Zapowiedź 5.4: Flexible Raid - Nowości - World of WarCraft

Nowości

Data publikacji : 07.06.2013

Zapowiedź 5.4: Flexible Raid

Blizzard podzielił się dziś informacją na temat jednego z systemów, który pojawi się wraz z aktualizacją 5.4. Flexible Raid to nie tylko nowy poziom trudności w raidowaniu, ale również możliwość dopasowania się do ilości graczy, którzy biorą w nim udział (od 10 do 25). Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tłumaczeniem bloga.

Raidy w World of Warcraft mają długą historię nie tylko rzucania wyzwania graczom, ale również zmieniania się i ewoluowania przez lata wraz z kolejnymi dodatkami. Tak jak w przypadku wszystkich elementów gry, zawsze myślimy o tym, co możemy wprowadzić do raidowania, aby poprawić doświadczenie dla jeszcze większego grona graczy. Mimo, że raidy w trybie Normal i Heroic doskonale pasują dla większości, uważamy, że jest jeszcze jedna luka, którą warto wypełnić - w związku z tym, pracujemy obecnie nad stworzeniem nowego typu raidu, który pojawi się w raz z kolejną większą aktualizacją: Flexible Raiding.

One Size Does Not Fit All

Mimo, że niemożliwym jest zakwalifikowanie każdego gracza do określonego archetypu, zdajemy sobie sprawę, że możemy zapewnić lepsze doświadczenie pewnej kategorii osób: grupom złożonym głównie z przyjaciół i rodziny oraz mniejszym gildiom, które robią co w ich mocy, aby wypełnić raid swoimi członkami.

W czasie trwania dodatku Wrath of the Lich King, 10-osobowa wersja Normal dobrze służyła takim grupom, jednak ustalenie jednego poziomu trudności dla 10- i 25-osobowych wersji zniszczyło tę niszę. Mimo, że tryb Raid Finder jest bardzo dostępny, nie zapewnia mniejszym grupom doświadczenia, które wiąże się z poznawaniem nowej zawartości gry. W patchu 5.4 planujemy wprowadzić nowy tryb do raidów, co pozwoli nam zapewnić doświadczenie, którego poszukiwali ci gracze.

/Flex

Aby wypełnić pustę, jesteśmy w czasie tworzenia systemu Flexible Raid, który zawiera nowy poziom trudności, wpasowujący się między Raid Finder i Normal, dzięki czemu rodzina, przyjaciele i zebrane w mieście grupy będą mogły wspólnie pograć. Poziom trudności jest dostępny dla utworzonych wcześniej grup 10-25 graczy, włączając w to liczby znajdujące się pomiędzy. Oznacza to, że nawet jeśli masz 11, 14 lub 23 znajomych chętnych na raid, będą oni mogli w nim uczestniczyć.

Flexible Raid system został stworzony tak, aby wyzwanie dopasowywało się w zależności od tego, ilu graczy jest w twojej grupie raid. Jeśli przejdziesz z 14 graczy w jednym tygodniu do 22 w kolejnym, poziom trudności automatycznie się do tego dostosuje. Pamiętajcie, że w przeciwieństwie do Raid Findera, nie jest dostępny system wyszukiwania grupy, dlatego będziecie musieli zaprosić osoby, które wezmą udział w raidzie - a jeśli niektóre z nich nie będą mogły pójść, nie jest to końcem świata (ani raidu). Będziecie mogli również zapraszać znajomych Real ID lub Battle.net z innych serwerów. To, kogo zaprosicie i jaki poziom przedmiotów muszą posiadać te osoby, zależy tylko i wyłącznie od was - ten typ raidu nie posiada wymogu item level.

Dressed to Kill

Nowy poziom trudności raidów to także nowy Item Level. Typ Flexible nagrodzi przedmiotami, których poziom znajduje się pomiędzy Raid Finder i Normal, oraz będzie używał systemu loota z Raid Findera, wyboru specjalizacji oraz bonusowych rzutów, więc nie musicie się martwić tym, że zaprosicie "złą" osobę, która wygra przedmiot, na który od dawna czekaliście.

You Have the Keys

Planujemy otwierać Flexible Raid skrzydłami, podobnie do Raid Finder, jednak nieco szybciej. Nowy poziom trudności ma osobny lockout od Raid Finder i Normal, więc możecie wziąć udział we wszystkich trzech, jeśli macie na to ochotę. Będziecie również mogli ukończyć część "Glory of the Orgrimmar Raider" meta osiągnięcia w Flexible Raid oraz w Normal i Heroic, aby otrzymać nagrody, takie jak epicki wierzchowiec. Pozowoli to raidowym grupom na zmianę typu raidu, aby zdobyć osiągnięcia. Wreszcie, wzięcie udziału w Flexible, Normal lub Heroic, da dostęp do dodatkowych nagród, które nie będą dostępne w Raid Finder.

Getting Down to Brass Tacks

Tak jak w przypadku każdego systemu, nad którym pracujemy, w dalszym ciągu poprawiamy to, jak będzie działał Flexible Raid i chcieliśmy poznać wasze opinie bazujące na tym, co zobaczycie na Public Test Realm, kiedy pojawi się tam nowy system.

Komentarz (10)

 • Kolejne ułatwienie raidowania, blizzard robi gówno z tej gry..
  ~Zygi123
  2013/06/07 14:16
 • To co, teraz będzie można robić ten sam Raid 3x w tygodniu? Trochę żałosne...
  ~Garn
  2013/06/07 21:59
 • Rly ~Zygi123? Z tego co widać, to co najmniej od WotLK'a wszyscy to powtarzają, a jakoś ciągle grają (w większości). To po prostu nie jest ten sam WoW co kiedyś, a co do samej zmiany to ma swoje plusy i minusy. Pewnie więcej minusów, głównie z powodu tego, że coraz to wyższe ilevele będą do zdobycia praktycznie za darmo.
  ~baka14
  2013/06/07 23:00
 • Taaa tylko narzekanie.. przeciez jasno jest powiedziane ze to dla luznych grup opcja a nie dla narzekajacych pro graczy... w sumie tylko jad sie leje na blizza a jakos za duzo polskich ekip ra dena nie utluklo nie mowiac o pure 25man...
  ~moho
  2013/06/09 20:49
 • a proponuje zauwazyc w którym momencie wow zaczał tracic subskrubentow? a no dokladnie wtedy kiedy blizz zaczal wszystko ulatwiac...
  ~gruby22
  2013/06/09 21:00
 • Zaczeli odchodzic ludzie bo gra sie znudzila... mysle ze blizz liczyl sie ze spadkiem w czasie, dajac wiele ulatwien te spadki sa mniejsze niz jakby mieli zyc z hardkorowcow ktorych nie ma az tak wielu. Nikt nie kaze robic LFR itp ludzia ktorych godnosc to niszczy...a to ze daja jakis tam ilvl? Co z tego? To jakas ujma dla rajdera? Gra ma miec wiele plazczyzn i teraz gdy mam mniej czasu na gre doceniam te udogodnienia.
  ~moho
  2013/06/09 21:29
 • Ludzie zaczeli odchodzić z wielu powodów.

  Pierwszym z nich wg. mnie są odgrzewane kotlety, czyli robienie z istniejących już instancji takie same tylko na wyższe lvle, przykładem może być sfk lub ragnaros.

  Przy omawianiu kolejnego powodu należy sprecyzować że większość ludzi odeszła z azji. Wpływ na to mogą mieć rozwijający się rynek ftp w azji, niewłaściwe oddanie kultury w pandarii, walka z botami(tak, bo w chińskim więzieniu zmuszano więźniów żeby farmili golda i na allegro.

  Trzeci powód: Pandaria nie spodobała się do końca europejczykom/amerykanom.

  Czwarty powód: "kryzys" czyli kradzież pieniędzy.
  ~nerv
  2013/06/11 19:23
 • Mówicie, że skoro nie podoba mi się LFR to nie muszę go używać. Rzeczywiście nie muszę lecz nie zmienia to faktu, że przez LFR i inne ułatwienia casuale, nowi gracze mogą poznać cały content/zdobyć przyzwoity gear. Zatarły się granice między zwykłymi graczami a tymi, którzy spędzają wiele godzin by coś osiągnąć. W TBC przez kilka miesięcy robienia ciągłych heroiców udało mi się zdobyć max 2 fioletowe itemy. Zawsze chciałem być w tym ścisłym gronie osób, które pokonały, ba, a nawet zobaczyły Kil'Jaedena. igdy mi jednak nie było to dane bo najzwyczajniej w świecie na to nie zasłużyłem. To czyniło grę epicką, klimatyczną. Cały czas chciałem coś odkryć a teraz?! W dniu wydania patcha 5.3 mogę zabić ostatniego bossa w ToT !!!!!! Pytam się o co chodzi?! Niedawno dopiero na dobre zacząłem grać w WoWa. W ciągu 2 tygodni miałem full epic gear robiąc max. 2 heroici i 0 raidów normal mode. Ponadto komlpetnie zaniknęła komunikacja i tzw. social. Ale to już inna bajka...
  ~Aylene
  2013/06/11 23:44
 • Po pierwsze nie mogles zabic ostatniego bossa bo skrzydla lfr otwoerano z opoznieniem. Po drugie ilosc fioletow nie swiadczy o graczu, zzera cie zawisc ze casual ma fiolet... elita zabija radena i szacun dla nich a pospolstwo poznaje fabule na lfrze i ubiera sie na swoim poziomie... nie rajduje w tym dodatku ale chcialbym moc zobaczyc sobie bossow i dzieki temu latwiej na puga raz po raz skoczyc. Challange mode to kolejna super sprawa dla wymagajacych graczy.
  ~moho
  2013/06/13 19:39
 • To mi powiedz ile czasu teraz zajmuje wyczyszczenie full contentu top gildiom? 2-3 tygodnie?? W tbc zajmowalo to kilkanascie razy dłuzej i bylo dostepne tylko dla najlepszych. Ba...czasem nawet patch z nowym raidem wychodzil zanim wyczyszczono poprzedni kontent. Nadal podtrzymuje to co pisalem....gra sie zrobila za bardzo casual friendly i ludzi to odrzuca.
  ~gruby22
  2013/06/15 18:32

Pozostałe nowości