Zapowiedź 4.3 - Raid Finder - Nowości - World of WarCraft

Nowości

Data publikacji : 30.09.2011

Zapowiedź 4.3 - Raid Finder

W czasie tegorocznego gamescomu, Blizzard zapowiedział, że jednym z elementów patcha 4.3 będzie Raid Finder. Od dziś wiemy nieco więcej na temat tego, jak będzie działał ten system w World of Warcraft. Zapraszamy do zapoznania się z tłumaczeniem jego oficjalnej zapowiedzi i krótkiego FAQ.

Ciężko pracujemy nad wprowadzeniem nowego ekscytującego elementu do World of Warcraft w patchu 4.3: systemu Raid Finder. Mimo, że stanowi on niesamowite wyzwanie pod względem technicznym i może ulec zmianie przed jego wydaniem, chcieliśmy dać wam możliwość zapoznania się z tym, co mamy nadzieję osiągnąć oraz podzielić się szczegółami, które wypracowaliśmy, co powinno wam dać wgląd w to, jak będzie działał ten nowy system.

Czym jest zatem Raid Finder? Będzie to nowy system grupowania graczy, które w swym zamyśle działa analogicznie do Dungeon Findera. Zamiast pięcioosobowych stref instance, Raid Finder ma pomagać graczom szybko i w łatwy sposób formować grupy raid do specjalnie do tego przystosowanej wersji strefy Dragon Soul. Nie ma on jednak zastąpić organizowanych raidów. Wciąż będziecie potrzebowali przyjaciół i członków gildii, aby pomogli wam sprostać najtrudniejszym wyzwaniom, jakie będzie miał do zaoferowania patch 4.3.

W związku z tym, że planujemy wydać Raid Finder w patchu 4.3, postacie na 85 poziomie będa mogły go użyć do wejścia do 25-osobowej strefy Dragon Soul, która kończy się wspaniałą walką z Deathwingiem. Dragon Soul będzie podzielony na trzy różne poziomy trudności. Raid Finder zapewni dostęp do zupełnie nowego poziomu trudności, który w tym przypadku podzielił strefę na dwa skrzydła, każde zawierające czterech bossów. Osoby raidujące nadal będą musiały dołączyć do swych znajomych i członków gildii, aby stawić czoła bardziej wymagającym wersjom normalnym i Heroic, ponieważ Raid Finder nie będzie mógł zostać użyty do wejścia do nich. Oczywiście w związku z tym, że są one trudniejsze, wersje normalna i Heroic Dragon Soul będą oferowały lepsze przedmioty oraz dodatkowe nagrody takie jak osiągnięcia, tytuły oraz epickie wierzchowce. Nagrody czekają także na osoby, które wybiorą wersję Raid Finder, dzięki której mamy nadzieję przedstawić epickie doświadczenie raidowania szerszemu gronu odbiorców niż kiedykolwiek wcześniej.

Dostęp do Raid Finder otrzymujesz poprzez przycisk "Raid", który znajduje się na dole menu w domyślnym interfejsie. Raid Finder powinien wydać się znajomy osobom, które korzystały z Dungeon Findera. Po prostu włącz go, wybierz rolę, kliknij na "Find Raid" i przygotuj się na stawienie czoła szczęce zagłady Deathwinga.

Q: Raidy to nie strefy instance. Kto będzie czuwał nad ich organizacją?

A: Raid Finder będzie wymagał, aby ktoś wszedł w kolejkę jako lider. Przywódca grupy będzie dysponował ograniczonymi możliwościami i nie będzie mógł zmienić systemu lootu, ani samodzielnie wyrzucać innych osób z grupy. Może on oznaczać cele, korzystać z /raid warning oraz awansować innych graczy do przewodzenia. Aby mieć szansę na odniesienie sukcesu, każda grupa Raid Finder powinna mieć przynajmniej jednego lidera, który wyjaśni walkę, oznaczy odpowiednio cele oraz podejmie ważne decyzje, jak na przykład kto będzie main, a kto off-tankiem.

Q: W jaki sposób będą dzielone przedmioty?

A: Automatyczne rzuty oraz zasada Need Before Greed będą obowiązywały w strefach raid z Raid Finder, podobnie jak ma to miejsce w przypadku stref instance z Dungeon Finder. Mimo, że strefy raid z Raid Finder nie są blokowane, będziesz mógł otrzymać loot z danego bossa tylko raz w tygodniu. Oznacza to, że jeśli byłeś obecny przy pokonaniu określonego bossa, niezależnie od tego czy wygrałeś z niego przedmiot czy też nie, automatycznie będziesz pasował na wszystkich przedmiotach jakie wypadną z tego samego bossa w tym samym tygodniu.

Q: Czym będą różniły się przedmioty z Raid Finder?

A: Przedmioty zdobywane w Raid Finder, włączając w to przedmioty setowe, będą miały niższy poziom niż przedmioty zdobywane w wersji normalnej i Heroic strefy Dragon Soul, a ich wygląd również może być nieco odmienny. Są także określone przedmioty, jak na przykład komponenty legendarnych broni, które nie będą wypadać w Raid Finder. Mimo, że bossowie nie będą dawali Valor Points, jak ma to miejsce w innych wersjach strefy raid, otrzymasz 250 Valor Points za pokonanie ostatniego bossa z każdego skrzydła.

Zestawy przedmiotów wypadające w Raid Finder dają bonusy setowe i są one kompatybilne z wysoko-poziomowymi wersjami dostępnymi w wersji normalnej i Heroic. Żadne części tych setów nie będą mogły zostać zakupione za Valor Points.

Q: Czy będzie wymóg związany z item level, aby móc skorzystać z Raid Finder?

A: Tak, dostęp do strefy Raid przez Raid Finder będzie wymagał 85 poziomu postaci oraz odpowiedniego item level, aby upewnić się, że gracze będą odpowiednio przygotowani na content, który na nich czeka.

Q: Czy Raid Finder będzie między-serwerowy?

A: Tak, Raid Finder będzie grupował graczy ze wszystkich serwerów. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku Dungeon Finder, priorytetem będzie łączenie w grupy postaci z tych samych serwerów, jednak nie będzie się to działo kosztem wydłużenia czasu oczekiwania w kolejce.

Q: Jaką grupę stworzy Raid Finder?

A: Każdy raid stworzony przez Raid Finder będzie składał się z dwóch tanków, sześciu healerów oraz siedemnastu postaci zadających obrażenia. Kiedy raid jest tworzony, Raid Finder będzie starał się zbalansować grupę w zależności od rodzajów noszonej zbroi, co powinno pomóc w zapewnieniu odpowiedniej mieszanki klas dps melee i ranged.

Q: Dlaczego tylko 25-osobowa wersja?

A: 25-osobowa grupa jest szczerze mówiąc łatwiejsza i szybsza do stworzenia, niż mniejsza oraz pozwala na większą elastyczność przy tworzeniu grupy, dzięki czemu kolejki będą krótsze. 25-osobowe strefy są mniej podatne na problemy z kompozycją grupy oraz problemy z połączeniem graczy.
Wersja Raid Finder strefy Dragon Soul będzie stworzona z myślą o tym, że robią ją PUGi. Normalna i Heroic wersja będą wymagały znacznie lepszej organizacji i współpracy, które zapewniają gildie.

Q: Czy otrzymam bonus Call to Arms podczas korzystania z Raid Finder?

A: Nie mamy obecnie w planach dodania bonusu Call to Arms do Raid Finder, jednak w przyszłości może to ulec zmianie.

Q: Czy będę przypisany do raidu do którego dołączę przez Raid Finder?

A: W związku z tym, że Raid Finder oferuje jedynie dostęp do specjalnie zmodyfikowanej wersji strefy raid Dragon Soul, instance lock nie będzie miał zastosowania w tym przypadku. Będzie on działał normalnie w przypadku wersji normalnej i Heroic.

Q: Czy mogę wejść w kolejkę ze znajomymi w grupie?

A: Tak, możesz wejść w kolejkę Raid Finder sam, z normalną grupą lub raidem. Raid Finder może być świetnym narzędziem do wypełnienia kilku ostatnich miejsc w grupie.

Q: Raiduję ze organizowaną grupą, co zaoferuje mi Raid Finder?

A: W związku z faktem, że nie występuje w nich raid lock, strefy z Raid Finder mogą stanowić dobre źródło przedmiotów dla altów, uzupełniania brakujących itemów, kończenia bonusów setowych albo dobrej zabawy w czasie przygotowań na reset normalnej lub Heroic strefy w kolejnym tygodniu.

Q: Dlaczego nie są dostępne inne strefy raid?

A: Raid Finder ma pomóc graczom w zobaczeniu obecnego raid tieru. Wiele starszych stref nie wymaga pełnej grupy, dlatego Raid Finder w ich przypadku jest niepotrzebny. Jest to także pierwsza odsłona tego elementu, dlatego zdecydowaliśmy się na prosty początek, nie ryzykując opóźnienia w jego wprowadzeniu.

Jeśli Raid Finder okaże się być popularny, więcej stref raid może zostać do niego dodanych w przyszłości.

Q: Czy system Vote Kick będzie działał w Raid Finderze?

A: Tak, jednak będą w nim występowały podobne wymogi i ograniczenia. Przykładowo, wyrzucenie postaci zbyt wiele razy będzie powodowało powstanie Vote Kick cooldownu. Będą inne progi i kilku graczy będzie musiało wyrazić chęć wyrzucenia kogoś z grupy, zanim rozpocznie się głosowanie. Aby kogoś wyrzucić, będziesz potrzebował sporej ilości głosów na Tak.

Q: Co się stanie jeśli opuszczę grupę z Raid Finder zanim raid dobiegnie końca?

A: Gracze którzy przedwcześnie opuszczą raid, otrzymają Deserter Debuff, jednak będzie on dłuższy niż ten, który jest nakładany osobom korzystającym z Dungeon Finder. Debuff będzie miał wpływ tylko na system Raid Finder.

Komentarz (10)

 • hmm...
  ~guzimierz
  2011/09/30 20:04
 • @up
  Epicki komentarz ;P Ciekawe jak się sprawdzi ten raid finder, może coś z tego wyjdzie jak ludzie będą czytali dungeaon journal.
  ~Matstry
  2011/09/30 20:38
 • wkońcu jakis fajny obrazek z ally a nie ciągle te krzywe ryje z hordy
  ~ufoahi
  2011/09/30 22:51
 • ufoahi - do piachu :P


  No sie zobaczy co z tego bedzie Dfinder okazal sie bardzo dobry ( pomijajac czekanie dps po 20 min :) )

  Obawiam sie tylko ze ma to byc 25 osob pamietam jeszcze z wotlk ze na puga z jednego serwera ciezko bylo uzbierac odpowiednia ekipe ( zawsze ktos albo "afk 15 min - dinner", albo fake dc, albo robil po 5k dps ) wiec ciekawe jak to uda im sie obejsc :) ale jestem dobrej mysli czas pokaze.
  ~zwyklygracz
  2011/10/01 09:32
 • Dpsi będą czekać krócej.
  Czemu?
  W Dfinderze jest niedobór tanków a nadmiar DPSów. W dungeonie masz 1 tank - 3 dps. Na raidzie będzie 2 tanków, i aż 17 dps, czyli jakieś 3 razy więcej. Dlatego raid jest 25 osobowy :)
  Fajne jest też to że ludzie będą obserwować jak przebiega walka, dzięki temu zamiast czytania taktyk i oglądania na YT - wchodzisz w Rfinder, patrzysz jak się walczy i porównujesz z normalem. Raidowanie generalnie powinno się od tego polepszyć :)
  ~Garn
  2011/10/01 12:17
 • Niestety, ale nie masz racji. Kolejki dla dpsów wydłużą się i to bardzo. W DF na jednego tanka przypadało 3 DPS, a teraz na 2 jest ich aż ponad 15!! Nie mniej jednak pomysł mi się podoba :)
  ~Aylene
  2011/10/01 17:15
 • Co ty pleciesz? Do raid findera będzie potrzebny jeden więcej tank i aż 14 więcej dpsów, stąd logiczny wniosek, że zapotrzebowanie na dpsów wzrośnie, czyli kolejka oczekiwania dla nich skróci się. Problemem może być to, że potrzebne będzie 6x więcej healerów. IMO w sumie czas oczekiwania będzie podobny jak dla Dungeon Findera.
  ~paqol
  2011/10/01 19:07
 • Właśnie przyszedł podczas czytania tego news'a pomysł że można by jeszcze dodać do tego system głosowania.

  Powiedzmy na końcu każdego raidu każdy gracz mógłby ocenić go pozytywnie, negatywnie lub neutralnie. I ewentualnie wyróżnić gracza za dobre/złe sprawowanie.

  W następnych pugach raid findera mógłbyś zobaczyć pewne statystyki gracza i sprawdzić czego możesz się po danej grupie spodziewać.

  Co myślicie?
  ~Torque
  2011/10/01 21:26
 • Bezużyteczne. Po pierwsze nigdy nie wiesz czy ocena innych graczu jest miarodajna - bo może być tak, że to tylko grupa smarkaczy która dla zabawy wciska wszystkim negatywy. Po drugie nigdy nie wiesz kto gra daną postacią. Raz grać może babcia a raz ciocia, :P z czego babcia owni a ciocia lami. Po trzecie nie możesz przewidzieć jaki będzie wynik danej grupy po ocenach graczy, bo może akurat tym razem pójść im bardzo dobrze a innym razem tak sobie. A po czwarte - kto się będzie pieprzył z dawaniem ocen po raidzie ? Dasz oceny raz - może dwa razy a później to olejesz.
  ~Darkpact
  2011/10/01 23:06
 • jeszcze jedna kwestia ciekawi mnie jak slapszy bedzie ten loot czy tak jak na przyklad w wotlk miedzy 10 a 25 ? czy moze w jakis inny sposob
  ~zwyklygracz
  2011/10/02 00:36

Pozostałe nowości