Zapowiedź kolejnych zmian w Cataclysm - dispel & rage - Nowości - World of WarCraft

Nowości

Data publikacji : 06.04.2010

Zapowiedź kolejnych zmian w Cataclysm - dispel & rage

Na łamach forum World of Warcraft pojawił się kolejny post z którego możemy dowiedzieć się nieco więcej na temat zmian, które pojawią się w Cataclysm. Tym razem Zarhym przedstawił wszystkim informacje na temat tego, jak ma się zmienić mechanika dispelowania w nadchodzącym dodatku.

Chcieliśmy przedstawić wam niektóre zmiany związane z mechaniką dispeli, które pojawią się w Cataclysm. Naszym celem było sprawienie, że korzystanie z dispeli jest nieco mniej trywialne w PvP, oraz chcieliśmy się upewnić, że możliwości usuwania debuffów są odpowiednio rozłożone wśród klas leczących.

Obecnie w systemie jest pięć usuwalnych buffów i debuffów: curse (klątwa), disease (choroba), poison (trucizna), defensive magic oraz offensive magic. Przykładem "defensive magic" jest usunięcie z celu zaklęcia polymorph, w czasie kiedy "offensive magic" oznacza pozbawienie przeciwnika buffa, lub efektu healing-over-time (HoT). Zasadniczym rozróżnieniem tych dwóch typów będzie to, czy dispel może zostać wykorzystany przeciwko wrogiemu celowi.

W Cataclysm, każda klasa lecząca będzie posiadała trzy z pięciu typów dispeli, w tym jeden zawsze będzie stanowić defensive magic. To rozwiązanie ma sprawić, że znalezienie healera potrafiącego usuwać efekty magic do Areny, lub rated Battlegroundów nie będzie aż tak restrykcyjne. Pozwoli to również założyć twórcom walk, w czasie projektowania stref instance i raid, że każda grupa może usunąć efekt magic.

Dodatkowo chcemy, aby dispellowanie było nieco bardziej wymagające. Uważamy, że jego koszt jest zbyt niski z trzech powodów:

 1. Koszt many jest zbyt niski
 2. Nigdy nie marnujesz dispela. Jeśli starasz się usunąć debuff którego już nie ma, dispel nie zostanie użyty
 3. Są zaklęcia, które usuwają debuffy przy minimalnym wysiłku gracza

W Cataclysm zwiększamy koszt many, sprawiamy że będzie możliwość zmarnowania dispela (jeśli nie ma debuffa do usunięcia), oraz usuwamy Cleansing Totem, Abolish Disease i Abolish Posion z gry. Mając na uwadze te zmiany, tworzymy strefy instance i raid w ten sposób, aby nie było w nich potrzeby ciągłego spamowania dispeli, jednak konieczność korzystania z nich wciąż będzie elementem walk.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, każda klasa lecząca otrzyma trzy możliwości dispela:

 • Druidzi będą mogli usuwać defensive magic, curse, oraz poison.
 • Paladyni będą mogli usuwać defensive magic, disease, oraz poison.
 • Kapłani będą mogli usuwać defensive magic, offensive magic, oraz disease.
 • Szamani będą mogli usuwać defensive magic, offensive magic, oraz curse.

Te zmiany wymagają od nas dostosowania niektórych mechanik gry:

 • Protection oraz Retribution paladyni stracą możliwość usuwania efektów magic.
 • Wszyscy szamani stracą możliwość usuwania efektów disease i poison, w zamian za to Restoration otrzymają możliwość usuwania efektów magic.
 • Restoration szamani, Restoration druidzi, oraz Holy paladyni będą potrzebowali określonego talentu, aby uzyskać dostęp do usuwania efektów magic.
 • Kapłani Shadow nie będą mogli usuwać efektów disease w Shadowform.
 • Magowie, łowcy, oraz warlockowie utrzymają swoje mechaniki dispelowania.
 • Body and Soul pozostanie niezmienione, na dobrą sprawę wszystkie mechaniki dispelowania niewymienione powyżej, nie zostaną zmodyfikowane.
 • Jeśli będzie to możliwe, chcemy, aby efekty dispel stanowiły jedno zaklęcie. Na przykład, druid będzie posiadał umiejętność, która usuwa efekt curse i posion, a po wybraniu odpowiedniego talentu z Restoration, również magic. Ta część nie została jednak sfinalizowana.

Tak jak w przypadku wszystkich zapowiedzi związanych z Cataclysm, pamiętajcie że wszystko może się zmienić w czasie beta testów.

To jednak nie koniec informacji związanych z planowanymi zmianami w Cataclysm. Na forum pojawił się bowiem kolejny temat (tym razem autorstwa Bornakka), z którego możemy dowiedzieć się nieco więcej o tym, jakich modyfikacji doczeka się mechanika Rage.

Chcemy skorzystać z okazji i naprawić problemy związane z mechaniką Rage (szału) dla wojowników i druidów w Cataclysm. Chodzi nam między innymi o następujące kwestie:

 • Wojownicy/druidzi ze słabszymi przedmiotami mogą generować mało Rage.
 • Wojownicy/druidzi z najlepszymi przedmiotami nie muszą się martwić o zarządzanie Ragem, ponieważ ten nigdy się nie kończy.
 • Wojownicy/druidzi jako tankowie tracą ilość generowanego Rage wraz ze znajdowaniem lepszych przedmiotów i otrzymywaniem mniejszej ilości obrażeń.
 • Gra wojownikiem/druidem jako tankiem, traci swoją głębię w czasie walk z bossami, którzy zadają ogromne obrażenia co oznacza, że nie muszą się oni martwić o zarządzanie swym Ragem.
 • Heroic Strike i Maul są efektywnymi, jednak bardzo monotonnymi umiejętnościami pomagającymi na zużycie dodatkowego Rage.
 • Ogólnie rzecz biorąc, wojownicy i druidzi nie mają odpowiedniej kontroli nad swoim Ragem.

Aby rozwiązać te kwestie, Rage zostanie znormalizowany w Cataclysm. Dzięki temu, generowanie Rage będzie miało bardziej stały charakter, oraz unikniemy drastycznych różnic w przypadku nisko- i wysokopoziomowych przedmiotów.

Pomysł na tego typu zmianę może wzbudzać negatywne odczucia wśród niektórych graczy, ponieważ próbowaliśmy dokonać tego w czasach Burning Crusade. Wówczas się to nie udało, przez co klasy te, wydawały się słabsze. Jednak wydaje nam się, że pewne założenia są wciąż aktualne - poprzednia próba nie była do końca zbalansowana, przez co gracze nie generowali wystarczającej ilości Rage. To nie jest naszym celem. Chcemy dać wojownikom i druidom większą kontrolę nad własnym Ragem tak, żeby nawet w przypadku najgorszych scenariuszy nie czuli, że brakuje im zasobów do wykonywania swoich zadań.

Poniżej znajdziecie kilka zmian jakie pojawią się w Cataclysm dla mechaniki Rage

 • Rage nie jest generowany w zależności od obrażeń zadanych przez automatyczne ataki. W zamian za to, każdy auto-atak będzie dawał określoną ilość Rage, bronie off-hand będą generowały 50% Rage generowanego przez broń główną. Jego ilość jest oparta na formule biorącej pod uwagę szybkość broni. Oznacza to, że generowanie Rage powinno być wyrównane między szybkimi i wolnymi broniami. Pozwoli nam to również z łatwością zwiększyć generowany Rage, jeśli wyda się on zbyt mały (albo obniżyć go, jeśli uznamy że jest go zbyt wiele). Dodamy także poniższe mechaniki, które pozwolą na wpływ zdobywanych przedmiotów na Rage:
  • Jeśli atak trafi krytycznie, wygeneruje on 200% Rage
  • Haste będzie miał wpływ na szybkość ataków, co pozwoli na szybsze generowanie Rage
 • Rage z otrzymywanych obrażeń nie będzie kalkulowany w oparciu o standardowego przeciwnika na poziomie postaci, zamiast tego, będzie on zależał od życia wojownika lub druida. Również w tym przypadku, będziemy mieli możliwość łatwego dostosowania dokładnych wartości generowanego Rage. Obliczenia będą ignorować redukcję otrzymanych obrażeń z armor, absorbcji, avoidance, bloku i innych tego typu mechanik, w związku z tym, poprawa ekwipunku nie zmniejszy ilości generowanego Rage.
 • Wojownicy oraz druidzi otrzymają dodatkowe źródła natychmiastowego Rage. Na przykład, okrzyki wojowników będą działały na podobnej zasadzie co umiejętność rycerzy śmierci, Horn of Winter. Battle Shout zamiast korzystać z Rage, będzie go generował, jednak będzie posiadał krótki cooldown. Obie klasy otrzymają dodatkowe metody generowania Rage, lub jego szybkiego wykorzystania, jeśli będzie go zbyt wiele.
 • Wszystkie umiejętności "przy następnym ataku" ("on next swing) zostaną usunięte w Cataclysm. Heroic Strike i Maul będą natychmiastowymi ciosami, pochłaniającymi różne ilości Rage. Na przykład wyobraźcie sobie, że Heroic Strike kosztuje od 10 do 30 Rage. Musisz mieć przynajmniej 10 Rage, aby móc skorzystać z tego ataku, jednak zużyje on cały dostępny Rage do maksymalnych 30. Cały Rage powyżej minimum sprawi, że atak uderzy mocniej, w niektórych przypadkach bardzo mocno. Postaramy dopasować się te umiejętności tak, żeby nie były zbyt opłacalne przy małej ilości Rage (chyba że wszystko inne jest na cooldownie), ale były bardzo atrakcyjne przy jego większej ilości.

Zdajemy sobie sprawę, że zmiana ta może być przerażająca dla wielu graczy, ale pamiętajcie że taka formuła generowania Rage pozwoli nam na wprowadzenie szybkich poprawek, jeśli uznamy, że jest ona zbyt niska. Naszym celem jest sprawienie, że Rage nigdy nie będzie zbyt wysoki lub zbyt niski, w zamian za to chcemy, aby stał się on systemem wymagającym odpowiedniego zarządzania ze strony gracza.

Wygląda na to, że plany Blizzarda związane z Cataclysm są naprawdę spore. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko czekać na dalsze informacje związane z najnowszym dodatkiem do World of Warcraft, oraz oczywiście na jego beta testy.

Komentarz (17)

 • Chcą coś utrudnić ;O
  Coś niesamowitego, ale mimo to gratulacje, że w końcu udało im się przemóc.
  Chociaż jako tankowi mi się to zbytnio nie podoba XD.
  ~Spoxik
  2010/04/06 10:27
 • Powiem szczerze ,że też jako tank mam mieszane uczucia co do tych zmian. Jedno jest pewne.Szykują się poważne zmiany w grze ,a czas pokaże czy będą to dobre zmiany czy złe.
  ~kadmus92
  2010/04/06 10:34
 • Jestem ciekaw co dadza w zamian purge ele i enh szamanom bo chyba nie jest tajemnica ze taki ele czy enh mieli racje bytu w teamach 2x/3x dps wlasnie dzieki purge.
  ~Janizar
  2010/04/06 10:47
 • Z tego co napisali, wynika że wszyscy szamani będą w dalszym ciągu posiadali Purge [offensive magic dispel] - tracą jedynie możliwość usuwania efektów poison/disease.
  ~Sigmar
  2010/04/06 10:54
 • "Wszyscy szamani stracą możliwość usuwania efektów disease i poison, w zamian za to Restoration otrzymają możliwość usuwania efektów magic."

  Jak dla mnie nie wygląda to zbyt obiecująco. Chyba, ze Blizz uznał ze jest za mało resto Shamów i chcą zwiększyć zdecydowanie ich populację na serverach ;/
  ~Zalth
  2010/04/06 11:00
 • Bo jest ich za mało :)
  ~Slideroh
  2010/04/06 11:16
 • niech nerfno warka, dk, rogala, a pale, maga, i huntera jeszcze ulepszo. 80% społeczności - dzieci, się ucieszy.
  ~olak
  2010/04/06 11:39
 • @up
  dzieci?
  najpierw spojrzyj na swoja ortografie "dzieciaku"
  priest ma przesrane gdyz nie ma mozliwosci usuwania cursow
  ~milerks
  2010/04/06 12:33
 • Podoba mi się ta zmiana w której im masz więcej rage tym lepszy atak ;P chyba to dobry krok ale generowanie mniej rage przez tanka bo zadaje malo dmg? dziwaczne...
  ~Orzelo
  2010/04/06 15:28
 • orzelo
  no tank nie slynie z dobrego dmg
  maly dmg to malo rage
  no ale przeciez skille tanka i tak jedza od 5 do 20 rage wiec duzo to to nie jest
  ~milerks
  2010/04/06 19:28
 • zgadzam się z jednym z powyższych postów priest powinien móc usuwać curse zamiast disease
  ~Greatevil
  2010/04/06 20:52
 • @olak to nie jest nerf tylko zmiana, a z DK strzeliłeś jak kula w plot, bo to właśnie nim głównie dzieci grają. Zresztą ani Dk ani rogala to nie dotyczy.
  ~Sondzik
  2010/04/06 22:45
 • @milerks
  nie "spojrzyj" tylko spójrz, sam naucz sie pisac.
  @Sondzik
  Dk dla dzieci? Mi sie wydawalo ze trzeba miec niezlego skilla zeby cos zdzialac melasem (no moze procz pala) na pvp, i dk graja glownie ogarnieci ludzie, pierwszy raz sie spotkalem z taka opinia. Gram dk i magiem, wiec jestem z jednej strony dzieckiem, a z drugiej dorosly? kurcze ludzie pomyslcie 3 razy zanim cos napiszecie..
  ~olak
  2010/04/07 14:33
 • @Olak
  1. To ty zacząłeś o dzieciach.
  2. 8/10 DK, których spotykam to nooby, dzieci albo osoby, które kompletnie nie wiedzą nic o swoich rolach w grupie lub o współpracy. Ja osobiście gram głównie hunterem (który jest jak dla mnie bardzo niezrównoważony, bo albo jest się bardzo dobrym na np. bg albo co chwile zabija Cię rogal, dk, warrior spowalniając lub warlock DoTami już po swojej śmierci) i poczułem się obrażony Twoją wypowiedzią.
  ~Sondzik
  2010/04/07 18:14
 • DEBILNY pomysł ! przecież dispell powinien być działką wyłącznie PRIESTA ;/ kurwa co nam w zamian dadzą ? może bańke pallka ? albo formy druida? albo trapy hunta a może totki shammka ? kurwa no ;/.

  Shamman teraz najlepsze disspele będzie miał ...debilizm.
  ~klierowski
  2010/04/07 18:49
 • Patrze na te wszystkie zmiany i jak na razie wcale mi sie nie podobają.. Chyba tylko shammy jak na razie moga byc mega zadowoleni
  ~olerzo
  2010/04/08 14:45
 • olak
  Która forma jest poprawna: „spójrz” czy „spojrzyj”?
  zapraszam tutaj http://www.polonistyka.fil.ug.edu.pl/?id_cat=308&id_art=1092&lang=pl
  polonisto za dwa grosze
  ~Milerks
  2010/05/23 20:20

Pozostałe nowości