Zapowiedź - Druid - Nowości - World of WarCraft

Nowości

Data publikacji : 10.04.2010

Zapowiedź - Druid

Blizzard podzielił się informacjami na temat klasy Druida w Cataclysm. W ciągu najbliższych godzin powinniśmy dowiedzieć się więcej na temat tego, co zaplanowali twórcy World of Warcraft dla Maga. Zapraszamy poniżej do zapoznania się z tłumaczeniem oficjalnej zapowiedzi zmian w klasie Druida.

 

Nowe umiejętności Druida

Thrash (dostępny na 81 poziomie) Trash zadaje obrażenia wszystkim celom w 10 yardach i sprawia, że krwawią one (efekt bleed) co 2 sekundy przez 6 sekund. Dodaliśmy tą umiejętność, ponieważ chcemy dać formie niedźwiedzia dodatkowy atak w czasie tankowania. Niektóre talenty będą wpływać na efekt bleed, na przykład Swipe będzie zadawał więcej obrażeń objętym nim celom. 5-sekundowy cooldown. 25 Rage.

Stampeding Roar (dostępny na 83 poziomie) Druid ryczy zwiększając szybkość poruszania się sojuszników w 10 yardach o 40% na 8 sekund. Stampeding Roar może zostać użyty w formie cat i bear, jednak niedźwiedź będzie posiadał talent, który redukuje cooldown. Celem dodania tej umiejętności jest danie druidom dodatkowej użyteczności w grupie. 3-minutowy cooldown. Brak kosztu.

Wild Mushroom (dostępny na 85 poziomie) Tworzy w wybranym miejscu magicznego grzybka. Po 4 sekundach staje się on niewidzialny. Przeciwnicy którzy wejdą na niego zdetonują go, co spowoduje że zada on obrażenia obszarowe (AoE), jednak będzie on również efektywny przeciwko pojedynczym celom. Druid może także zdecydować o tym, żeby zdetonować Wild Mushroom odpowiednio wcześniej. Jest to głównie narzędzie dla Balance druidów i będą istniały talenty, które je wzmocnią. Brak cooldownu. Zasięg 40-yardów. Instant cast.

 

Zmiany w umiejętnościach i mechanikach

Poza nowymi umiejętnościami, planujemy dokonać kilku zmian w zaklęciach i mechanikach, które są już wam znane. Poniższa lista nie jest pełna, jednak powinna pokazać jakie mamy plany wobec wszystkich speców.

 • Wszystkie zaklęcia typu HoT (healing-over-time) będą od początku korzystały z Haste oraz Crit. HoTy po dodaniu Haste nie będą miały krótszego czasu trwania, jedynie więcej ticków efektu HoT. Haste będzie także wpływał na generowanie Energii w cat form.
 • W przeciwieństwie do innych healerów, Restoration druidzi nie otrzymają żadnych nowych zaklęć. Ich arsenał jest już odpowiednio rozbudowany, dlatego naszym celem jest znalezienie odpowiedniego zastosowania dla każdego z nich. Druid powinien móc leczyć tanka przy pomocy stacków Lifebloom, grupę dzięki Nourish i Regrowth, oraz uzupełnić życie lekko rannych celów poprzez rzucenie Rejuvenation.
 • Chcemy dać cat form nieco więcej narzędzi i trochę głębi dla bear form. Jeśli Feral cat ma pełnić tą samą rolę co łotrzyk, wojownik, czy szaman na Enhacement, potrzebuje kilku nowych narzędzi - głównie normalnego efektu przerywającego rzucane zaklęcia (interrupt). W Bear form potrzebujemy więcej umiejętności.
 • Nie będzie można dispellować efektu Barkskin.
 • Zwiększymy obrażenia zadawane przez Mangle (cat) po to, żeby w sytuacjach w których druidzi nie mogą korzystać ze Shred, ich dps nie tracił aż tak wiele.
 • Druidzi stracą umiejętność Abolish Poison, ale Restoration będą posiadali talent, który pozwoli im na usuwanie efektów magicznych (dispel magic) na przyjaznych celach. Wszyscy druidzi mogą usuwać trucizny przy pomocy Cure Poison i klątwy dzięki Remove Curse.

 

Nowe talenty i zmiany w talentach

 • Tree of Life zmienia się z pasywnego talentu na talent z cooldownem, podobnie do Metamorphosis. Jest to dosyć nieuczciwe że druidzi muszą poświęcić swoje możliwości ofensywne i inne użyteczne umiejętności, aby być na równi w kwestii leczenia z innymi klasami, które nie muszą tego robić. Zastanawiamy się jaki efekt uzyska druid dzięki Tree of Life. Może to być po prostu lepsze leczenie, albo każde zaklęcie leczące może działać w nieco inny sposób. W czasie korzystania z Tree of Life form, nie będziesz mógł zostać banishowany (podobnie jak w przypadku Metamorphosis). Dodatkowo chcemy poprawić model Tree of Life, aby skorzystanie z tego talentu było bardziej ekscytujące. Uważamy, że druidzi nie mają zbyt wielu okazji na pochwalenie się wyglądem swoich przedmiotów, więc miło by było, jeśli przynajmniej jeden spec będzie wyglądał jak nocny elf, lub tauren (wkrótce troll i worgen) przez większość czasu.
 • Chcemy aby rotacja Feral cat była mniej rygorystyczna. Nie chcemy zmienić tego jak się gra tą klasą, jednak pragniemy, żeby nieskorzystanie z Savage Roar czy Rake nie miało tak dużego wpływu. Wprowadzone zmiany będą przypominały wydłużenie efektu Mangle, co miało miejsce w patchu 3.3.3.
 • Druidzi Balance otrzymają nowy talent o nazwie Nature's Torrent, który uderza w cel atakiem typu Nature lub Arcane, w zależności od tego który zada więcej obrażeń (możliwe że oba na raz), oraz przesuwa Eclipse meter (szczegóły poniżej). Ulepszona wersja Nature's Torrent zmniejszy także szybkość poruszania się celu. 10-sekundowy cooldown.
 • Druidzi Restoration otrzymają talent Efflorescence, który sprawi że leczące rośliny pojawią się pod celem, który został wyleczony krytyczne zaklęciem Regrowth.
 • Chcemy dać w Feral odpowiednik umiejętności Kick/Pummel - efekt interrupt poza global cooldownem, który nie zadaje obrażeń. Wydaje nam się że potrzebują oni tego narzędzia, aby skutecznie pełnić rolę melee w strefach instance i raid, oraz dać im dodatkowe możliwości w sytuacjach PvP.
 • Chcemy się upewnić, że druidzi Balance oraz Feral są dobrym wyborem do Areny. Potrzebują dodatkowych narzędzi żeby gracze rozważali wzięcie Feral zamiast wojownika Arms, lub Balance zamiast maga, czy warlocka. Pamiętajcie jednak że, że PvP będzie wyglądało inaczej w Cataclysm.

 

Pasywne bonusy drzewek talentów - Mastery

Balance
Spell Damage
Spell Haste
Eclipse

Feral (Cat)
Melee Damage
Melee Critical Damage
Bleed Damage

Feral (Bear)
Damage Reduction
Vengeance
Savage Defense

Restoration
Healing
Meditation
HoT Scale Healing

Eclipse: Zmieniamy Eclipse z talentu na główną mechanikę klasy i sprawiamy, że będzie ona mniej losowa. Balance druidzi będą posiadali nowy element UI, który będzie pokazywał słońce i księżyc. Kiedy rzucą zaklęcie typu Arcane, UI przesunie się w stronę słońca, co zapewni buff do obrażeń typu Nature. Kiedy rzucą zaklęcie typu Nature, UI przesunie się w stronę księżyca, co zapewni buff do obrażeń typu Arcane. Głównym celem jest tutaj rotacja między zaklęciami Nature i Arcane (głównie Starfire i Wrath), aby druid zachował równowagę (balance).

Bleed Damage i Savage Defense: Feral druidzi otrzymają dwa rodzaje pasywnych bonusów w zależności od tego, czy są w formie Bear czy Cat. Obrażenia z efektów bleed będą większe dla Cat. Savage Defense jest obecną mechaniką dla formy niedźwiedzia, w której zamieniają trafienia krytyczne w efekt absorbujący obrażenia.

HoT Scale Healing: Efekty HoT będą leczyły więcej obrażeń na rannych celach. Jest to mechanika zbliżona do tej którą posiadają szamani Restoration, jednak dotyczy ona jedynie zaklęć healing-over-time. W Cataclysm spodziewamy się, że druidzi będą korzystali z większej ilości zaklęć, w związku z czym jest różnica między leczeniem i leczeniem HoT.

 

Vengeance: Jest to mechanika, która ma sprawić że obrażenia (i threat) tanka nie będą daleko w tyle za klasami dps w czasie znajdowania coraz lepszych przedmiotów w dodatku. Wszystkie spece tankujące będą posiadały Vengeance jako drugorzędny pasywny bonus swojego drzewka talentów. Kiedy tank zostanie trafiony, Vengeance da stackujący buff do attack power równy 5% otrzymanych obrażeń, maksymalnie do 10% życia (nie buffowanego) postaci. W czasie walki z bossami, spodziewamy się, że tankowie będą posiadali bonus równy 10% ich życia. Tylko kiedy 51 punktów zostało wydanych w drzewku Feral (a druid jest w Bear Form), wartości te będą wynosić 5% i 10%. Będą one odpowiednio niższe na niskich poziomach.
Pamiętajcie, otrzymacie ten bonus tylko wówczas, kiedy większość punktów została wydana w drzewku Feral a postać jest w Bear Form, dlatego nie będziecie widzieć druidów Balance, Restoration, czy Feral a formie Cat biegających z tym buffem. Vengeance pozwoli nam na tworzenie podobnych przedmiotów do tankowania jak dziś - będzie kilka statystyk związanych z zadawaniem obrażeń, ale głównie będą się one opierały na przeżywalności. Druidzi zwykle mają nieco więcej statystyk do zadawania obrażeń, dlatego ich Vengeance może przyjmować nieco niższe wartości, ale naszym głównym celem jest sprawienie, że wszystkie cztery tankujące klasy będą zadawały niemal identyczne obrażenia.

Dosyć oczywiste jest to, że na forum World of Warcraft pojawiło się przy okazji kilka postów autorstwa Ghostcrawlera - oto tłumaczenie kilku z nich:

Wiedzieliśmy że zmiana Tree of Life na zaklęcie z cooldownem będzie kontrowersyjna. Nie było możliwości, żeby tego typu zmiana przemknęła niezauważona. Przepraszam jeśli to właśnie bycie drzewem przyciągnęło was do tej klasy.

Dziś na serwerach druidzi są zbalansowani w kwestii leczenia kiedy są w formie drzewa, co oznacza że tracą oni sporo użytecznych umiejętności tylko po to, żeby móc się równać z innymi healerami. Kiedy Tree of Life będzie posiadało cooldown, twoje leczenie będzie zbalansowane kiedy jesteś w formie nocnego elfa, taurena, trolla, czy worgena; a będziesz znacznie lepszy jako drzewo. Dobrą stroną cooldownów jest to, że kiedy ich użyjesz mogą one stanowić sporą różnicę.

Nie dodaliśmy nowych umiejętności do rotacji Feral Cat lub Restoration ponieważ macie ich wystarczająco dużo. W Cataclysm staramy się nie dodawać nowych zaklęć ot tak. Spece które otrzymały nowe umiejętności posiadały pewne braki w swojej rotacji. Wciąż otrzymacie nowe talenty i mechaniki, w związku z tym wydaje mi się, że będziecie musieli się sporo nauczyć kiedy wielki zmieniający grę patch pojawi się na serwerach.

Biorąc pod uwagę fakt, że w tym tygodniu pojawi się sporo nowości związanych z Cataclysm, przypomnimy jakie informacje na temat nadchodzącego dodatku pojawiły się już wcześniej na łamach naszego serwisu:

Komentarz (27)

 • Czyli druid ryczy i ma grzyba :D wow amzing ^^,
  ~Leonardo
  2010/04/10 08:29
 • zapowiada sie ciekawie
  ~mattq
  2010/04/10 08:56
 • Czy dobrze zrozumiałem, że druid będzie równy innym healerom bez żadnej formy, a w drzewku jego czary będą bardziej efektywne? I czy to że drzewko będzie miało cooldown oznacza też że nie będzie można siedzieć w tej formie ile się chce?
  ~Lignos
  2010/04/10 08:57
 • Dokładnie tak - druid w normalnej formie (nocnego elf, taurena, trolla, czy worgena) będzie równie dobry, co pozostałe klasy leczące.
  Tree of Life będzie umiejętnością z cooldownem (czyli klasa ta nie będzie cały czas biegała jako drzewo), która będzie zwiększała efektywność leczenia druida. Blizzard jednak nie jest pewien jaki bonus będzie zapewniała forma.
  ~Sigmar
  2010/04/10 09:02
 • moim zdaniem najciekawiej na chwile obecna wypada shamek sam od 3 lat gram druidem i jestem nieco zniesmaczony tymi informacjami szczegolnie cooldownem formy Tree of Life co to za glupie gadanie ze nie chca by druid w tej formie byl pozbawiony spelli ofensywnych?? nawet gdyby mogl z nich kozystac to jego dmg bylby sybboliczny tak samo jak w przypadku shamka resto, priesta holy lub dics i palka holy nich sobie w tylek wsadza te ich poprawki ja chce spowrotem swoje drzewko teraz nawiazujac do tematu balance to ten nowy spell z grzybkiem to brzmi troche jak zart ale jezeli bedzie dzialal na zasadzie pulapek u hunta to moze byc ciekawie niepokoi mnie bardzo ta ich nowa mechanika zwiazana z Eclipse jezeli dobrze to zrobia to moze byc ciekawie ale wydaje sie ze jest to taka rzecz ktora latwo schrzanic wiec trzymam kciuki i jestem dobrej mysli :)
  ~Nucleo
  2010/04/10 09:56
 • Nucieo:
  Zgadzam sie z toba blizzard zchrzanil ten pomysl z tree of lifem, nie kazdy wyglada fajni w swoich itemach , wiec moze chcialby pochodzic w drzewie, mnie cieszy jego wyglad... Bardzo mi sie nie podoba ta sprawa z tree of life
  ~Zygi123
  2010/04/10 10:29
 • obydwoje macie rację gdyż gracze w formie tree of life fajnie wyglądają gdy biegają na pvp i wlaśnie te wszystkie drzewka dają pozytywną aurę tej grze.

  nawet jeżeli druid ma dobre itemki to i tak mi jego wygląd nie leży :(

  lecz zatem zajebiście wyglądają we wszystkich formach xD :)
  ~Ciacho
  2010/04/10 12:39
 • No no grzyb-masterzy...gz! xD
  ~zbieraczrunalesnego
  2010/04/10 12:49
 • A mi się z koleji podoba pomysł z Tree of Life i powinni cieszyłbym się jeszcze bardziej jakby zrobili tak z Moonkinem, bo denerwuje mnie jak nie mogę sobie biegać jako zajebisty druid tylko jakiś mutok albo krzaczek.
  ~MarvinKOMaster
  2010/04/10 12:51
 • Cooldown drzewka to moim zdaniem super sprawa, szczególenie w aspekcie pvp gdzie drood resto będzie imba heal na arenach lub BG :) na PVE podejrzewam że resto nadal będzie niezastąpiony tym bardziej że HoTy dostaną bonus.
  Bardzo Cieszy mnie chęc poprawienia speców odpowiedzialnych za DPS oraz przystosowanie Moonkina do pvp ;p mimo że specem do pvp nadal będzie koteg w dodatku wzbogacony o stun ;)
  ~Sidhe123
  m
  2010/04/10 13:23
 • Jeżeli ci się nie podoba bieganie w formach na druidzie to chyba pomyliłeś klasy, jak dla mnie to własnie możliwość biegania w formie drzewka sprawiała, że tak bardzo lubiłem tą klase, a zmiana tego jest najgorszym co blizzard mógł wymyślić ;/
  ~Mafek
  2010/04/10 13:35
 • Mafek, ta zmiana to nic innego jak podniesienie rangi druida jako healera, ja tak samo lubie moje drzewko ale czasem brakuje mi spelli offensywnych dodatkowo tree of life nadal będzie dostępne tyle tylko że z cooldownem co moim zdaniem będzi bardzo klimatyczne...

  Czy macie jekieś zdanie na temat moonkina lub feral speca ? moim zdaniem Blizzard stara się wzmocnic pozycje druida takrze jako DPSa
  ~Sidhe123
  m
  2010/04/10 13:48
 • Na pvp ma to znaczne plusy... Każdy dobrze wie, że gdy na BG widać drzewko no to trzeba biednego enta znukować. A tak nie będzie na tyle widoczny i nie zmniejszy to jego heala. Na własnej skórze doświadczyłem tego, że heal na bg bez formy drzewa zwiększa Twoją przeżywalność o jakieś 50%. :P
  ~Thariss6
  2010/04/10 14:03
 • To skoro bieganie w clodownowanej formie drzewka jest takie klimaczne to moze misia i bumkina tez zrobia na 30 sec a co to bedzie taki klimat, ze kazdy mi pozazdrosi..
  ~Horo
  2010/04/10 15:53
 • co do tree form uważam pomysl blizzarda za trafiony, ułatwi nam to życie na pvp a i w pve sie przyda, może i znikomy dps nie pomoże grupie ale feairy fire, roots czy cyklon moze działac rownie sprwawnie jak w pvp
  ~roblow
  2010/04/10 18:55
 • zal z tym cd na ToL. legiony lanserow wywalczyly swoje, od dawna bylo slychac placz dzieci, ze nie moga swiecic swoimi free epikami. ehh. olewam takiego druida, wracam do priseta na cata
  ~songiewicz
  2010/04/10 20:01
 • Drzewo Balance powinno otrzymać zamiast tych nietrafionych grzybków coś w stylu szamańskiego Spiritwalker's Grace. Nie ma nic bardziej denerwującego niż konieczność przemieszczenia się akurat, gdy włączyło się Eclipse (nawet z planowanym systemem sterowania zaćmieniami).
  ~Alwynn
  2010/04/10 20:32
 • Zgadzam się z tym że ToL cooldownowanie to epic fail blizzarda, chyba ktoś tu zapomniał że gra to nie tylko epiki i duże cyferki w recouncie ale przedewszystkim klimat!!! To co wyróżna druida to jego zdolność zmieniania form (stałych form nie cooldownowanych!!!), jak się komuś wygląd drzewa nie podoba to niech przerzuci się na inną klasę a nie narzeka.
  ~Grind
  2010/04/10 20:47
 • A w związku z tym drzewkiem to czy ktoś się orientuje w jaki sposób będzie ograniczone to bieganie w drzewku? Czy to będzie jakiś określony czas czy coś innego? Czy jeszcze nie wiadomo?
  ~Lignos
  2010/04/10 20:56
 • Też pierwotnie liczyłam na podobną mechanikę u Moonkina, co shamanowy Spiritwalker's Grace, jednak z racji, iż nowa mechanika Eclipse ma przestać być podatna na przerwy w rotacji (w tym ruch), wydaje mi się, że powinno to wystarczyć na rozwiązanie problemu Balance, jakim był ruch.

  Grzybki wywołują uśmiech na twarzy ^^ Zapewne będzie to bardziej mechanika PvP niż PvE, ale możliwe, że i w tym drugim aspekcie znajdzie zastosowanie.

  Cieszy natomiast niezmiernie, że wreszcie przyszedł czas na naprawienie Balance w PvP.

  Mam jeszcze nadzieję na wyjaśnienie kwesti Nature's Grace, które na chwilę obecną stanowi ogromną wadę u podstaw mechaniki Balance druidów.

  No i miejmy nadzieję na nową formę Moonkina jeszcze przed 4.1 ^^
  ~Lilly
  2010/04/10 22:10
 • no cd na ToL jest troche śmieszne bo oryginalność druida polega właśnie na formach które może przybrać... resto dru traci formę dlatego że: "Uważamy, że druidzi nie mają zbyt wielu okazji na pochwalenie się wyglądem swoich przedmiotów" może niech boomkin się pochwali itemkami xD (oczywiście żart :P ) ale wyobraźcie sobie warka z cd na battle stance def. stance albo berserk hah no powiedzcie że extra rozwiązanie aaaaa no i może niech jeszcze shadow priest ma cd na shadow form xD no niech bedzie sprawiedliwość
  ~fircyk
  2010/04/14 21:49
 • Fircyk zgadzam się z toba i wszystkimi co uważają że cd na ToL jest śmieszne, właśnie formy daja cały klimat druidowi. Wyobrażcie sobie taurena druida, taki wielki byk, który bawi się w maga... żałosne, a jak wyglada jak nelf castuje to mi się chce śmiać
  ~Zygi123
  2010/04/15 15:42
 • Chciałbym dodać jedna rzecz odnośnie cd. ToL. Przypomnijcie sobie classic, tam nie było żadnych drzew i tak druid miał swój niepowtarzalny klimat...... ; )
  ~Afrin
  2010/04/15 22:39
 • Mogliby zmienić wygląd Moonkina, bo nie mogę się do niego przekonać, wygląda jak stary dziad. A reszta jest OK. Zmiana form powinna pozostać taka sama jak była, bo jednak to najbardziej odróżnia Druida od reszty. Miejmy nadzieje że jeszcze poprawią Duida a nie pogorszą.
  ~Hofman
  2010/04/16 12:40
 • Co do kwesti moonkina to powinni dac mozliwosc wyboru czy chce sie widziec ta forme czy tez nie, co do tej drugiej opcji 'normalny' wyglad druida byl by widoczny tylko dla gracza prowadzacego postac, a reszta widziala by cie jako sowe. Bo jednak nie wszystkim podoba sie wyglad tej formy i wiele osob po prostu odpycha.
  ~bagieta
  2010/04/16 23:09
 • YEAH WKOŃCU CD na te głupie drzewo (szkoda że na moonkina też nie ;D) Już nie będę padał na ziemię w trakcie rajdu powstrzymując się od śmiechu widząc druidow w formie krzaka castującego z miną na twarzy jak by mu się srać chciało. GZ Blizzard!! :D.
  ~Y0si
  2010/04/28 12:41
 • Na łamach serwisu MMO-Champion pojawił się kalkulator talentów druidów w catacysmie:

  http://www.wowtal.com/#k=.9dw.druid

  NIe podoba mi się zmniejszczenie armouru mookina, podoba mi się że tree of life ma 240 ar. ale ma wtedy zmienjszony speed o 50% ;/
  ~Kamrol49
  2010/06/10 16:31

Pozostałe nowości