Kalendarium - Historia - World of WarCraft

Historia

Data publikacji : 30.11.2009

 

Ten dział poświęcony jest chronologii wydarzeń jakie miały miejsce w świecie Warcrafta. Datą zero jest otwarcie Mrocznego Portalu przez Medivha co umożliwiło orkom dostanie się do świata Azeroth.

Odległa przeszłość - Wybrany przez Panteon na swego obrońce - Sargeras zdradził Tytanów i zniszczył więzienia Eredarów i Nathrezimów, które wcześniej sam nimi wypełnił. Spośród tych pierwszych wybrał dwóch wodzów, którzy mieli stanąć na czele jego demonicznej armii - Kil'jaedena Kłamcę i Archimonde'a Plugawiciela. Od tej pory Sargeras znany jest jako mroczny Tytan - twórca demonicznej armii znanej jako Płonący Legion.

Miliony lat temu - Nieświadomi zdrady swego brata Tytani, po pokonaniu Dawnych Bogów rozpoczynają nadawanie Ładu w małym świecie zwanym Azeroth. Po ukształtowaniu kontynentu Tytaniu tworzą jego sercu ogromne jezioro, zwane później Studnią Wieczności. Miała ona dawać siłę na tyle dużą by w świecie powstało życie. W tym czasie powstają liczne rasy, najważniejszą z nich są smoki, które dostają największą moc i zostają zobowiązane do obrony świata przed wszelkimi niebezpieczeństwami.

 • 15583 - Nocne Elfy zwane Kaldorei docierają do Studni Wieczności i osiedlają się na jej brzegach zaciekawione mocą jaka z niej emanuje.
 • 14999 - Malfurion i Illidan Stormrage przychodzą na świat
 • 13803 - Tyrande Whisperwind przychodzi na świat

-9998 - Przyciągnięty emanującą z królestwa Nocnych Elfów magią Płonący Legion pod dowództwem Archimonde'a i Mannorotha rozpoczyna inwazję na niczego niespodziewający się świat Kalimdoru - "ziemię wiecznego światła gwiazd". Elfy widząc, że stawianie oporu najeźdźcy jest bezsensowne, zaczynały tracić nadzieję na wygraną. Młody uczony - Furion ze swym bratem - Illidanem Stormragem i z kapłanką Elune - Tyrande Whisperwind odszukali półboga pierwotnych kniei - Cenariusa, który zgodził się pomóc elfom, których darzył sympatią. Na pomoc ruszyły także smoki, wiedzione przez Alexstraszę, które zostały niegdyś zobowiązane do obrony świata. Podczas walki rozchwiane moce w głębinach Studni wybuchły z ogromną siłą dzieląc świat na mniejsze kontynenty.

Elfy poprzysięgają, że nigdy nie będą używać magii, która sprowadziła Płonący Legion do ich świata.

Alexstrasza Dawczyni Życia, Malygos Władca Zaklęć, Nozdormu Wieczny i Ysera Śniąca łączą ich magiczne energie, aby stworzyć Duszę Demona. Dusza Demona to potężny artefakt umożliwiający kontrolowanie smoków i niszczenie demonicznych sług Płonącego Legionu. Neltharion Strażnik Ziemi (znany później jako Skrzydło Śmierci) nie oddał części swych mocy Duszy Demona, co pozwoliło mu pozostać przy pełnej sile i stać się najpotężniejszym smokiem ze wszystkich.

Po wielu latach smoki, które ocalały z Wielkiego Rozbicia, postanowiły wyjść z ukrycia. Gdy dowiedziały się od arcydruida nocnych elfów - Furiona Stormrage'a o stworzeniu nowej Studni Wieczności postanowiły zawrzeć z przywódcą Kaldorei pakt, w którym Furion zobowiązał się strzec bezpieczeństwa Studni. Alexstrasza - przywódczyni czerwonych smoków umieściła w studni zaklęty żołądź, z którego wyrosło ogromna drzewo, którego korzenie utkwiły głęboko w Studni, zaś korona zdawała się sięgać samych niebios. Uzdrowicielska moc drzewa miała uleczyć wraz z biegiem czasu resztę świata. Drzewo zostało nazwane przez elfy Nordrassil, co w ich języku znaczyło "koronę niebios". Nozdormu Wieczny który przewodzi smokom brązowym rzucił na Drzewo Świata zaklęcie, które gwarantowało nocnym elfom ochronę przed starzeniem i chorobami dopóty dopóki Drzewo będzie stało. Ysera Śniąca - zielona smoczyca powiązała Drzewo świata ze swym mistycznym królestwem zwanym Szmaragdowym Snem. Z tego miejsca Ysera kierowała siłami przyrody i ścieżką ewolucji świata. Druidzi poprzez Drzewo zostali także powiązani ze Snem.

Illidan Stormrage zostaje uwięziony przez swojego brata za zbrodnie, które popełnił przeciwko nocnym elfom.

 • 5998 - Nie chcąc odrzucić cennej magii mała grupa elfów zostaje wygnana z Kalimdoru. Podążając na wschód zakładają królestwo Quel'Thalas, a sami nazywają się Wysokimi Elfami (Quel'dorei). Zaczynają się ich wojny z rdzennymi Trollami.
 • 2898 - Powstaje Imperium Arathora w Lordaeronie.
 • 2698 - Wysokie elfy zaczęły ponosić znaczące klęski w walce ze zorganizowanymi bandami Trolli, przez co musiały jak najszybciej znaleźć nowego sojusznika. Tym sojusznikiem miało być Imperium Arathora. Z początku Ludzie nie byli skorzy do pomocy. Quel'dorei nie widząc innego wyjście w zamian za pomoc militarną obiecały nauczyć Ludzi posługiwania się magią.
 • 1432 - Legion przyciągnięty przez magię emanującą z królestwa Ludzi, postanawia ponownie zniewolić świat i siać zniszczenie wśród śmiertelników. By uniknąć paniki wśród ludności rząd Imperium powołuje do życia Związek Tirisifala, który zrzeszał najpotężniejszych wojowników, magów oraz czarodziei, których zadaniem było potajemne zwalczanie Legionu.
 • 1198 - Imperium Arathora rozpada się na siedem oddzielnych państw, rozpostartych na całym północno-wschodnim kontynencie.
 • 1023 - Aegwynn - Strażniczka Azerothu przychodzi na świat.
 • 823 - Nieziemsko silna magini Aegwynn zdołała sama pokonać Saregasa w pojedynku. Nieśmiertelna dusza Mrocznego Tytana złączyła się z jeszcze nienarodzonym dzieckiem Aegwynn, Medivhem.
 • 187 - Na świat przychodzi Muradin Miedziobrody.
 • 65 - Na świat przychodzi Cairne Bloodhoof.
 • 43 - Kil'Jaeden zawiera układ z Ner'zhulem - przywódcą orków z Draenoru. W zamian za służenie Legionowi, Orkowie zyskają ogromną moc i dostęp do nowych światów do podbicia.
 • 40 - Wygnany z Azerothu Płonący Legion zatruwa swymi demonicznymi mocami klany z całego świata Draenoru, aby te pomogły Ner'Zhulowi. Niegdyś dumne szamanistyczne orkowe klany jednoczą się i zaczynają stawać się krwiożerczą Hordą.
 • 38 - Na świat przychodzi Gul'dan.
 • 38 do -33 - Horda napada i pokonuje Draenei i inne rdzenne rasy Draenoru. Rzezie przynoszą zaspokojenie żądzy krwi, ale nie na długo, gdyż wkrótce klany zaczynają walczyć ze sobą.
 • 37 - Na świat przychodzi Antonidas.
 • 36 - Na świat przychodzi Anduin Lothar.
 • 30 - Na świat przychodzi Uther Lightbringer.
 • 28 - Gul'dan zapowiada się na obiecującego maga, przez co zostaje uczniem samego Ner'Zhula.
 • 24 - Aegwynn rodzi syna - Medivha, którego przeznaczeniem jest zostanie Ostatnim Strażnikiem. Po urodzeniu syna Aegwynn znika w niewyjaśnionych okolicznościach.

Na świat przychodzi Kel'Thuzad.

 • 19 - Na świat przychodzi Książe Llane z Azerothu.
 • 18 - Gul'dan zaczyna praktykować demonologię pod okiem Kil'Jaedena

Na świat przychodzi Khadgar.

 • 13 - Ner'zhul nie mogąc pogodzić się z tym na co skazał orków, zrywa pakt zawarty z Kil'Jaedenem. Demon poprzysięga zemstę na szamanie i wybiera Gul'dana, aby ten zakończył dzieło jakie jego mistrz rozpoczął. Uczeń szamana zgadza się i tworzy tzw. Radę Cienia, aby ta rządziła Hordą. Rada Cienia zaczęła przeszukiwać dzięki Twisting Nether'owi wszechświat, aby odnaleźć światy do podbicia.
 • 12 - W wieku dwunastu lat Medivh pod wpływem mocy Strażnika zapada w śpiączkę.

Na świat przychodzi Grom Hellscream.

 • 6 - Książe Llane osiągnął wiek, w którym może objąć tron monarszy. Po ośmiu latach Medivh budzi się ze śpiączki, o dziwo z pełną kontrolą jego mocy - jego dusza została zdominowana przez wolę Sargerasa.

Medivh wyrusza do wieży Karazhan, aby tam kontynuować swą naukę.

 • 3 - Medivh nawiązuje pierwszy kontakt z Gul'danem i Radą Cienia.
 • 2 - Medivh i Gul'dan zawierają pakt. Medivh otworzy portal pomiędzy Draenorem, a Azerothem i wyjawi mu tajemnicę, gdzie znajduje się grobowiec Mrocznego Tytana - Sargerasa. W zamian Horda podbije Ludzi i zniszczy wrogów Medivha. Żadna ze stron nie spodziewa się, że ten plan sprzyja Kil'Jaedenowi.
 • 0 - Opętany przez duszę Sargerasa, Medivh otwiera Mroczny Portal i rozpoczyna się inwazja orkowskiej Hordy na świat Azeroth.

Orkowie atakują twierdzę Stormwind, ale nie udaje się im jej przejąć. Wśród dowódców Hordy zaczynają się kłótnie.

 • 1 - Książę Llane zasiada na tronie jako nowy król Azerothu.

Rozumiejąc, że Horda potrzebuje nowego dowódcy, aby zjednoczyć klany, Rada Cienia wybiera Blackhanda the Destroyera Wodzem Hordy.

 • 10 - Aegwynn wyczuwając wpływ Mrocznego Tytana na jej syna, staje do walki przeciwko niemu. Niestety zostaje ona pokonana i wygnana z Karazhan.

Aegwynn informuje króla Llane'a o mrocznej mocy Medivha i o jego roli w sprowadzeniu orków do Azerothu. Armie Azerothu zaczynają pośpiesznie przygotowania do wojny z orkami.

Książę Arthas - syn króla Terenasa z Lordaeronu przychodzi na świat.

Thrall - syn Durotana przychodzi na świat.

 • 11 - Mag Khadgar zostaje wysłany do wieży Medivha przez Kirin Tor, aby służyć Strażnikowi jako uczeń, a w rzeczywistości jako szpieg Dalaranu.

Durotan, przywódca klanu Frostwolf potyka się w tajemnicy z Orgrimem Doomhammerem, aby omówić ich obawy dotyczące Gul'dana i jego rządów nad Hordą. Po tym spotkaniu Durotan zostaje zamordowany, pozostawiając młodego Thralla w dziczy.

Grupa ludzi pod dowództwem porucznika Aedelasa Blackmoora odnajduje Thralla i wraca z nim do twierdzy Durnholde. Blackmoore zaczyna szkolić Thralla na gladiatora i niewolnika Na świat przychodzi Jaina Proudmoore.

 • 15 - Medivh zostaje zabity przez najlepszego przyjaciela - Lorda Lothara i jego własnego ucznia - Khadgara. Gul'dan, który podczas śmierci maga był w jego umyśle przeżył ogromny szok i wpadł w stan katatonii. Bez przewodnictwa Gul'dana Blackhand zostaje pokonany, a wodzem Hordy zostaje Orgrim Doomhammer. Garona pół-ork morduje króla Llane'a, a twierdza Stormwind zostaje zdobyta przez Hordę.

Orki przejmują kontrolę nad Azerothem i Lordaeronem, a jako swą główną siedzibę obierają Blackrock Spire. Reinkarnacja Medivha powraca do Karazhanu, gdzie wysysa wszystkie moce magiczne z wieży. Ostatni Strażnik planuje użyć tych mocy, aby pokonać Płonący Legion, gdy ten powróci. Po wykonaniu jego misji przenosi się znów do roku 617 i zaczyna planować jego bitwę z Legionem.

Lord Lothar prowadzi resztki wojsk na północ Lordaeronu. Przekonuje on przywódców siedmiu ludzkich królestw do połączenia swych sił przeciwko Hordzie. Niegdyś oddzielne księstwa Imperium Atathora łączą się i tworzą Przymierze Lordaeronu.

 • 16 - Orgrim Doomhammer, Wódz Hordy wysyła ogromną flotę, aby zaatakować południowe brzegi Lordaeronu. Niepowstrzymana Horda wbija się wgłąb kontynentu i niszczy starożytne królestwo wysokich elfów - Quel'Thalas.

Siły Przymierza rozpoczęły oblężenie Blackrock Spire. Podczas bitwy ginie dowódca wojsk - Lord Lothar. Śmierć przywódcy tchnęła w wojska jeszcze większą wolę walki i ludziom udało się zniszczyć twierdzę, a orki odepchnąć za portal.

Mroczny Portal zostaje zniszczony, a Horda pokonana.

Nekros Skullcrusher używa Duszy Demona, aby schwytać Alexstraszę i pojmać jej czerwone smoki, dla użytku Hordy.

 • 17 - Niedobitki orków zostały pojmane przez Przymierze i osadzone w obozach internowania.
 • 18 - Dzięki odważnej akcji małej grupy bojowników ruchu oporu pod dowództwem maga Rhonina, elfickiej łuczniczki Veressy i krasnoluda Falstada udało się zniszczyć Przymierzu przeklętą Duszę Demona i uwolnić Królową Smoków spod władzy Nekros'a. Ogarnięte szałem smoki Alexstraszy zburzyły stolicę klanu Dragonmaw - Grim Batol. W dodatku to wydarzenie przekreśliło planu Skrzydła Śmierci, który planował użyć artefaktu, aby pokonać inne smocze aspekty i zawładnąć światem Azeroth.

Ner'zhul sprowadza klany, które pozostały w Draenorze i ponownie otwiera portal. Nakazuje on, aby orkowie ukradli wiele artefaktów z Azerothu, które pozwolą mu otworzyć wiele portali na Draenorze. Przymierze wysyła potężną armię pod wodzą maga Khadgara za Mroczny Portal, aby powstrzymać plany Ner'zhula.

Dzięki mocy skradzionych artefaktów Ner'zhul otwiera portale na Draenorze, ale zanim udało mu się przeprowadzić swój lud przez nie, ich magiczna energia zaczęła rozrywać "czerwoną krainę". Bohaterowie Azerothu wiedząc, że zostaną uwięzieni na zawsze są zmuszeni do zniszczenia Mrocznego Portalu, aby ich ojczyzna nie została zniszczona przez potężną energię magiczną.

Dreanor zostaje zniszczony, pozostawiając po sobie jedynie fragment ziem nazwany Pustkowiami. Ner'zhul i jego klan - Shadowmoon zostają schwytani przez Kil'jaedena i jego wojska w momencie wkroczenia do Twisting Netheru. Orkowski szaman zostaje przemieniony w Króla Lisza, uwięziony w lodowym więzieniu i wysłany znów do Azerothu. Członkowie klanu Shadowmoon zostają przemienieni w Liszów i zmuszeni do słuchania woli ich Króla.

 • 19 - Przymierze tworzy kolejne obozy internowania, aby pomieścić tam wszystkich schwytanych orków. Tylko kilka orkowskich klanów pozostaje wolna i co pewien czas atakuje ziemie Przymierza.
 • 28 do 32 - Wojna Pająków: Podwładni Ner'zhulowi nieumarli zaczynają zabezpieczać swe bazy w Northrend przed mrocznym królestwem Azjol'Nerub, które jako jedyne sprzeciwiało się jego mocy i władzy. Ostatecznie Ner'zhul wygrał wojnę przeciwko nerubianom, stopniowo wyczerpując ich siły. Przy pomocy Upiornych Władców (Nathrezimów) i jego niezliczonej armii nieumarłych Król Lisz zaatkował Azjol'Nerub i zburzył jego podziemne świątynie. W tym momencie Ner'zhul zawładnął całym mroźnym kontynentem.
 • 32 - Thrall – młody ork wychowany przez ludzi na niewolnika – gladiatora, ucieka z twierdzy swego „pana” – Aedelasa Blackmoore’a, aby odnaleźć tożsamość, którą utracił. Udaje mu się odnaleźć wiele orkowskich klanów, którym udało się uniknąć pojmania i prowadzi je, jako szaman i wódz klanu Frostwolf, do walki przeciwko Przymierzu, które zniewoliło jego lud.
 • 33 - Zagrożenie ze strony odnowionej Hordy zaczyna być powodem niepokoi wśród ludności Przymierza.

Thrall, po śmierci Orgrimma Doomhammera zostaje nowym wodzem Hordy. Dzięki jego przywództwu orkom udaje się powrócić do dawno zapomnianej kultury szamanistycznej. Horda pozbawiona wpływu demonów zaczyna tracić demoniczną skazę.

34 - Przekonany przez tajemniczego proroka Thrall prowadzi Hordę przez morze do dalekiej krainy - Kalimdoru. Prorok dociera do Lordaeronu, gdzie ostrzega króla Terenasa o związku Plagi Nieumarłych z nadciągającą inwazją Płonącego Legionu, ale król odmawia takiej reakcji jaką proponował tajemniczy przybysz, wierząc, że Przymierze ma ważniejsze problemy z którymi musi sobie dawać radę.

Ner’Zhul – Król Lisz Plagi, zaczyna plugawić ziemie ludzi z Lordaeronu za pomocą jego Nieumarłych. Szlachetny paladyn – Arthas w momencie wzięcia runicznego Ostrza Mrozu, zostaje sługą Króla Nieumarłych, Teraz jako rycerz śmierci zgładził swego ojca – króla Terenasa, a Lordaeron przemienił w dom przeklętej Plagi.

Armia Nieumarłych niszczy królestwo wysokich elfów – Quel’Thalas wraz z jego stolicą Silvermoon. Lisz Kel’Thuzad przyzywa na wzgórzu w pobliżu miasta magów – Dalaranu Archimonde’a Plugawiciela do świata Azerothu. Jeden z dwóch generałów Płonącego Legionu Sargerasa przystępuje do inwazji. Jej pierwszym etapem było zniszczenie miasta Dalaran.

Płonący Legion rozpoczyna inwazję – Lordaeron i Quel’Thalas zostają podbite, a większość ludności, która przeżyła ataki Plagi zostaje zamordowana.

Po dotarciu do Kalimdoru, Horda dzieli się na dwie części: pierwsza pod dowództwem Thralla wyrusza na poszukiwania proroka, podczas, gdy druga grupa wiedziona przez Groma Hellscreama ma za zadanie wybudowanie nowej osady dla orków. Grupa, która miała za zadanie stworzenie nowego „domu” dla Hordy naraża się Nocnym Elfom za zbezczeszczenie lasów Ashenvale.

Grom Hellscream i jego klan Warsong zostają ponownie dotknięci skazą demonów – za sprawą przemyślanego planu Mannorotha i Tichondriusa. Dzięki ogromnej sile, jaką w ten sposób uzyskały orki zabijają Cenariusa – jednego ze strażników Drzewa Świata.

Ludzcy uciekinierzy z Lordaeronu pod przewodnictwem Jainy Proudmoore zawierają pakt z Thrallem, aby uwolnić Groma spod wpływu Mannorotha.

Grom Hellscream ginie podczas walki z Mannorothem, jednak przed swą śmiercią udaje mu się zadań śmiertelny cios demonowi, uwalniając w ten sposób Hordę z przekleństwa Płonącego Legionu. Płonący Legion rozpoczyna inwazję na Ashenvale, mając nadzieję na pokonanie nocnych elfów i pochłonięcie mocy Drzewa Świata.

Tyrande Whisperwind uwalnia Illidana Stormrage’a z jego więzienia. Ten przez manipulację Arthasa i Króla Lisza kradnie moce Czaszki Gul’dana, co przemienia go w swoistą hybrydę nocnego elfa z demonem. Furion skazuje swego brata na wygnanie, ten pełen gniewu opuszcza ziemie kaldorei. Połączone siły nocnych elfów, ludzi i orków pokonują podczas bitwy na górze Hyjal Płonący Legion. Dzięki podstępowi Furiona udaje mu się zgładzić nic niespodziewającego się Archimonde’a. Drzewo Świata ulega zniszczeniu.

Prorok okazuje się być Medivhem – magiem, który niegdyś otworzył Mroczny Portal. Przybył on, aby dopełnić swych obowiązków jako Strażnik Azerothu...

Drzewo Świata Azerothu zaczyna się odnawiać....

 • 35 - Orkowie, dowodzeni przez Thralla osiedlają się w południowej części Kalimdoru, gdzie zakładają swe nowe państwo Durotar (na cześć bohaterskiego ojca ich wodza)

Jaina Proudmoore i ludzie, którzy uciekli z Lordaeronu osiedlają się na wyspie położonej nieopodal Kalimdoru - Theramore, gdzie budują swój nowy dom.

Wysokie elfy, które pozostały w Lordaeronie, obierają ścieżkę zemsty na Płonącym Legionie i, aby uczcić ich braci poległych podczas rzezi w Quel'Thalas nazywają się Krwawymi Elfami.

Arthas – „król Lordaeronu” zaczyna mieć wizje Ner'zhula na Tronie Mrozu wzywającego upadłego paladyna do Northrend.

Kil'jaeden Kłamca ukazuje się Illidanowi i nakazuje mu zniszczenie Tronu Mrozu, w obawie o zdradę Króla Lisza. Aby ułatwić sobie zadanie Stormrage wzywa z morza starożytną rasę Nag i wypływa w kierunku Maelstorm. Nagi niegdyś były poplecznikami królowej Azshary - elfami wysokiego rodu, które pod wpływem wybuchu Studni Wieczności przemieniły się w morskie kreatury. Poprzysięgły one swą wierność Lordowi Illidanowi w zamian za pomoc w odzyskaniu utraconego przed tysiącami lat świata. Illidan zdobywa potężny, demoniczny artefakt - Oko Sargerasa. Władca Nag planuje użyć przedmiotu, aby zniszczyć Króla Lisza i z daleka pozbyć się Plagi nieumarłych.

W zniszczonym mieście Dalaran zaczyna wdrażać swój plan w życie, jednakże zostaje powstrzymany przez Malfuriona Stormrage'a i Maiev Shadowsong (strażniczka, która pilnowała Illidana podczas jego pobytu w więzieniu). Illidan pomaga bratu uratować kapłankę Elune - Tyrande Whisperwind przed nieumarłymi, przez co arcydruid pozwala mu na ucieczkę i uniknięcie kary za zbrodnie jakie popełnił przeciwko nocnym elfom. Illidan otwiera portal prowadzący na Pustkowia (resztki świata Draenor), jednakże wyrusza za nim Maiev pełna determinacji, aby schwytać Zdrajcę.

Kael'Thas i Krwawe Elfy, którymi dowodził znalazły się pod zwierzchnictwem Lorda Garithosa, wodza upadającego w Lordaeronie Przymierza. Elfy otrzymują szereg rozkazów od Garithosa, które jednak okazują się być nie do wykonania. Na pomoc przychodzą Nagi pod dowództwem Lady Vashj. Vashj oferuje pomoc elfom, gdyż ich rasy posiadają wspólnych przodków i wspólnego wroga - nieumarłych. Pomimo wykonania zadań elfy zostają pojmane przez Garithosa, który nie potrafił zaakceptować sojuszu Krwawych Elfów z Nagami.

Kael, który wraz ze swymi braćmi oczekiwał egzekucji został oswobodzony przez Vashj i Krwawe elfy z pomocą Morskiej Wiedźmy uciekły przez portal w Dalaranie, niegdyś otwarty przez Kel'Thuzada, aby wpuścić do świata Azeroth Archimonde'a.

Po przybyciu na Pustkowia połączone siły Nag i Krwawych Elfów ratują z niewoli strażniczki Maiev Shadowsong, Illidana. Kael przyrzeka Illidanowi wierność jego rasy w zamian za znalezienie nowego źródła mocy dla jego narodu (Studnia Słońca, która była nim wcześniej została splugawiona przez Nieumarłych). Przywódca Nag i elfów przedstawił swym poddanym plan ataku na Władcę Otchłani - Magtheridona i chęć przejęcia na własność resztek Draenoru, aby tutaj się schronić przed gniewem Kil'jaedena Kłamcy. Jednakże po pokonaniu dotychczasowego władcy Pustkowia (przy pomocy Draenei, które uważano za wybite przez orków) pojawił sie Kil'jaeden który nakazał Illidanowi, aby ten powrócił do Northrend i zniszczył Króla Lisza.

Gdy moce Ner'zhula osłaby grupa Upiornych Władców zaplanowała akcję mającą na celu zabicie Króla Arthasa, jednakże Rycerz Śmierci ucieka i udaje się do Northrend, gdzie ma bronić Króla Lisza przed wojskami Illidana.

Sylvanas Windrunner, niegdyś generał wojsk Wysokich Elfów z Quel'Thalas, teraz Mroczna Nieumarła Łowczyni, wraz z osłabieniem mocy Ner'zhula odzyskała swą świadomość i wolność. Przy pomocy jednego z Natherezimów pokonuje pozostałych Upiornych Władców i przejmuje władzę nad Lordaeronem. Teraz nazywając się "The Forsaken" planują powstrzymanie Arthasa i podlegającej mu Plagi.
Po dotarciu do Northrend Arthasowi towarzyszy Władca Podziemi - Anub'arak, który ma za zadanie pomóc Królowi Nieumarłych w dotarciu do Tronu Mrozu zanim zrobi to Illidan. Dzięki wędrówce przez korytarze mrocznego królestwa Azjol-Nerub udaje im sie dotrzeć do Króla Lisza na czas. Arthas staje do walki z Illidanem sam na sam i pokonuje go. Upadły Paladyn wkracza do mroźnego więzienia i uwalnia Ner'zhula, po czym ciało Arthasa zostaje opętane przez Króla Lisza, przez co Ner'zhul wreszcie mógł opuścić miejsce w którym był uwięziony przez wiele lat. Teraz jeszcze potężniejszy mógł zacząć planować swój następny krok...

Władca zwierząt - Rexxar i zwiadowca trolli - Rohkan pomagają Thrallowi w budowie miasta Orgrimmar. Dzięki ich pomocy udało się zniszczyć zagrożenia płynące ze strony stworzeń zamieszkujących Durotar, jednak podczas swej wyprawy odkryli oni, że ludzie atakują nowe państwo orków.
Udało im się namówić trolle z plemienia Mrocznej Włóczni do opuszczenia swego domu - Wysp Echa, aby zjednoczyli się z orkami i wspólnie zniszczyli najeźdźców.
Rexxar wyruszył na wyspę Theramore, aby dowiedzieć się w imieniu Thralla co Jaina ma wspólnego z tymi atakami. Jak się okazało to ojciec czarodziejki - admirał Dealin Proudmoore z królestwa Kul Tiras zaatakował orków nie wiedząc nic o ich "przemianie". Pomimo próśb Jainy, jej ojciec rozpoczął przygotowania do zniszczenia Hordy.
Rexxarowi udało się zyskać pomoc zarówno trolli, taurenów jak i ogrów zamieszkujących Kalimdor. Wspólnie pod sztandarem Hordy udało im się odeprzeć atak ludzi, a następnie zaatakować ich bazę na Theramore i zabić admirała Proudmoore'a.
Wreszcie na nowo zjednoczna Horda była wolna...

 • 36 - Krąg Starożytnych i potężni druidzi połączyli swe siły, aby wyhodować ogromne, nowe Drzewo Świata na Kalidarze. Nocne Elfy nazwały drzewo Teldrassil oznacza to w ich języku "Koronę ziemi". Elfy stworzyły swój nowy dom w konarach Teldrassilu, tworząc lasy o potężnych drzewach i płynących rzekach, skąpanych w niekończącej się nocy, która zapadła nad elficką ziemią.

 

Pozostałe nowości