FAQ - World of WarCraft

FAQ

Data publikacji : 08.11.2009

Dlaczego postanowiliście odnowić kontynenty Eastern Kingdoms, oraz Kalimdor?

W czasie tworzenia nowych elementów i dodatków, nauczyliśmy się wielu technik, które znacznie ulepszają grę - jednak większość z nich, była tworzona z myślą o wysoko-poziomowych postaciach. Czuliśmy, że możemy wykorzystać wiedzę z Outlandu, oraz Northrend, aby usprawnić zdobywanie poziomów na tych dwóch kontynentach. Wyobraźcie sobie powrót do znanych stref, na przykład Darkshore, gdzie odkrywacie, że Auberdine zostało zniszczone przez kataklizm - następnie odnajdziecie całkiem nowe miasta i zadania w innej części tej strefy.

Kalimdor, oraz Eastern Kingdoms są bardzo istotne w świecie World of Warcraft i chcemy, aby były one wciąż ważnym elementem gry, a nie tylko miejscem nauki umiejętności, lub korzystania z domu aukcyjnego. Naszym celem jest sprawienie, żeby zdobywanie poziomów, wykonywanie zadań, oraz sama historia, była znacznie ciekawsza dla nowych, powracających, oraz starych graczy. Poprzez poprawienie tych kontynentów i wprowadzenie elementów, które odpowiadają, a nawet przewyższają poziom rozwiązań z Wrath of the Lich King, będziemy mogli odnowić oblicze Azeroth.

 

W jaki sposób zapadała decyzja dotycząca dwóch, nowych grywalnych ras, worgenów, oraz goblinów?

Społeczność graczy domagała się dodania goblinów już od jakiegoś czasu, a my chcieliśmy wprowadzić rasę, która jest już znana w świecie. Ten dodatek to idealny czas na dodanie goblinów i pokazanie z bliska historii tej rasy, jako że katastroficzne wydarzenia uderzą bardzo blisko ich domu.

Co do worgenów, to gracze mieli nadzieję dowiedzieć się nieco więcej, na temat tych istot od momentu natknięcia się na nie w Silverpine Forest. Jest to doskonała okazja na zgłębienie ich historii i odkrycie tajemnic skrywanych za Greymane Wall. Worgeni są zwierzęcą, agresywną rasą, co jest dosyć normalne w przypadku nacji należących do Hordy, jednak jest to bardzo unikalny charakter wśród ras Przymierza.

 

Czy dwie nowe rasy będą miały całkiem nowe strefy startowe?

Tak, tworzymy całkiem nowe strefy od 1 do 15 poziomu dla obu tych ras. Gracze rozpoczną swą przygodę jako worgen w Gilneas, które pozostaje odizolowane za Greymane Wall. Gobliny zaczną zaś na wyspie Kezan, następnie wyruszą do Lost Isles. Te strefy będą przedstawione w podobnej formie do startowej lokacji rycerzy śmierci we Wrath of the Lich King, oraz będą korzystać z naszej nowej technologii phasingu terenu.

 

Jakie nowe kombinacje ras i klas pojawią się w grze?

Niemal każda z istniejących ras zyska dostęp do nowej klasy. Niektóre spośród tych kombinacji to na przykład: krasnolud mag, gnom kapłan, człowiek łowca, krwawy elf wojownik, oraz tauren paladyn. W związku z tym, że jednym z naszych celów było sprawienie, aby proces zdobywania poziomów został odnowiony, wydało się logicznym rozwiązaniem, żeby dodać nowe kombinacje, które dadzą graczom całkiem inne spojrzenie na Azeroth.

 

Które klasyczne strefy zostaną przerobione? Czy możecie podać jakieś przykłady zmian?

Niemal wszystkie oryginalne strefy zostaną zmienione w jakimś stopniu, jednak ilość poprawek zależy od miejsca. Na przykład, Darkshore zostało zalane i dodaliśmy nowe miejsca z zadaniami. Barrens zostało podzielone na dwie części; jedna z nich dla postaci na niskim poziomie, druga zaś dla wysoko-poziomowych graczy. Azshara jest nową niskopoziomową strefą dla graczy Hordy, która jest połączona bezpośrednio z Orgrimmar. Będzie również możliwość zwiedzenia nowych części Blackrock Spire, oraz Blackwing Lair. Dodaliśmy również wersje heroic dla dwóch klasycznych stref instance: Shadowfang Keep, oraz Deadmines.

 

Dlaczego maksymalny poziom zostanie zwiększony o pięć (do 85), zamiast o dziesięć, jak miało to miejsce w przypadku poprzednich dodatków?

Postanowiliśmy skupić się bardziej na dodaniu nowych elementów dla postaci na maksymalnym poziomie. Wiele nauczyliśmy się z Wrath of the Lich King. Chcemy, żeby gracze mieli więcej dostępnych możliwości po wbiciu 85 poziomu. Wkładamy również wiele czasu i wysiłku w przerabianie stref z poziomów od 1 od 60. Sporo nauczyliśmy się z poprzednich dodatków i myślimy, że możemy skorzystać z tej wiedzy, aby poprawić zdobywanie poziomów. Tworzenie altów było zawsze popularne wśród graczy, a my chcieliśmy się upewnić, że Kalimdor, oraz Eastern Kingdoms pozostaną istotną częścią świata gry.

 

Jakie usprawnienia przewidzieliście dla drzewek talentów? Czy pojawi się jakiś nowy sposób rozwoju postaci?

Planujemy zaktualizować wszystkie drzewka talentów, w przypadku niektórych dosyć dramatycznie, oraz dodać nowe talenty w niektórych miejscach. Nie chcemy, żeby drzewka były większe niż obecne 51 punktów, ponieważ pragniemy, aby gracze mieli większą swobodę w wyborze talentów innego rodzaju. W zamian wprowadzamy alternatywny sposób rozwoju postaci, który nazwaliśmy "path system". Rozwiązanie to przypomina nieco talenty, jednak zamiast otrzymywać punkty wraz ze zdobytymi poziomami, gracze otrzymają je za wykonywanie określonych zadań, pokonywanie bossów w strefach raid, czy osiąganie innych celów w grze. Paths będą dostępne dla wszystkich klas i są stworzone w oparciu o mitologię Tytanów, twórców Azeroth, są to między innymi: Aman'Thul, Aggramar, czy Khaz'goroth.

 

Jaki nowości planujecie dla wysoko-poziomowych graczy?

Dodajemy wiele nowych stref dla graczy między 80 i 85 poziomem, jak na przykład Uldum, czy Deepholm, miejsce z którego wydostał się Deathwing. Będzie znacznie więcej elementów gry dla postaci na maksymalnym poziomie (85), niż mieliśmy w poprzednich dodatkach, włączając w to opcjonalne trudne wersje dla wszystkich naszych stref raid, które zaoferują graczom dodatkowe wyzwanie. Dodamy również nowe achievementy, między innymi związane z gildią w związku z wprowadzeniem przez nas nowego systemu rozwoju gildii.

 

Czy możecie powiedzieć więcej na temat stref dla graczy od 80 poziomu?

Niektórymi, spośród stref, które dodamy w World of Warcraft: Cataclysm, są:

  • Uldum - odkryj tajemnice świata Azeroth w krainie Uldum, ogromnym składowisku antycznej wiedzy Tytanów
  • Sunken City of Vashj'ir - potężne miasto spoczywające na dnie oceanu, kryje w sobie wejście do Abyssal Maw
  • Deepholm - podziemne niebezpieczeństwa, oczekują w jaskiniach siedziby Deathwinga
  • Mount Hyjal - ziemia, która wciąż jest zniszczona po bitwie z Płonącym Legionem, jest miejscem odrastającego Drzewa świata, Nordrassil, zawiera również przejście do Firelands.
  • Twilight Highlands - jest to siedziba niebezpiecznego klanu Twilight's Hammer, który pracuje w cieniu twierdzy Grim Batol.

 

Co planujecie dla profesji?

Poza nowymi poziomami profesji, oraz przepisami, rozważamy dodanie pewnych usprawnień do istniejących umiejętności handlowych. Na przykład, rozważamy danie krawcom możliwości zmieniania statystyk na przedmiotach typu cloth, kuśnierzom w leather itd. Przeglądamy również stare przedmioty, tworzone przy pomocy profesji, i upewniamy się, że są one wartościowe na niższych poziomach. Jesteśmy bardzo podekscytowani dodaniem nowej drugorzędnej profesji, archeologii, która pozwoli graczom na zbieranie i używanie artefaktów należących do antycznych ras Azeroth. Archeologia odgrywa również istotną rolę w path system.

 

Czego nowego możemy się spodziewać po PvP? Czy będą nowe Battlegroundy, albo strefy PvP przypominające Wintergrasp?

Planujemy dodać nowe Battlegroundy, jeden z nich to Battle for Gilneas City. Planujemy dodać system rankingu Battlegroundów, co pozwoli graczom na uzyskiwanie arena points zarówno w Battlegroundach, jak i w Arenie. Społeczność graczy już od jakiegoś czasu domagała się wprowadzenia systemu rankingów i wydaje nam się, że fajnie będzie w końcu zobaczyć, kto jest mistrzem Arathi Basin, Warsong Gulch, czy jednego z nowych Battlegroundów.

Dodajemy również do gry nową strefę podobną do Wintergrasp, zwaną Tol Barad Island. Kiedy żadna bitwa nie będzie akurat rozgrywana, lokacja ta, służyć będzie jako źródło daily questów, podobnie jak Isle of Quel'danas.

 

Czy pojawią się zmiany w statystykach postaci jak na przykład Agility, czy Spell Power?

Planujemy nieco poprawić system statystyk postaci. Naszym planem jest jego uproszczenie tak, aby był bardziej klarowny jak dokładnie atrybuty wpływają na nasze obrażenia, czy efekty leczenia. Na przykład, Spell Power nie będzie już osobną statystyką, Intellect będzie odpowiadał za jego bonusy. Planujemy, aby Spirit określał regenerację many tak, żebyśmy mogli pozbyć się przedmiotów z atrybutem mana-per-5-seconds. Dosyć mylące statystyki jak defense, czy armor penetration z pewnością również zostaną usunięte. Oczywiście istniejące już przedmioty, również odzwierciedlą te zmiany. Dodajemy również całkiem nową statystykę zwaną Mastery, która jest bezpośrednio powiązana z talentami danej postaci i daje unikalne bonusy każdej klasie. Na przykład łotrzyk może zyskać dostęp do dodatkowego combo point poprzez Mastery.

 

Jak wiele nowych stref instance, oraz raid będzie dostępnych po wydaniu dodatku? Czy Cataclysm utrzyma obecną strukturę raidów 10- i 25-osobowych?

Będzie osiem nowych stref dla pięciu graczy, dostępnych zarówno w wersji normalnej, jak i heroic. Dodatkowo planujemy dodać wersje heroic dla dwóch popularnych stref z oryginalnego World of Warcraft: Deadmines, oraz Shadowfang Keep.
Odnośnie raidów, planujemy pozostać przy możliwości wyboru między 10 i 25-osobowymi wersjami stref. Pracujemy obecnie nad czterema strefami raid, które będą dostępne po wydaniu Cataclysm, każda z nich będzie posiadała opcjonalne, bardziej wymagające wersje, zarówno w przypadku strefy 10-, jak i 25-osobowej. Otrzymaliśmy wiele informacji dotyczących poziomu trudności stref raid przedstawionych po wydaniu Wrath of the Lich King, w związku z czym, chcieliśmy się upewnić, że tego rodzaju miejsca, są dostępne po wydaniu Cataclysm, dla graczy o różnym poziomie umiejętności.

 

Czy zostanie dodana do gry kolejna klasa Hero?

Nie planujemy dodać nowej klasy typu Hero w World of Warcraft: Cataclysm. W tym dodatku wolimy się skupić na dwóch nowych rasach: goblinach i worgenach. Nigdy nie chcieliśmy dodawać nowej klasy w każdym dodatku. Tak jak macie to okazję zaobserwować w przypadku rycerzy śmierci, dodanie nowej klasy do gry, ma ogromny wpływ na rozgrywkę, co nie jest pożądane w każdym dodatku. Wciąż planujemy jednak dodanie nowych klas Hero w przyszłości.

 

Czy będzie możliwość korzystania z latających wierzchowców w przebudowanym Kalimdorze i Eastern Kingdoms?

Tak. Pierwotnie stworzone Eastern Kingdoms, oraz Kalimdor, nie były przystosowane do latających wierzchowców, jednak w czasie przerabiania tych kontynentów mamy to na uwadze. Wciąż zastanawiamy się, czy będą jakieś restrykcje związane z lataniem, na jakim poziomie będzie ono dostępne, albo czy będzie trzeba coś zrobić, aby je odblokować. Podzielimy się szczegółami na ten temat w przyszłości.

 

Czy będę musiał mieć dodatek, aby doświadczyć zmian związanych z Cataclysm?

Kiedy dojdzie do kataklizmu, wszyscy gracze zobaczą jego skutki, niezależnie od tego, czy kupili dodatek, czy też nie - nie będzie możliwości grania w pierwotnej wersji Kalimdoru, czy Eastern Kingdoms. Jednak niektóre elementy jak na przykład nowe strefy, rasy, czy zwiększony maksymalny poziom, będą dostępne jedynie dla osób, które zakupiły dodatek.

 

Czy technologia "phasingu" będzie częściej używana w World of warcraft: Cataclysm?

Tak. Mamy wiele bardzo fajnych pomysłów na użycie tej technologii i planujemy korzystać z niej, aby zmieniać świat w zależności od dokonań gracza. Teraz mamy możliwość zmieniania terenu, czego świadkiem będą gracze już w lokacjach startowych goblinów, oraz worgenów. Planujemy nieco usprawnić UI tak, żeby pozwalało ono na zobaczenie, czy inny gracz jest w innej "fazie", niż ty.

 

W związku z tym, że tworzycie strefę znajdującą się całkowicie pod wodą, czy planujecie zmiany związane z poruszaniem się graczy w wodzie?

Tak. Wprowadzimy określone rozwiązania w Sunken City of Vashj'ir, które zmienią sposób poruszania się, walki i innych mechanik gry, pod wodą.

 

Czy planujecie zwiększyć minimalne wymagania systemowe gry?

Tak, planujemy nieco poprawić silnik graficzny gry w tym dodatku. Na przykład, zmieniliśmy sposób renderowania wody. Ogłosimy dokładne wymagania systemowe, kiedy zbliżymy się bardziej do premiery dodatku.
 

Pozostałe nowości