eternal Life".

 

Inne składniki

Wzory krawieckie najczęściej wymagają nici lub/i barwnika - do kupienia u handlarza zaopatrującego profesje (<Trade Merchant>). Powinien znajdować się w pobliżu nauczycieli. Możesz też potrzebować skór, klejnotów, mikstur lub innych specjalnych składnikow tworzonych przez inne profesje.

Recepty

Wielu przepisów można nauczyć się bezpośrednio u nauczyciela. Inne znajdziesz u kupców, otrzymasz w nagrodę za wykonane zadania, w ramach nagrody za reputację, przy ciałach pokonanych przeciwników i w domu aukcyjnym. Jeżeli szukasz konkretnego wzoru, popytaj wokoło - może ktoś akurat chce pozbyć się niepotrzebnego ciężaru.

Położenie Księżycowych Studni ("Moonwell"):

Sojusz:

 • Temple of the Moon, Darnassus
 • Auberdine, Darkshore
 • Park, Stormwind
 • Cenarion Hold, Silithus

Horda:

 • Cenarion Hold, Silithus
 • East of Iris Lake, Ashenvale
 • Thalanaar, Thousand Needles

Torby

Krawcy to głowni wytwórcy toreb. Co prawda gracze mogą je zdobyć też na inne sposoby (przy ciałach przeciwników, w nagrodę za zadanie, u kupca), jednak to właśnie krawcy potrafią stworzyć największe z nich - i to po niższych cenach niż te u handlarzy. Każda klasa potrzebuje toreb więc jest to idealny sposób zarobienie dodatkowego złota.

Torba Ilość miejsc Wymagany poziom umiejętności
Linen Bag 6 45
Red Linen Bag 6 70
Woolen Bag 8 80
Green Woolen Bag 8 95
Red Woolen Bag 8 115
Small Silk Pack 10 150
Green Silk Bag 10 175
Black Silk Bag 10 185
Mageweave Bag 12 225
Red Mageweave Bag 12 235
Runecloth Bag 14 260
Mooncloth Bag 16 300
Netherweave Bag 16 315
Bottomless Bag 18 300
Imbued Netherweave Bag 18 340
Primal Mooncloth Bag 20 375
Frostweave Bag 20 410
Glacial Bag 22 -

 

Torby związane z profesjami Ilość miejsc Zastosowanie Wymagany poziom umiejętności
Enchanted Mageweave Pouch 16 Zaklinanie 225
Enchanted Runecloth Bag 20 Zaklinanie 275
Big Bag of Enchantment 24 Zaklinanie 300
Spellfire Bag 28 Zaklinanie 375
Mysterious Bag 32 Zaklinanie -
Soul Pouch 20 Czarnoksiężnik 260
Felcloth Bag 24 Czarnoksiężnik 300
Core Felcloth Bag 28 Czarnoksiężnik 300
Ebon Shadowbag 28 Czarnoksiężnik 375
Abyssal Bag 32 Czarnoksiężnik -
Cenarion Herb Bag 20 Zielarstwo 275
Satchel of Cenarius 24 Zielarstwo 300
Bag of Jewels 24 Jubilerstwo 340

Specjalne ubrania

Krawcy mogą szyć stroje wyjściowe takie jak sukienki czy garnitury. Mogą one zaimponować innym ludziom w mieście lub być używane na specjalne okazje. Przykłady: Suknia Ślubna ("Wedding Dress"), zestaw Smoking - koszula, spodnie i marynarka (Tux Shirt, Tux Pants i Tux Jacket). Zawsze znajdzie się gracz chętny na kupno tych ubrań co gwarantuje stałe źródło dochodów, czy to z domu aukcyjnego czy przez bezpośrednią sprzedaż.

Koszule

Krawcy potrafią szyć wiele rodzajów koszul różniących się kolorem i style. Koszule nie dają żadnych bonusów, mają znaczenie tylko i wyłączenie estetyczne. Mimo że niektóre z nich są droższe i trudniejsze w do wykonania, te wcześnie dostępne też powinny dobrze się sprzedawać. Jeżeli próbujesz ładnie się ubrać, najlepiej sprawdź wszystkie dostępne wzory - zbierz je wszystkie! Do najpopularniejszych koszul należą Ciemna Jedwabna ("Dark Silk") i Głęboko Fioletowa z Jedwabiu ("Rich Purple Silk").

Specjalizacje w dodatku Burning Crusade

Na najwyższych poziomach krawiectwa możesz wybrać jedną z trzech specjalizacji - czarotkaniny ("spellcloth"), cienio-tkaniny ("shadowcloth") i pradawne księżyco-tkaniny ("primal mooncloth"). Zaletą specjalizacji jest to, że kiedy będziesz tworzył daną tkaninę, powstaną dwie zamiast jednej - podwaja to twoje tempo produkcji. Każdy rodzaj tkaniny może zostać stworzony raz na cztery dni. Zatem, kiedy już wybierzesz swoją specjalizację, będziesz mógł raz na 4 dni stworzyć 2 tkaniny przynależne do twojego wyboru i po jednej tkaninie z pozostałych dwóch opcji.

Aby wybrać specjalizację musisz mieć co najmniej 350 punktów krawiectwa. Udaj się do Shattrath City, gdzie znajdziesz czterech mistrzów krawiectwa w południowo-wschodniej części Lower City. Otrzymasz od nich zadanie po którego wykonaniu otrzymasz specjalizację.

Zanim wybierzesz czym chcesz się zajmować, warto sprawdzić jakich wzorów dotyczy specjalizacja. Twój wybór będzie zapewne w dużej mierze uzależniony od klasy postaci i rozkładu talentów:

 • Krawiectwo Spellfire - przedmioty zwiększające obrażenia od Magii ("Arcane") i Ognia ("Fire"), torba dla zaklinaczy z 28 miejscami - dobry wybór dla Maga specjalizującego się w ogniu lub magii (Arcane).
 • Krawiectwo Shadowweave - przedmioty zwiększające obrażenia oparte na Zimnie ("Frost") i Cieniu ("Shadow"), torba na Soul Shard'y z 28 miejscami - dobra opcja dla Maga Zimna, Czarnoksiężnika i Mrocznego ("Shadow") Kapłana).
 • Krawiectwo Primal Mooncloth - leczenie, zwykła torba z 20 miejscami - dobre dla Świętego ("Holy") Kapłana.

Nawet poza daną specjalizacją, nadal możesz tworzyć większość z powyższych przedmiotów, lecz zajmie to dwa razy więcej czasu (zakładając, że sam tworzysz wszystkie potrzebne tkaniny). Pamiętaj jednak, że istnieją pewne zestawy ekwipunku których wzory są dostępne tylko danym specjalistom - zanim dokonasz wyboru, upewnij się do jakiego zestawu otrzymasz dostęp. Dodatkowo, bonusy za zestaw mogą wymagać od ciebie danej specjalizacji. Pamiętaj też, że zawsze możesz oduczyć się obecnej specjalizacji ale to kosztuje.

Specjalizacje w dodatku Wrath of the Lich King

Kiedy już osiągniesz poziom Grand Master w krawiectwie, możesz wybrać drugą specjalizację - czarotkanie ("spellweave"), hebano-tkanie ("ebonweave") i całun księżyca ("moonshroud"). Zaletą specjalizacji jest to, że kiedy będziesz tworzył daną tkaninę, powstaną dwie zamiast jednej - podwaja to twoje tempo produkcji. Każdy rodzaj tkaniny może zostać stworzony raz na cztery dni. Zatem, kiedy już wybierzesz swoją specjalizację, będziesz mógł raz na 4 dni stworzyć 2 tkaniny przynależne do twojego wyboru i po jednej tkaninie z pozostałych dwóch opcji.

Aby wybrać drugą specjalizację, udaj się do Dalaran'u i popytaj nauczycieli - jeżeli spełniasz wszystkie warunki, otrzymasz zadanie do wykonania.

Zanim wybierzesz czym chcesz się zajmować, warto sprawdzić jakich wzorów dotyczy specjalizacja. Twój wybór będzie zapewne w dużej mierze uzależniony od klasy postaci i rozkładu talentów:

 • Krawiectwo Spellweave - podobnie jak Spellfire
 • Krawiectwo Ebonweave - jak Shadowweave
 • Krawiectwo Moonshroud - jak Primal Mooncloth

Nawet poza daną specjalizacją, nadal możesz tworzyć większość z powyższych przedmiotów, lecz zajmie to dwa razy więcej czasu (zakładając, że sam tworzysz wszystkie potrzebne tkaniny). Pamiętaj jednak, że istnieją pewne zestawy ekwipunku których wzory są dostępne tylko danym specjalistom - zanim dokonasz wyboru, upewnij się do jakiego zestawu otrzymasz dostęp. Dodatkowo, bonusy za zestaw mogą wymagać od ciebie danej specjalizacji. Pamiętaj też, że zawsze możesz oduczyć się obecnej specjalizacji ale to kosztuje.

Inne informacje

 • Zdzieranie skór może dobrze współgrać z krawiectwem, ponieważ da ci skóry potrzebne do uszycia niektórych przedmiotów.
 • Dodatkowe wzory można znaleźć w zakodowanych wiadomościach znajdywanych przy członkach Młota Zmierzchu ("Twilight's Hammer") w Silithus.
 • Istnieje kilka zadań krawieckich (poszukaj w Searing Gorge i Timbermaw Hold).

Pozostałe nowości