Tłumaczenie Developer Chat z 16 lipca - Nowości - World of WarCraft

Nowości

Data publikacji : 19.07.2010

Tłumaczenie Developer Chat z 16 lipca

W ostatni weekend odbył się kolejny Developer Chat na Twitterze. Tym razem był on w całości poświęcony niedawno ogłoszonym zmianom w talentach, a na pytania graczy odpowiadali członkowie Systems Design Teamu. Przygotowany tekst podzieliliśmy na odpowiednie kategorie, dzięki czemu jeszcze łatwiej znajdziecie interesujące Was informacje.

Zapraszamy do zapoznania się z tłumaczeniem czata!

Death Knight (Rycerz Śmierci)

Q: Czy jest szansa na przywrócenie On A Pale Horse dla rycerzy śmierci, może w innym drzewku?
A:
Tak, On A Pale Horse jest związany ze specjalizacją Frost w naszym ostatnim wewnętrznym buildzie.

Q: Co myślicie na temat zmian kosztu w runach umiejętności Scourge Strike?
A:
We Wrath of the Lich King stał się on niemal klonem Obliterate. Chcemy to zmienić. Zdajemy sobie sprawę że pojawią się w związku z tym pewne problemy, ale rozwiązaniem na pewno nie będzie zmuszenie gracza do korzystania z Icy Touch przy każdym Scourge Strike.

Q: Rycerze śmierci - tankowie otrzymają sporo defensywnych umiejętności w Cataclysm. Osobiście mi to pasuje, ale czy zostanie to zmienione wkrótce?
A:
Możliwe że niektóre z nich znikną, ale podoba nam się cooldownowy aspekt gry tankującym rycerzem śmierci dlatego chcielibyśmy to zachować.

Q: Czy po wprowadzeniu i otrzymaniu opinii na temat zmian w systemie run rycerza śmierci postanowiliście dokonać jakiś modyfikacji?
A:
Wciąż nad tym pracujemy. Nie chcemy aby był czas "nie robienia niczego" w rotacji tej klasy. Dodatkowo Runic Empowerment jest umiejętnością która posiada kilka błędów w wyświetlaniu dostępnych run co dodatkowo komplikuje całą sytuację. W najbliższej przyszłości pojawi się więcej zmian dla rycerze śmierci.

Q: Czy planujecie wprowadzić dla Unholy nieco bardziej skoncentrowany cel zamiast rozdzielać go na Scourge Strike, efekty disease, ghoula, auto-attack i Anti-Magic Shell?
A:
To JEST właśnie skoncentrowany cel. Unholy korzysta z efektów disease i petów, Frost z lodowych ataków i runic power, zaś Blood polega na tankowaniu i leczeniu się.

Q: Czy macie w planach wprowadzenie wsparcia dla tankujących rycerzy śmierci korzystających z dwóch broni?
A:
Możliwe jest tankowanie przy pomocy dwóch broni jednak nie będzie to optymalne pod względem generowanego threata.

Q: Dark Simulacrum dla rycerzy śmierci posiada całkiem długi cooldown. Jaki jest tego powód?
A:
W ostatnim buildzie został on skrócony do 1 minuty, ale jest to bardzo potężna umiejętność dzięki której gracze będą mogli robić naprawdę imponujące i straszne rzeczy.

Q: Rycerze śmierci pozostają jedyną klasą tankującą bez stuna, który jest bardzo istotny w wielu przypadkach (na przykład addy w Heroic Lich King). Czy macie w planach dodanie go?
A:
Jest filmik gdzie death knight sam tankuje 10-osobową wersję Heroic Lich Kinga. Naprawdę imponujące. Jednak mimo że stun jest bardzo przydatny w walce z Lich Kingiem, jest wiele walk gdzie mechaniki takie jak Death Grip lub możliwość wcześniejszego rzucenia Death and Decay w miejscu gdzie pojawią się addy, są naprawdę przydatne. Jest to częścią różnorodności zarówno klas jak i walk.

Q: Wygląda na to że nasz DPS jest bardzo niestabilny przy Runic Empowerment. Czy zostanie to zmienione?
A:
Runic Empowerment zostanie zmieniony na zwykłą umiejętność aby wszystkie specjalizacje miały do niego dostęp, ponieważ uważamy że będzie to jeden z głównych elementów gry rycerzem śmierci w Cataclysm. Talent ten nigdy nie powinien zakłócać twojej rotacji ale raczej dawał dodatkowe możliwości poza nią. Szansa na proc jest na tyle wysoka że losowość w dłuższym okresie czasu nie powinna być problemem.

 

Druid

Q: Czy druidzi będą mogli zmieniać formy poza global cooldownem, tak jak łowcy zmieniają aspect, a wojownicy stance?
A:
Nie mamy planów usunięcia zmian formy z global cooldownu. Można z niej korzystać aby uwolnić się z działania mechanik unieruchomienia lub polymorph dlatego musi pozostać na global cooldownie.

Q: Czy Moonfire jest stworzony z myślą o jego efekcie damage-over-time, czy jest postrzegany jako nuke?
A:
Jako oba. Chcemy aby siła nuke była nieco bardziej istotna w Cataclysm, szczególnie w czasie ruchu.

Q: Buildy Cat i Bear różnią się jedynie trzema punktami talentów. Dlaczego nie chcecie ich ujednolicić?
A:
To jest zdecydowanie jednym z naszych zmartwień. Nie chcemy aby gracze posiadali optymalny spec do DPS w Cat Form oraz mogli jednocześnie tankować. Zdecydowanie dokonamy takich zmian w drzewku Feral żeby bycie tankiem, albo off-tankiem, wymagało poświęcenia DPSa w Cat Form. Drzewko talentów druida w becie wymaga jeszcze sporo pracy.

Q: Czy zaklęcia typu Arcane będą zadawały większe obrażenia jeśli Lunar power jest na wyższym poziomie? Czy dodatkowe Mastery zwiększy dodatkowe obrażenia?
A:
Obecnie planujemy że Mastery będzie zwiększało bonusowe obrażenia z Eclipse (zarówno Lunar jak i Solar).

Q: Ostatnio jak sprawdzałem w drzewku Feral druida na pierwszym poziomie jest dostępnych tylko pięć punktów co oznacza brak jakiegokolwiek wyboru. Czy planujecie to naprawić?
A:
Tak, wciąż pracujemy nad początkowymi talentami Feral.

Q: O co chodzi z Typhoon? Powróci on do talentów czy będzie standardowym zaklęciem druida?
A:
Typhoon wraca do drzewka. Przepraszamy za to. :)

Q: Skull Bash ma 1-minutowy cooldown. Czy ma tak być, czy zostanie on skrócony do podobnej wartości co Shield Bash?
A:
Podstawowym powodem dla którego posiada on 1-minutowy cooldown jest ograniczenie możliwości crowd control wśród druidów Balance i Restoration. Jest talent Feral który skraca cooldown do 10 sekund dzięki czemu umiejętność jest zrównana z umiejętnościami takimi jak Kick.

Q: Druid otrzymuje zaklęcie Swiftmend po wybraniu specjalizacji Restoration na 10 poziomie, ale ta sama umiejętność jest także w drzewku talentów. O co chodzi?
A:
To był błąd który został już poprawiony.

Q: Druidzi zawsze byli "nieźli we wszystkim, mistrzami w niczym." Czy zostanie to zmienione w nowych talentach?
A:
W moich raidach wszystkie trzy specjalizacje sprawują się bardzo dobrze w swoich rolach. Nie rozumiem w związku z tym twojego pytania.

Q: Dlaczego redukcja kosztu many została usunięta z King of the Jungle? Co stało się z podwójnymi "combo point" przy trafieniach krytycznych?
A:
Są to błędy które zostaną poprawione. Żaden z tych elementów nie zostanie usunięty.

Q: Jakie macie plany wobec Eclipse i dlaczego wpływa ono na tak wiele naszych talentów? Czy Moonkin będzie fajny do gry?
A:
Obecnie chcemy aby Solar lub Lunar Eclipse proc trwał około 45 sekund a każde zaklęcie określonego typu które rzucisz będzie zbliżało pasek do środka. Buff jest anulowany w momencie dotarcia do środka. To powinno pozwolić Moonkinowi na utrzymanie buffa na czas w którym na przykład musi się ruszyć.

Q: Jakieś informacje na temat glyphu Tree of Life Form? Niektórzy gracze martwią się utratą tej formy.
A:
Jedyny glyph jaki możemy dziś zapowiedzieć to Glyph of Divine Shield który redukuje czas rzucania Hearthstone kiedy Divine Shield jest aktywny. :)

 

Hunter (Łowca)

Q: Dlaczego zdecydowaliście się na regenerację Focus w Aspect of the Fox, czy zastępuje on Viper?
A:
Aspect of the Fox jest przewidziany do zadawani obrażeń w ruchu lub kite'owania. Wciąż musimy zbalansować Focus oraz ten aspect, ale taki jest nasz cel.

Q: Czy łowcy będą mogli w końcu tankować petem w Cataclysm?
A:
Co? Nie widziałeś filmiku gdzie łowca tankuje Marrowgara swoim gorylem?

Q: W jaki sposób chcecie rozróżnić styl gry różnych specjalizacji łowcy? Czym różni się Cobra Shot od Steady Shot?
A:
Cobra Shot jest idealny dla łowców w Beast Mastery i Survival ponieważ nie mają oni innego sposobu na utrzymanie Serpent Sting (Cobra Shot wydłuża czas jego trwania), oraz dla Survival ponieważ zadaje obrażenia typu "Elemental." Jest również przydatny w PvP oraz innych sytuacjach, na przykład kiedy przeciwnik jest odporny na obrażenia fizyczne.

Q: Dlaczego w Marksmanship talent PvP Resistance is Futile jest wymagany do talentu PvE Marked for Death?
A:
W kolejnym buildzie nie będzie on wymagany. Dodatkowo chcemy tak zmienić talent, aby pojawiał się proc w postaci darmowego Kill Command a nie krytycznego trafienia.

 

Mage (Mag)

Q: Czy wszystkie drzewka talentów maga będą równie dobre w PvE i PvP, czy planujecie żeby były one dobre w określonym trybie?
A:
Celem jest to aby były one sobie równe. Chcemy żeby gracze decydowali się na przykład na Frost dlatego że lubią ten spec.

Q: Czy magowie otrzymają pet w drzewkach Arcane lub Fire?
A:
Nie mamy tego w planach.

 

Paladin (Paladyn)

Q: Czy myśleliście o tym żeby Retribution paladyni korzystali z przedmiotów plate ze spell power, aby Holy paladyni musieli rywalizować o swoje przedmioty tak jak inni healerzy?
A:
Uważamy że Retribution paladyni muszą korzystać z przedmiotów plate ze statystyką strength. Zmiana wymagałaby od nas wielu dziwnych rozwiązań, jak na przykład co zrobić z obrażeniami Crusader Strike, oraz to jak możemy sprawić aby Retribution paladyn nie był zbyt silnym healerem. Zdajemy sobie sprawę z faktu że nieco dziwnym jest tworzenie spell power plate dla jednej specjalizacji, ale rozwiązania tego problemu są gorsze niż zaakceptowanie obecnego stanu rzeczy.

Q: Jaki macie cel w przerabianiu klasy paladyna? W jaki sposób planujecie zmodyfikować rotacje, talenty itd.?
A:
Wszystkie specjalizacje paladyna będą korzystały z nowego systemu zwanego Holy Power. Jest on generowany po skorzystaniu z Crusader Strike, Holy Shock i kilku innych talentów. Holy power może zostać użyty aby skorzystać z różnych umiejętności, na przykład:

 • Natychmiastowy darmowy heal: Word of Glory
 • Buff zwiększający zadawane obrażenia typu Holy: Inquisition
 • Potężny atak melee dla Retribution: Templar's Verdict
 • Wydłużenie czasu trwania Holy Shield
 • Zwiększenie obrażeń zadawanych przez Divine Storm

Dodatkowo wprowadziliśmy dla Holy paladynów kilka nowych zaklęć leczących miedzy innymi Healing Hands (AoE healing-over-time dla wszystkich graczy znajdujących się w pobliżu paladyna), Light of Dawn (30-yardowy heal o obszarze działania typu cone), oraz Divine Light który bardzo przypomina Greater Heal kapłana, oraz nowe natychmiastowe zaklęcie o którym mówilismy powyżej, Word of Glory.

Q: Czy możecie powiedzieć coś więcej na temat jednej lub dwóch umiejętności lub talentów dla Retribution?
A:
Templar's Verdict: Natychmiastowy atak zadający procent obrażeń broni. Pochłania cały Holy Power aby zwiększyć obrażenia:

 • 1 Holy Power: 55% Weapon Damage
 • 2 Holy Power: 125% Weapon Damage
 • 3 Holy Power: 225% Weapon Damage

Word of Glory: Pochłania cały Holy Power aby wyleczyć przyjazny cel za wartość zależną od zużytego Holy Power (koszt: 0 mana, brak cooldowna, instant cast).

Q: Czy paladyni Protection będą odświeżali Divine Plea w czasie ataku (dzięki talentowi lub umiejętności)?
A:
Tak.

Q: Czy Judgement of Wisdom został usunięty z gry, czy paladyni otrzymają nowy Judgement żebyśmy wszyscy nie musieli korzystać z Judgement of Light?
A:
Będzie tylko jeden Judgement. Zaklęcie to będzie nakładało pojedynczy debuff którego efekt będzie połączeniem Judgement of Light i Judgement of Justice. Judgement of Wisdom został porzucony.

Q: Czy talenty typu Improved Aura zostaną usunięte?
A:
Jeśli masz na myśli talenty takie jak Improved Devotion Aura to tak, nie ma ich. Wciąż jednak mamy takie talenty które zwiększają efekt leczenia na celach objętych działanie twojej aury. Wciąż istnieje także Improved Concentration Aura. Ogólnie rzecz biorąc nie powinieneś się martwić o to że twoje buffy będą rywalizowały z innymi w raidzie.

 

Priest (Kapłan)

Q: Dlaczego ponownie zmieniliście Vampiric Touch po poprawkach w Replenishment z 3.0?
A:
Wciąż pracujemy nad talentami tego typu. Powinniście się spodziewać że większość obecnych umiejętności pozostanie niezmieniona. Na przykład, kiedy poprawialiśmy drzewka, niektóre talenty zostały z redukowane z pięciu do trzech punktów, ale sam talent nie został zbalansowany do wartości trzypunktowej. Większość pięcio-punktowych, które stały się trzy-punkowymi, będzie równie mocna jak w ich poprzedniej wersji.

Q: Jestem podekscytowany mechaniką Smite w Discipline. Czy zrobicie coś z hit aby była ona bardziej efektywna?
A:
Mieliśmy talenty dające spell hit w jednym z buildów, jednak ciężko jest go wprowadzić w nowym modelu specjalizacji. Ale tak, chcemy coś zrobić ze spell hit w przypadku Discipline, możliwe że wprowadzimy Twisting Faith nieco wyżej tak, aby Discipline mógł wybrać go z Shadow.

Q: Powiedzcie coś na temat Lightwell. Wszyscy oczekują na informacje na ten temat na forum. Czy planujecie zatrzymać ten talent?
A:
Kwestia Lightwell jest skomplikowana ponieważ kłóci się on z filozofią leczenia którą chcemy przywrócić w Cataclysm. Pamiętacie kiedy priorytetem całego raidu było przeżycie a nie zadawanie obrażeń, gdy przynosiliście bandaże żeby healerzy mogli oszczędzić nieco many? Lightwell jest bardzo potężny - jeśli nawet nie przesadzony - w tego rodzaju środowisku.

Q: Gdzie widzicie miejsce dla kapłanów w świecie leczenia? Wyglądają na niezłych we wszystkim ale w niczym nie są najlepsi.
A:
Bardzo ciężko jest w tej chwili oceniać silne strony healerów ponieważ wszystkie zaklęcia są wciąż poprawiane jeśli idzie o ich efekt i koszt. Chcemy aby obie specjalizacje leczące kapłanów były unikalne, silne i fajne do gry.

Q: Czy kapłani Holy otrzymają jakieś fajne talenty, jak na przykład Evangelism czy Archangel z Discipline?
A:
Mimo że wciąż wiele pracy przed nami w kwestii talentów, chcemy aby Holy mógł dotrzeć do Archangel w Discipline jeśli będzie tego chciał.

Q: Czy Leap of Faith otrzyma jakiś dodatkowy buff? Przyciągnięcie celu z wysokim aggro na healera może być niebezpieczne.
A:
Umiejętność ta ma na celu uratowanie członka drużyny przed jakimś niebezpieczeństwem, na przykład wyciągnięcie go z ognia który normalnie by go zabił. Nie potrzebuje ona dodatkowego buffa.

Q: Wiele talentów kapłanów Shadow wydaje się być niezbędna. Czy jest szansa na zmiany? Wygląda na to że musimy wybrać wszystkie z nich.
A:
Nadchodzi sporo zmian dla drzewka Shadow.

Q: W becie nie ma Power Infusion. Czy ten talent powróci czy zniknął na zawsze?
A:
Nie ma go w waszym buildzie przez przypadek. Powróci.

 

Rogue (Łotrzyk)

Q: W jaki sposób Smoke Bomb ma mi pomóc w walce z Frost magiem? Czy Blizzard nie jest banalnym sposobem na utrzymanie mnie w walce?
A:
Z pewnością utrzyma cię w walce. Ale czy mag rzuci w ciebie Frostbolt? Czy skorzysta z Polymorph aby powstrzymać cię przed zabiciem ogłuszonego healera którego właśnie ukryłeś w dymie? Nie!

Q: Macie w planach dodanie Subtlety czegoś dobrego przeciwko postaciom korzystającym z przedmiotów plate? Powolnie zadający obrażenia Rupture nie jest wystarczająco dobry. Może obrażenia typu Shadow w czasie Shadow Dance?
A:
To interesująca propozycja. Subtlety pewnie skończy z najniższymi zadawanymi obrażeniami ze wszystkich trzech specjalizacji ponieważ dysponuje największą mobilnością. Jednak nie oznacza to, że będzie ono bezbronne. Nie, Rupture nie jest odpowiedzią na taką sytuację PvP.

Q: Drzewko Combat wydaje się wybrakowane; brałem talenty w stylu +armor lub Recuperate żeby wydać punkty talentów. Czy macie w planach poprawienie go?
A:
Jeśli mogłeś wydać 41 punktów tylko na talenty zwiększające obrażenia, wówczas byłaby to porażka z naszej strony. Co do bardziej "praktycznych" talentów to nie mamy dobrej odpowiedzi - niektórzy gracze, nawet ci preferujący raidowy min/max, wybiorą zamiast Reinforced Leather na przykład możliwość częstszego używania Sprint. Ostatecznie upewnimy się że będziesz zadawał odpowiednie obrażenia aby czerpać przyjemność ze wszystkich aspektów gry.

Q: Dzięki Recuperate czuję się jak nieśmiertelny bóg zagłady... znerfujecie to, prawda?
A:
Poczekaj, ale umiejętność ta nie sprawia że bijesz mocniej więc jak może być ona przegięta?

Q: W jaki sposób optymalizujecie wybór z innych specjalizacji dla łotrzyka Assasination? Niektóre potrzebne talenty są obecnie nieosiągalne.
A:
W chwili obecnej musisz wydać zbyt wiele punktów na wszystkie "niezbędne" talenty w Assasination. Kończysz wybierając niemal całą dolną połowę drzewka. W kolejnym buildzie ulegnie to zmianie.

 

Shaman (Szaman)

Q: Czy uznajecie Primal Wisdom lub Shamanistic Rage za wymagane aby Enhancement szaman nie stracił całej many? Czy jest to realne zagrożenie dla tej klasy?
A:
Tak, jako wysoko-poziomowy Enhancement szaman musisz używać wszystkich swoich umiejętności w odpowiedniej sekwencji, a Primal Wisdom będzie wymagane aby utrzymać tę rotację. Chcemy żeby szaman korzystał z Shamanistic Rage w wyjątkowych sytuacjach lub kiedy jest atakowany, a nie po to aby był to jedynie sposób na zdobycie many.

Q: Czy po wprowadzeniu Lava Surge, Chain Lightning stanie się przydatny tylko przeciwko wielu przeciwnikom?
A:
Zawsze będą sytuacje w których zmieścisz go przeciwko pojedynczemu celowi kiedy Lava Burst ma jeszcze mniej więcej sekundę cooldownu. Lava Surge nie będzie zawsze procował, jednak będzie to raczej umiejętność przeciwko wielu przeciwnikom.

Q: W związku z tym że Elemental Fury stanie się pasywnym bonusem dla szamanów Elemental, czy Enhancement będzie zadawał więcej obrażeń fizycznych?
A:
Zaklęcia takie jak Lava Burst oraz shock będą wciąż odgrywały istotną rolę w obrażeniach Enhancement, ale ataki takie jak Stormstrike lub Lava Lash będą bardzie istotne w Cataclysm. Pamiętajcie także że Mental Quickness otrzyma bonus który będzie rekompensował stratę Elemental Fury.

Q: Czy Spirit Link powróci? Ghostcrawler wspomniał że chciałby żeby tak się stało, ale póki co tego nie widać.
A:
Wszystko jest możliwe, ale póki co nie wygląda to dobrze dla naszego ulubionego talentu... Jeśli zmienilibyśmy go na efekt absorpcji lub inną mechanikę, wówczas nie byłby to Spirit Link znany z WarCraft III. Jednak idea dzielenia obrażeń jest wielkim wyzwaniem w przypadku balansu i designu (na przykład; czy łotrzyk chce otrzymywać nagle obrażenia ponieważ szaman z jego grupy postanowił połączyć go z tankiem?).

Q: Czy macie plany wprowadzenie dodatkowych totemów (np. Earthbind, lub Grounding) i zmianę buffów z nich jako aury lub buffy?
A:
Nie w tej chwili. Zdajemy sobie sprawę że są problemy związane z buffującymi totemami, ale aspekt ustawiania totemów jest wpisany w tę mechanikę. Poprzez zwiększenie czasu trwania totemów, skonsolidowanie niektórych buffów, oraz wprowadzenie możliwości skorzystania na raz z kilku totemów we Wrath of the Lich King, udało nam się zredukować wiele negatywnych opinii zachowując unikalną mechanikę.

Q: W jaki sposób działa Deep Healing? Czy będzie on leczył za mniej przy większej ilości życia aby było trudniej utrzymać cel na odpowiednim poziomie życia?
A:
Nie, powinniście postrzegać to jako bonus który poprawia leczenie kiedy jest ono najbardziej potrzebne. Jest to klasowy bonus dlatego ogólne leczenie nie będzie balansowane wokół bonusu z Deep Healing.

 

Warlock

Q: W jaki sposób działa talent Demon Soul? Czy ma on zastąpić Metamorphosis z Demonology, ma to być kolejny cooldown do użycia czy...?
A:
Mimo że Demonology ma potencjalnie dwa (Metamorphosis i Demonic Empowerment), warlockowie nie mają zasadniczo wzmacniającej umiejętności z której mogliby skorzystać aby zwiększyć obrażenia zadawane w PvP lub PvE. Właśnie temu ma służyć ten talent.

Q: Czy otrzymamy Soul Link jako podstawową umiejętność, albo czy pojawi się w każdym drzewku jakaś mechanika obronna żeby warlockowie nie byli zmuszani do korzystania z Demonology w PvP?
A:
Jest to możliwe, wciąż dyskutujemy na ten temat.

Q: Czy Master Summoner może być dostępny dla wszystkich warlocków? 6-sekundowe przywoływanie peta jest wystarczająco długie.
A:
Ale jak często to robisz? Możesz także skorzystać z Soul Shard aby zrobić to natychmiastowo. Chcemy aby zabicie peta warlocka w PvP było znaczące, w związku z tym ponowne jego przywołanie również musi mieć taki charakter.

Q: Powiedzieliście że jeszcze wiele pracy przed wami w drzewkach warlocka. Czy możecie się podzielić jakimiś szczegółami? Drzewko Demonology wygląda na szczególnie nudne.
A:
Pierwsze dwa poziomy wszystkich specjalizacji są celowo "skalującymi talentami," lub ogólnie rzecz biorąc procentowymi modyfikatorami do umiejętności. Uznajcie je ze wstępne talenty - łatwe do rozumienia dla nowych graczy i ciekawe z punktu widzenia dodatkowej specjalizacji. Biorąc to pod uwagę, wiele początkowych talentów w Demonology zostanie zmienionych w kolejnym buildzie.

Q: Jakie macie plany wobec Doomguarda oraz Infernala? Ten talent z Demonology jest całkiem... dziwny.
A:
Doomguard zadaje duże obrażenia dystansowe a Inferal jest dobry w obrażeniach obszarowych. Dzielą one cooldown więc wybór należy do ciebie. 10-minutowy cooldown.

 

Warrior (Wojownik)

Q: Czy Rend będzie odświeżany przez Thunderclap na wszystkich celach jeśli masz Blood and Thunder?
A:
Tak. Celem tego talentu jest to, że używasz Renda raz a potem tylko Thunderclap. Mamy nadzieję że będzie to postrzegane jako opcjonalna droga a nie jedyny sposób na tankowanie AoE.

Q: Sposób działania Slam jest dosyć archaiczny i nieciekawy. Czy jest szansa na to, że stanie się on natychmiastowym atakiem?
A:
Uważamy że dzięki temu umiejętność ta jest unikalna. Slam jako instant nie różniłby się niczym od innych ataków. Jest on stworzony w taki sposób, że Fury nie korzysta z niego jeśli nie ma proca, a Arms używa go tylko posiadając talent Improved Slam. Próbowaliśmy wprowadzić Slam jako niskopoziomową umiejętność, jednak nie byliśmy zadowoleni z efektu tej zmiany.

Q: Czy wojownicy Fury otrzymają nowy atak którym zapełnią lukę po Whrilwind?
A:
Tak! Nazywa się on Raging Blow (przynajmniej w tej chwili), ponieważ chcieliśmy odróżnić go od starego Enraged Assault. Jest on dostępny tylko dla Fury i można go użyć kiedy masz na sobie efekt Enrage (ten jednak nie jest usuwany po użyciu umiejętnosci). Postać atakuje obiema broniami (taka jest też animacja).

Q: Czy Whrilwind pozostanie częścią rotacji wojownika Fury na pojedynczym przeciwniku, czy będzie stosowany jedynie przy większej ich ilości?
A:
Tylko w przypadku większej ilości przeciwników.

Q: Concussion Blow jest bardzo rzadko używany poza PvP. Czy macie jakieś plany z nim związane? Może odłączyć go od Vigilance?
A:
Jest on całkiem przydatny na Lich Kingu...

Q: Jak się sprawuje Heroic Leap? Czy efekty są lepsze niż ostatnim razem kiedy próbowaliście go wprowadzić do gry?
A:
Póki co jesteśmy zadowoleni. W obecnej wersji wojownik wybiera miejsce w które chce skoczyć, dlatego umiejętność służy także jako możliwość ucieczki. Wiemy że paladyni nigdy nie uciekają z walki, jednak wojownicy znani są z tego że czasem to robią.

Q: Dlaczego Fury posiada dwa różne talenty 31-punktowe? Czy nie byłoby łatwiej je połączyć aby wojownik nie musiał respecować się po tym jak wypadnie nowe broń?
A:
Uważamy że decyzja na temat tego który talent wybierzecie zależy od stylu gry a nie od tego jaka broń ostatnio wypadła.
Spodziewamy się że gracze wybiorą to jak chcą grać a dopiero później będą dobierali broń i przedmioty.

Q: Cześć, tu Rend! Jestem beznadziejną umiejętnością ale może tankowie zaczną mnie używać w Cataclysm?
A:
Nie chcemy aby Rend był odpowiedzią na problemy wojoników Protection z threatem. Uważamy że mamy możliwość zwiększenia jego obrażeń nawet dla wojownika ze specjalizacją w DPS. Jedną ze zmian jest możliwość natychmiastowego ticka, tak żebyś widział od razu obrażenia a nie musiał czekać na pierwszy tick.

Q: Czy nie uważacie że wojownicy stracą swoją unikalność w PvP po tym jak Mortal Strike jest dostępny dla innych klas i został osłabiony do 20%?
A:
Nie uważamy że wojownik potrzebuje unikalnej umiejętności tak dobrej że chciałbyś tylko tej klasy w swojej drużynie. To jest złe dla pozostałych. Chcemy jednak aby byli oni przydatni w PvP. Jedną z umiejętności którą testujemy dla Arms jest "Throwdown," który pozwala powalić przeciwnika na ziemię na pięć sekund.

Q: Powiedzieliście że Disarming Glare raczej się nie pojawi w grze. Możecie wytłumaczyć dlaczego?
A:
Wymieniliśmy ten talent za opisany powyżej Throwdown.

 

Cataclysm - Mastery

Q: W jaki sposób działają bonusy Mastery skoro nie pokazują się już nad talentami?
A:
Pasywnych Mastery można się nauczyć na mniej więcej 75 poziomie. Każde drzewko talentów u trenera będzie posiadało inny bonus, który będzie miał podstawową wartość dla 0 Mastery Rating. Interface postaci będzie pokazwywał dodatkowe informacje na temat siły bonusu w zależności od posiadanego Mastery Rating.

Q: Czy będzie "maksymalny cap" w przypadku Mastery rating (na przykład aby uniknąć posiadania 101% szansy na critical block)?
A:
W czasie finalizowania Mastery dla wszystkich specjalizacji upewnimy się że gracze nie natrafia na "hard cap," chyba że za wszelką cenę będą chcielili zbierać Mastery. Może to oznaczać konieczność ponownego dopasowania Mastery po zakończeniu pracy nad pozostałymi elementami klas.

Q: W jaki sposób pety będą skalowały się do Mastery ich pana?
A:
Specjalizacje opierające się w dużej mierze na petach (na przykład Beast Mastery i Demonology) posiadają taki bonus Mastery że Mastery rating zwiększa obrażenia zadawane przez peta. Inne specjalizacje które posiadają pety które nie otrzymują bonusów z Mastery będą posiadały tę statystykę zbalansowaną w uwzględnieniem tego rozwiązania.

Q: Czy będziemy mogli wkrótce zobaczyć bonusy Mastery?
A:
Po zmianie w drzewkach talentów, wszystkie Mastery muszą zostać ponownie wprowadzone, a w niektórych przypadkach jeszcze raz przemyślane. Potrwa to tylko tygodni zanim pojawią się one w becie.

Q: Czy możecie wyjaśnić nieco bonus Mastery na który wpływa statystyka z przedmiotów?
A:
Zdajemy sobie sprawę że wczesne wprowadzenie Mastery do bety było nieco mylące. Mastery nie jest powiązane już bezpośrednio z drzewkiem talentów, ale z pasywną umiejętnością której będzie można się nauczyć od trenera. Pasywny efekt będzie miał formę trzeciego bonusu Mastery który wcześniej widzieliście w drzewkach talentów. Będzie on posiadał podstawową wartość a Mastery rating będzie ulepszał ten efekt. Pozostałe dwa bonusy Mastery zostały usunięte, lub w niektórych przypadkach przerobione na efekty powiązane ze specjalizacją. Obecnie w becie nie widać Mastery ponieważ musi ono zostać wprowadzone po przerobieniu drzewek talentów.

 

Cataclysm - Talenty

Q: W nowych drzewkach niektóre talenty wciąż kosztują dwa lub trzy punkty. Czy zostanie to zmienione?
A:
W większości przypadków tak. Są niektóre potężne talenty które nie wymagają wzmocnienia, jednak jest wiele takich które zostaną poprawione.

Q: Czy niektóre z usuniętych talentów zostaną wprowadzone jako nowe glyphy?
A:
Zwykle kiedy pozbywamy się talentu robimy to ponieważ uważamy że jest on zły, ale możliwe że niektóre z nich (bardziej sytuacyjne) zostaną wprowadzone w formie glyphu. Wciąż tworzymy ten system. Gracze nie powinni zakładać że wszystkie posiadane obecnie glyphy zostaną pozostawione. Niektóre tak, ale wiele zostanie zmienionych.

Q: Czy uważacie talenty oszczędzające manę będą obligatoryjne dla graczy, czy są one tworzone jako opcjonalne?
A:
W przypadku healerów uważamy że będą one wybierane (może nie te opierające się na otrzymywaniu lub zadawaniu obrażeń). Dla innych ról chcemy aby miały one rozsądny sposób na regenerację many, chociaż te często prowadzą do osłabienia zadawanych obrażeń. Tego typu talenty można mimo wszystko postrzegać w szerszej perspektywie jako zadające obrażenia, dlatego caster DPS może z nich korzystać jeśli ich użycie będzie korzystne. W końcu jedyna rzecz jaka liczy się w ostatecznym rozrachunku to to, kto był najlepszy na damage meter. :)

Q: Czy każdy spec ma według was wybrać ostatni talent z drzewka? Jeśli tak to dlaczego nie jest to zwykła umiejętność którą się otrzymuje na danym poziomie?
A:
Te talenty to coś na co pracujemy. Bardzo często zmieniają one styl gry twojej postaci, w związku z czym ich zdobycie jest ważnym momentem. Zdecydowanie istnieje interesująca dyskusja o drzewkach, oraz o tym ile talentów powinno być obowiązkowych, ile zaś opcjonalnych. Niektórzy gracze preferują model gdzie wszystko jest sobie równe. Inni wolą jeśli istnieją bezpieczne wybory i nie muszą zbyt długo się zastanawiać przed wydaniem kolejnego punktu. Staramy się wstrzelić mniej więcej w środek ale mamy określone oczekiwania wobec danych speców (na przykład nie będziemy wspierać rotacji dla warlocka Destruction bez Chaos Bolt), ale pozwolimy graczom zdecydować czy przykładowo Blitz jest czymś czego będą używać na swym wojowniku w Arms.

Q: Czy wszystkie postacie otrzymają 5% redukcji czasu trwania efektów stun/fear skoro nie ma jej w talentach?
A:
Wolelibyśmy dopasować czas trwania efektów "crowd control" do odpowiednich poziomów. Obecnie niektóre z nich można tak łatwo przełamać że liczy się jedynie korzystanie z różnych typów cc (różne efekty cc posiadające odmienne diminishing returns). Nie chcemy aby całe PvP opierało się na kite'owaniu innych korzystając jedynie z natychmiastowych zaklęć leczących i nuke'ów. Znanie standardowego czasu trwania (zamiast różnego w zależności od klasy) pomoże nam lepiej ocenić całą sytuację. Wydaje nam się że gracze patrzą na drzewka i uważają że są przez to mniej potężni, nie zdając sobie sprawy jak szeroki zakres mają te wszystkie zmiany.

Q: Niektóre talenty dla healerów wprowadzają sposób na regenerację many poprzez zadawanie obrażeń. Czy jest to waszym celem? Jeśli tak to dlaczego?
A:
Tak. W niemal każdej sytuacji jest czas kiedy zaklęcia leczące nie są niezbędne. Dziś w związku z faktem że mana ma małe znacznie, pewnie i tak rzuca się heal na wszelki wypadek gdyby ktoś otrzymał obrażenia. Jednak jeśli mana miałaby większą wartość, "odpowiednią" rzeczą byłoby nic nie robienie. Talenty takie jak Telluric Currents dają możliwość odzyskania many przy jednoczesnym zadawaniu obrażeń.

Q: Jaki wpływ na wybór talentów w nowych 31-punktowych drzewkach będą miały nowe glyphy typu medium?
A:
Mamy nadzieję że spory. Problemem jest to że na przykład jest Glyph of Mutilate i czujesz że jako łotrzyk w Assassination musisz go mieć. Glyphy medium mają pozwolić na większe zmodyfikowanie postaci. Będą to glyphy które byś wziął jeśli Mutilate by nie istniał.
Nowe nazwy rodzajów glyphów to Prime, Major oraz Minor. Major to nowa nazwa dla Medium. Glyph of Mutilate będzie Prime.

Q: Czy planujecie "odporność na crit" jako pasywną umiejętność w drzewku do tankowania bez potrzeby wydawania na nią talentów?
A:
Nie i możecie za to winić druidów. Chcemy aby spec do tankowania w Bear Form różnił się do DPS w Cat Form, w innym przypadku nie byłoby to uczciwe wobec innych klas jeśli Feral druid mógłby robić wszystko w jednej specjalizacji. Staraliśmy się wprowadzić bonus do odporności na crit w talentach które tak czy inaczej byście wybrali.

Q: Czy możemy spodziewać się większej ilości fajnych talentów?
A:
Tak, w obecnej fazie bety drzewka są w procesie tworzenia. W przypadku paladyna wkrótce zobaczymy że pojawią się fajne talenty i umiejętności.

Q: Czy otrzymamy większy bonus dla umiejętności z których rzadko korzystamy (na przykład Destruction zaczyna od Soul Fire z którego wcześnie mało korzystaliśmy)?
A:
Biorąc pod uwagę ograniczoność paska umiejętności, rzadko używane umiejętności stały się bardziej zachęcające, lub zostały usunięte z gry.

Q: Czy waszym celem jest brak konieczności posiadania specjalizacji pod PvP? Jeśli tak to czym możecie powiedzieć jak planujecie to osiągnąć?
A:
Jest to niemal niemożliwe do "naprawienia." Biorąc pod uwagę charakter talentów, zawsze będzie możliwość optymalnego ich ustawienia. Mimo to staramy się odejść od ustawień talentów czysto pod PvP czy PvE, dzięki czemu ustawienia PvP będą bardziej grywalne w PvE i odwrotnie.

Q: Czy zastanawialiście się nad tym żeby na kolejny poziom drzewka talentów przechodzić po wydaniu 3 punktów a nie 5 skoro zrezygnowaliście z pięcio-punktowych talentów?
A:
Rozważaliśmy to ale ostatecznie zdecydowaliśmy się tego nie robić.

Q: Wciąż istnieją mało interesujące talenty takie jak na przykład Spirit Tap. Czy klasy zadające obrażenia muszą mieć talenty polegające na regeneracji many?
A:
Spirit Tap i inne talenty "do levelowania" są wciąż przerabiane.

Q: Czy zmiany w talentach pojawią się w grze przed wydaniem Cataclysm (tak jak miało to miejsce w poprzednim dodatku)?
A:
Tak.

Q: W jaki sposób gracze dowiedzą się jaka specjalizacja jest najlepsza w czasie zdobywania poziomów? Czy mają odwiedzić jakąś stronę i zapoznać się z opisem?
A:
Uważamy że nowe podejście do talentów ułatwi nowym graczom wybranie specjalizację. Mamy nadzieję że większość buildów będzie dobra do zdobywania poziomów. Danie graczom umiejętność na 10 poziomie na pewno pomoże. Staramy się uniknąć pułapek w postaci złych talentów poprzez usunięcie ich.

Q: Mówiliście że gracze będą mogli lepiej dobrać talenty odpowiednio do stylu ich gry. Czy uważacie że uda wam się to osiągnąć przy mniejszych drzewkach?
A:
Talenty których się pozbywamy to pasywne bonusy do umiejętności lub na przykład dodatkowe statystyki. Ciężko jest rozróżnić styl gry przy tego typu talentach. Staramy się utrzymać tylko takie które mogą mieć realny wpływ. Retribution paladyn który uważa że może pomóc w leczeniu w strefach instance może wybrać dwupunktowy Improved Healing. Wojownik Protection robiący tego typu strefy może wybrać talent pomagający w pullach AoE, zaś raidujący offtank zdecyduje się raczej na Safeguard czy Vigilance.

Q: Z talentów której klasy jesteście obecnie najbardziej zadowoleni? Która wymaga najwięcej pracy?
A:
Wszystkie wymagają więcej pracy!

 

Cataclysm - Ogólne

Q: Z każdym dodatkiem mechaniki walki z bossami są coraz bardziej złożone. Nie wydaje wam się, że wkrótce będą one zbyt skomplikowane?
A:
Mamy wielu graczy którzy zabijają bossów już od niemal sześciu lat. Uważamy że gra musi być wciąż interesująca dla nich. Wprowadzenie wersji normalnej i heroic jest dla nas sposobem na to żeby walki nie były niedostępne dla niektórych graczy.

Q: Czy pojawią się achievementy powiązane z całym kontem? Jeśli tak czy możemy się spodziewać że nagrody z nich dodane zostaną dla wielu postaci?
A:
Jest to coś co chcemy wprowadzić, jednak jest to bardzo wymagające ze strony technicznej, w związku z czym nie pojawi się to w najbliższej przyszłości. Nie możemy nic obiecać.

Q: Co z zadaniami przeznaczonymi dla klas w Cataclysm? Podobały mi się one na wczesnych poziomach w WoW!
A:
Stworzenie zadań dla określonych klas jest bardzo kosztowne biorąc pod uwagę tysiące nowych questów jakie wprowadzamy w Cataclysm; wprowadzamy jednak zadania powiązane ze strefami instance dla klas na poziomie 20 i 50. Nie będą one równie zaawansowane co na przykład Benediction, ale będą oferowały dobre niebieskie przedmioty które nie są dostępne w inny sposób.

Q: Czy spodziewacie się że nowi gracze lub alty będą zdobywać poziomy jako healer? Nie uważacie że zamknięcie ich w Holy lub Restoration take wcześnie może być złym rozwiązaniem?
A:
Zdobywanie poziomów jako DPS będzie zawsze najbardziej efektywne, ponieważ zabijanie przeciwników jest szybsze niż przeżywanie dłużej w czasie pokonywania wrogów. Dodatkowo nie chcemy aby healerzy byli równie dobrzy w walce co DPS. Mimo to wydaje nam się że możemy sprawić że levelowanie na leczącej specjalizacji będzie ciekawsze niż obecnie. Ponadto będzie znacznie łatwiej levelować korzystając z Dungeon Findera jako healer.

Q: Czy możliwość atakowania w czasie ruchu bardzo wpłynie na PvP lub PvE? Czy było to głównym założeniem nowej umiejętności?
A:
Biorąc pod uwagę to jak wyglądają obecnie walki, zadawanie obrażeń w czasie ruchu stało się bardzo istotne. Tak jak możecie zauważyć dodajemy sporo umiejętności które pomogą graczom w tej kwestii. Jednak mimo wszystko obrażenia zadawane stając w miejscu zawsze będą optymalne.

Q: Czy planujecie wprowadzić "procs" dla większej ilości klas aby ich rotacje były bardziej interesujące?
A:
Tak, dla klas lub specjalizacji które ich potrzebują. Paladyni otrzymają kilka.

Q: Jaka jest proporcja przy konwertowaniu intellect w spell power w Cataclysm? Czy będzie się to różniło w zależności od klasy?
A:
Każdy jeden punkt intellect będzie dawał jeden spell power, poza pierwszymi dziesięcioma. Działa to na niemal identycznej zasadzie co attack power gdzie każdy punkt strength lub agility dawał dwa attack power, poza pierwszymi dziesięcioma.
Zdajemy sobie sprawę że zredukuje to ilość spell power na przedmiotach, ale zwiększyliśmy jego wartość na broniach aby casterzy nadrabiali stratę w ten sposób. Te bronie będą posiadały zarówno spell power jak i intellect, a ilość tego pierwszego będzie większa niż w 3.3.5.

Q: Często gram PvP w przedziale 10-19. Jakie nowe ciekawe umiejętności zobaczymy na 10 poziomie w Warsong Gulch?
A:
W związku z faktem że gracze otrzymają umiejętności takie jak Mortal Strike, Summon Water Elemental, czy Mangle po wybraniu specjalizacji na 10 poziomie, gracze zobaczą bardzo dużo nowych skilli w Warsong Gulch w przedziale 10-19.

 

Inne

Q: Nie interesuje mnie Real ID, nowe talenty, ani kucyki, ale chcę tęczy w mieście abym mógł stanąć w niej w pełni chwały.
A:
W związku z polityką firmy musimy zarezerwować wszystkie tęcze dla naszych przyjaciół pracujących nad Diablo III.

Q: Worgeni otrzymują kapelusze. Czy macie w planach danie goblinom czegoś równie fajnego? Może okulary?
A:
A co powiedzie na poczwórne warkoczyki?

Q: Czy w World of Warcraft pojawi się nowy rodzaj broni?
A:
Wątpliwe. Taureni może będą mogli nosić w obu rękach gnomy na patyku.

Q: Co myślicie na temat gildiowego housingu jako nagrody za zdobywanie poziomów gildii?
A:
Naszym dylematem w przypadku housingu jest to, co gracze mieliby robić w domu gildiowym. Jeśli chcesz po prostu tam być, mieć dostęp do vendorów, banku i domu aucyjnego, wówczas jesteś tam cały czas co sprawia że miasta wymierają. W grze w której są strefy instance i phasing nie chcemy wprowadzać jeszcze większej ilości powodów dla unikania innych graczy. Jeśli znajdziemy dobry powód dla wprowadzenia domow gildiowych, wówczas na pewno wprowadzimy je w przyszłości.

Q: Jakie buty nosi Ghostcrawler?
A:
Zwykle chodzę boso po moim jachcie. W biurze jestem noszony na tronie przez gnomy więc buty też nie są potrzebne.

Komentarz (4)

 • wkoncu

  dziekuje za tlumaczenie
  ~MarvinKOMaster
  2010/07/19 21:57
 • brawa dla administracji za szybkie tlumaczenie:)
  ~Ashinron
  2010/07/20 13:57
 • @up

  czysta ironia
  ~Milerks
  2010/07/20 16:50
 • Z nutką sarkazmu ;)
  ~Matstry
  2010/07/21 10:42

Pozostałe nowości