Duże zmiany w przedmiotach w Warlords of Dreanor - Nowości - World of WarCraft

Nowości

Data publikacji : 26.11.2013

Duże zmiany w przedmiotach w Warlords of Dreanor

Na łamach oficjalnego forum World of Warcraft pojawił się obszerny wpis, w którym zawarto wiele szczegółów na temat gruntowych zmian i poprawek, które w Warlords of Draenor dotkną systemu przedmiotów. Zbroje zmieniające specjalizację wraz z postacią? To nie problem! Zapraszamy do zapoznania się z tłumaczeniem.

Teraz, kiedy BlizzCon dobiegł końca, a dodatek Warlords of Draenor został oficjalnie zapowiedziany, dostaliśmy wiele pytań na temat zmian w przedmiotach, jakie przyniesie najnowsze rozszerzenie gry. Aby nieco przybliżyć temat, chcieliśmy doprecyzować kilka rzeczy.

Pamiętajcie, że wszystko jest w czasie tworzenia, a informacje przedstawione teraz mogą ulec zmianie, jednak powinny one teraz pomóc w zrozumieniu naszych celów oraz podejścia.

Elementy zbroi: Head, Shoulders, Chest, Legs, Gloves, Belt, Boots oraz Bracers

Główne statystyki

Jednym z celów dla głównych statystyk jest upewnienie się, że przedmioty z wyższym Item Level (ilvl) z nowej zawartości są niemal zawsze lepsze od przedmiotów ze starej zawartości. Zmiany w głównych statystykach mają również na celu sprawienie, że przedmioty będą bardziej uniwersalne, dzięki czemu grupy będą znajdowały przydatne łupy nieco częściej. Oznacza to, że będziecie disenchantowali mniej przedmiotów plate z Intellect (które mogą być używane dzisiaj tylko przez paladynów) oraz mail z Agility (które mogą być używane dzisiaj tylko przez łowców i szamanów na Enhancement). Tak jak mówiliśmy o tym w czasie BlizzConu, osiągniemy to w ten sposób, że główne statystyki zmienią się w zależności od aktualnej specjalizacji, jednak bardzo prawdopodobne, że tylko nowe przedmioty z Warlords będą tak działały, ponieważ może okazać się to niemożliwe dla wszystkich przedmiotów. Poniżej znajdziecie kilka punktów związanych ze zmianami w głównych statystykach:

 • Elementy zbroi zawsze zapewniają określoną wartość Staminy i Armor.
 • Elementy zbroi zawsze mają Strength, Intellect lub Agility jako główną statystykę. Przedmioty Plate mają Strength lub Intellect. Mail oraz Leather mają Agility lub Intellect. Cloth ma Intellect.
 • W przypadku Plate, Mail oraz Leather, główna statystyka zmieni się w zależności od aktualnej specjalizacji postaci. Klasy rzucające zaklęcia (włączając w to healerów) otrzymają Intellect, a klasy walczące wręcz i tankowie otrzymają Strength lub Agility.

Drugorzędne statystyki

Naszym celem w przypadku drugorzędnych statystyk jest zróżnicowanie przedmiotów, które zajmują to samo miejsce, co pozwoli na większe zróżnicowanie wszystkich specjalizacji danej klasy. Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na temat zmian, jakie planujemy dla drugorzędnych statystyk:

 • Drugorzędne statystyki nie zmieniają się w zależności od specjalizacji
 • Wśród drugorzędnych statystyk nie ma Hit, Expertise, Dodge ani Parry. Rezygnujemy z nich w Warlords i z pewnością zostaną one usunięte również z obecnych przedmiotów.
 • Wśród drugorzędnych statystyk nie ma już Spirit, ani Bonus Armor, które pojawią się jedynie na przedmiotach, które nie są zbroją (zostało to wyjaśnione poniżej).
 • Dodatkowo, drugorzędne statystyki na zbrojach moga zawierać kilka nowych statystyk, wśród których rozważamy Readiness, Amplify oraz Multi-strike. Techniczny twórca gry Chadd "Celestalon" Nervig dzielił się szczegółami na ich temat na swoim koncie na Twitterze.

Dodatkowe właściwości

Elementy zbroi mają trzy losowe wartości. Po pierwsze, przedmioty mogą mieć wyższy Item Level niż normalnie. Na potrzeby tej dyskusji, będziemy na razie je nazywać Warforged.

Po drugie, przedmioty mogą mieć gniazda na kamienie, jednak mocno rozważamy wymóg określonego koloru kamieni w gniazdach. Wszystkie kamienie będą dawały drugorzędne statystyki, w tym Spirit oraz dodatkowy Armor (więcej poniżej).

Przedmioty mają również trzeciorzędne statystyki. Wśród nich są między innymi Movement Speed, Sturdiness, Life Steal, Avoidance (mniejsze otrzymywane obrażenia AoE) oraz Cleave. W związku z rzadkością trzeciorzędnych statystyk, zbieranie ich, aby złożyć (przykładowo) zestaw z Movement Speed będzie wymagało ogromnego wysiłku.

Celem stworzenia tych dodatkowych właściwości na przedmiotach jest sprawienie, żeby system przedmiotów był bardziej ekscytujący i miał dłuższą żywotność. Zamiast czekania wiele tygodni na zbroję, możliwe, że zdobędziesz ją dosyć szybko - jednak zdobycie "najlepszego" przedmiotu będzie wymagało więcej wysiłku i szczęścia. Poniżej znajdziecie kilka dodatkowych informacji na temat tych właściwości:

 • Nie zdecydowaliśmy jeszcze konkretnie, jednak obecnie zakładamy, że przedmiot będzie miał około 10% szans na dodatkowe właściwości. Możliwe, że jeden przedmiot będzie oferował wszystkie trzy właściwości, jednak szansa na to będzie bardzo niska.
 • Właściwości są losowane w momencie znalezienia przedmiotu (i możliwe, że będzie to dotyczyć również wytwarzanych przedmiotów). Przykładowo, boss ogr wyrzuca dwa razy Bracers of Crithto, jedne mogą być normalne, zaś drugie mogą mieć trzeciorzędną statystykę.
 • Jakość Warforged, gniazdo na kamienie oraz trzeciorzędna statystyka nie wliczają się w budżet statystyk przedmiotu - są to bonusy. Przedmiot nie będzie miał zredukowanej głównej ani drugorzędnej statystyki, kiedy zyska dodatkową właściwość.

Bonusy z zestawów

Podobnie jak w przypadku głównych statystyk, bonusy setowe będą zmieniały się w zależności od specjalizacji. Oznacza to, że paladyn może mieć tylko jeden zestaw, a nie jeden dla Holy, a drugi dla Retribution. Oznacza to również, że bonusy mogą być lepiej przystosowane do specjalizacji. Przykładowo, łowca na Marksman może mieć zupełnie inne bonusy lub inne wartości bonusów, niż te z zestawu dla łowcy Survival. Podobnie jak jest to obecnie, nie każdy element zbroi będzie stanowił część zestawu.

Pozostałe części ekwipunku: Weapons, Rings, Cloak, Necklace oraz Trinkets

Główne statystyki

Ogólnie rzecz ujmując, większość tych przedmiotów nie będzie posiadała statystyk Strength, Agility ani Intellect. Zamiast tego, będą mogły mieć Attack Power oraz Spell Power, aby były bardziej uniwersalne. Obecnie planujemy jednak, że główne statystyki pojawią się na broniach, aby były one w dalszym ciągu istotne i wydawały się bardzo specjalne. Wiele spośród tych przedmiotów będzie dawało statystykę Stamina.

Drugorzędne statystyki

Informacja na temat drugorzędnych statystyk na zbrojach dotyczy również tych przedmiotów. Dodatkowo, Spirit oraz Bonus Armor mogą pojawić się na nich. Spirit jest przydatny jedynie dla specjalizacji leczących, zaś dodatkowy Armor jest ważny dla tanków. Przedmiot ze Spell Power bez Spirit może być atrakcyjny zarówno dla healerów jak i DPS.

Celem wprowadzenia Spirit i Bonus Armor dla tych przedmiotów jest upewnienie się, że będą one wartościowe tylko dla specjalizacji leczących i tankujących, dzięki czemu nie będą musiały one walczyć z dużą ilością graczy zadających obrażenia w grupie. Są to według nas interesujące statystyki, ponieważ ich wartość jest subiektywna. Przykładowo, jeden tank w grupie może preferować Bonus Armor, zaś drugi Haste.

W przypadku Spirit, wyobraźcie sobie, że posiadanie tej statystyki na wszystkich możliwych przedmiotach da więcej regeneracji many, niż mógłbyś potrzebować. Oznacza to, że nie będziesz go potrzebować tyle, aby funkcjonować jako healer. W przypadku Bonus Armor, statystyka ta uzupełnia lukę pozostawioną przez Dodge i Parry. Lubimy kiedy tankowanie unikają ataków jako element mechaniki, jednak nie okazało się to być interesującą strategią przy doborze przedmiotów. W dalszym ciągu chcemy jednak mieć statystykę redukującą obrażenia i to właśnie nią będzie Bonus Armor.

Dodatkowe właściwości

Te przedmioty również będą miały szansę na jedną z dodatkowych właściwości wymienioną powyżej (Warforged, gniazdo na kamień i trzeciorzędną statystykę), a szczegóły na ich temat są takie same, jak w przypadku zbroi.

Przykłady

Paladyn Holy znalazł przedmiot z zestawu w Blackrock Foundry. Jeśli zmieni specjalizację na Retribution, przedmiot dalej będzie działał, ponieważ główne statystyki oraz bonusy setowe ulegną zmianie. Jeżeli woli jednak Haste w Retribution i Crit w Holy (jako osoba optymalizująca grę), wówczas pojedynczy przedmiot nie będzie wystarczający. W jej zestawie do leczenia, gracz ma także pierścień ze Spirit, tarczę ze Spirit oraz trinket, który wywołuje efekt w czasie leczenia. Trinket będzie bezwartościowy w Retribution. Tarcza także się nie przyda, ponieważ Retribution korzysta z broni dwuręcznych. Pierścień będzie daleki od ideału, ponieważ Spirit jest zbędne dla Retribution, jednak jeśli ma inną wartościową statystykę(na przykład Haste), może warto będzie go nosić - w zależności od tego, jak bardzo gracz jest nastawiony na optymalizację.

Część graczy pewnie zdecyduje się korzystać z trinketu i z broni o niższym item levelu, kiedy gra na Retribution, jednak osoba nastawiona na optymalizację będzie chciała innych pierścieni, płaszczy, trinketów, naszyjników i broni dla różnych specjalizacji. Gracz nastawiony na mocną optymalizację - ktoś, kto chce zdobyć pierwsze na świecie kille bossów na poziomie Mythic - może będzie miał inne hełmy, naramienniki itd. z różnym miksem drugorzędnych statystyk. Tacy gracze pewnie będą zmieniać kamienie między dwoma różnymi specjalizacjami.

To może wydać się bardzo rozległe w chwili obecnej, jednak będziemy przyglądali się waszym opiniom i odpowiemy na dodatkowe pytania. Pamiętajcie, że cały czas pracujemy nad grą, a przedstawione powyżej szczegóły zapewne ulegną jeszcze zmianie.

Tak jak zawsze, czekamy na wasze konstruktywne opinie i chcemy dowiedzieć się, co myślicie na ten temat.

Komentarz (0)

 • Brak komentarzy

Pozostałe nowości