Blog Ghostcrawlera - nadchodzące zmiany w klasach - Nowości - World of WarCraft

Nowości

Data publikacji : 28.12.2010

Blog Ghostcrawlera - nadchodzące zmiany w klasach

Na stronie społecznościowej World of Warcraft pojawiają się od czasu do czasu teksty autorstwa Ghostcrawlera. Dzisiaj Lead Systems Designer postanowił przedstawić opinie twróców gry związane z balansem klas po wydaniu Cataclysm. Zapraszamy do zapoznania się z tłumaczeniem najnowszego wpisu Ghostcrawlera.

Obecnie jest wielu graczy na 85 poziomie, robiących wszystko począwszy od stref heroic do rated Battlegrounds, w związku z czym team odpowiedzialny za tworzenie klas zaczyna przygotowywać listę rzeczy, którym trzeba się przyjrzeć przed kolejnym patchem.

Zanim przyjrzycie się szczegółom, pamiętajcie że jest to bardzo wczesna faza. Patch nie wychodzi jutro. Napisałem to przed końcem roku, a kilka rzeczy może pojawić się jeszcze w międzyczasie. Jeśli problem związany z twoją klasą lub petem nie jest wymieniony poniżej, nie oznacza to że się nim nie zajmiemy.

PvE

Jesteśmy zadowoleni z ogólnych obrażeń. Mamy niewiele tradycyjnych walk w stylu tank and spank (nawet Argaloth lubi parować melee), więc ciężko jest otrzymać stałe liczby bez ogromnej ilości danych. Mimo wszystko widzimy że Survival hunterzy oraz Unholy DK są na samej górze w walkach z pojedynczym celem. Obrażenia Arcane, Marksman, oraz Beastmaster są stanowczo zbyt niskie. Retribution, Shadow, Fire oraz Frost mage również mogą być zbyt słabi, jednak wciąż się im przyglądamy. Nie widzimy zbyt wielu rogue'ów na Subtlety w PvE, więc ciężko jest nam ich ocenić. W przypadku walk z dużą ilością obrażeń obszarowych, obrażenia Demonology warlocka, Frost DK, oraz Survival huntera są zbyt wysokie. AoE Shadow priesta wydaje się za niskie przez słaby Mind Sear.

Leczenie w PvE działa tak jak zakładaliśmy. Są niektórzy bossowie w heroicach, którzy są zbyt silni jak na wymagany minimalny item level. Ogólnie rzecz biorąc na początku możesz mieć trudności w strefie heroic, szczególnie jeśli twoja grupa nie chce się komunikować i współpracować. Chcemy aby heroic były wymagające - jeśli chcesz zergować content, pozostań przy normalnych strefach.

Balans tanków wygląda w chwili obecnej całkiem dobrze. Threat jest w odpowiednim miejscu - nieźli tankowie nie mają z nim większych problemów, ale nie mogą o nim kompletnie zapominać. Widzimy że wszystkie cztery tankujące klasy pojawiają się nawet w wersjach heroic stref raid. Może to jednak ulec zmianie, kiedy więcej gildii zacznie na poważnie podchodzić do tych walk.

PvP

Większa ilość życia, zmniejszony efekt debuffów w stylu Mortal Strike, oraz wolniejsze leczenie przynoszą zamierzone efekty w PvP. Burst wciąż istnieje, jednak nie decyduje o wyniku każdego starcia. Jest kilka pojedynczych umiejętności z których nie jesteśmy do końca zadowoleni w PvP.

Blisko przyglądamy się dispellom. Defensywne (usuwanie debuffu) działają dobrze, jednak wydaje nam się że ofensywne (usuwanie buffu przeciwnika) są zbyt potężne, szczególnie dla klas DPS. Konkretnie rzecz biorąc Purge i Spellsteal z pewnością zostaną znerfowane.

Przyglądamy się także efektom crowd control, interruptom, oraz samo-leczeniu w PvP. Możliwe że zredukujemy czas trwania niektórych zaklęć crowd control, szczególnie tych obszarowych, oraz zmniejszymy czas trwania interruptów.

Kapłani są nieco zbyt słabi w PvP, szczególnie jeśli chodzi o mobilność ich leczenia. Wprowadziliśmy kilka zmian w glyphach i talentach, aby poprawić ich przeżywalność i natychmiastowe zaklęcia leczące.

Chcemy się upewnić że epickie przedmioty do PvP nie są zdobywane w zbyt łatwy sposób, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że content PvE jest bardziej wymagający, niż ten z Wrath of the Lich King. Nie chcemy aby gracze przenosili się do tego elementu, który najłatwiej dostarczy im epickie przedmioty; chcemy abyście robili to co najbardziej lubicie.

Statystyki

Będziemy chcieli sprawić, aby statystyki które nie są zbyt atrakcyjne (a powinny być) zyskały w oczach określonych klas. Na przykład nie chcemy aby Assasination rogue odrzucał crit, a Feral tank haste. Rozważamy skalowanie niektórych fizycznych ataków takich jak Lacerate, Steady Shot, czy Slam z haste.

Mastery jest dla nas nową statystyką i są pewne spece, które jej nie doceniają. W niektórych przypadkach (na przykład Combat rogue), założenie dla mastery jest dobre, jednak musimy zwiększyć jego efekt, aby było bardziej pożądane. W innych nie wydaje nam się, że możemy zbuffować mastery w jego obecnej formie. Na przykład w Retribution Hand of Light jest fajne, jednak nie przekłada się na odpowiednio duże obrażenia. Żeby tak było, szansa na proc musiałaby być bardzo wysoka, co sprawiłoby że paladyni przestaliby korzystać z innych źródeł Holy Power. Zamiast tego zmieniamy mastery Retribution tak, aby dodawało procent obrażeń Templar's Verdict, Crusader Strike, oraz Divine Storm jako obrażenia typu Holy (co będzie lepiej współgrało z Inqusition). W związku z tym że Hand of Light jest fajne, zmienimy Divine Purpose tak, aby dawał szansę na proc Hand of Light zamiast szansę na dodatkowy Holy Power (co usunie nieco losowości z rotacji). Unholy DK to kolejna klasa w przypadku której mastery nie działa w odpowiedni sposób. Obecnie naszym zamierzeniem jest przerobienie go tak, aby dodawało obrażenia celom objętym efektem disease (podobnie do mastery Restoration druida).

    

Potpourri

Kilka dodatkowych zmian w klasach (pamiętajcie że nie jest to pełna lista):

 • Nawet po naprawieniu ich mastery, efekt Bleed Feral druidów zadaje bardzo dużo nieusuwalnych obrażeń. Planujemy przenieść nieco obrażeń do ich głównego ataku. Trudno jest także ich kontrolować. Biorąc pod uwagę jaki problem stanowi ich spowolnienie, unieruchomienie, lub polymorph, uważamy że odporność na Fear w Berserk to nieco zbyt wiele.
 • Burst Arms warriorów w PvP jest zbyt wysoki, a my nie mamy odpowiedniego sposobu na dopasowanie ich obrażeń w PvE. Talent The Lambs to the Slaughter może być dobrym miejscem na wprowadzenie zmian. Możliwe że znerfujemy efekty stun wojowników.
 • Wydaje nam się że warriorzy Fury i Arms zadają zbyt duże obrażenia przy pomocy z Heroic Strike. Chcemy aby było jasne, że ta umiejętność ma pomóc w zużyciu nadmiernej ilości rage, a nie być najmocniejszym atakiem.
 • Dla Holy priestów zwiększamy czas trwania Chakra, oraz zmieniamy Surge of Light tak, aby działało z Flash Heal i Greater Heal
 • Wprowadzamy dodatkowe buffy, jak na przykład sprawienie że Barkskin czy Pain Suppression nie mogą być dispellowane.
 • Buffujemy Wild Murshroom. To fajne zaklęcie które nie pojawia się zbyt często.
 • Empowered Touch otrzymuje bonus również z Regrowth. Buffujemy także Glyph of Regrowth.
 • Przyglądamy się Holy Concentration (po ostatnim buffie) oraz Omen of Clarity, aby upewnić się że nie przyczyniają się one do oszczędzania zbyt dużej ilości many.
 • Z pewnością usuniemy Drain Mana u warlocków. Jest to bardzo sytuacyjne zaklęcie w PvE, a w PvP sprawia same problemy. Może to oznaczać także że będziemy musieli się przyjrzeć także Mana Burn.
 • Inferno nie zwiększa zasięgu Hellfire.
 • Shadow and Flame może procować także z Incinerate.
 • Chcemy przerobić Improved Soulfire.
 • Censure nie będzie przerywać Repentance.
 • Mając na celu zwiększenie obrażeń Marksmanship i Beastmastery, buffujemy Aimed Shot, Kill Shot, Chimera Shot, oraz Kill Command.
 • Aby zredukować kontrolę u magów, rozważamy skrócenie czasu trwania Frost Nova i Ring of Frost.
 • Chcemy się upewnić że Combat działa w oparciu o szybką broń off-hand. Chcemy poprawić także Revealing Strike.
 • Chcemy się upewnić że Enhancement szamani nie korzystają z broni dla casterów.
 • Chcemy się upewnić że Unholy DK preferują dwuręczne bronie.
 • Necrotic Strike musi brać pod uwagę resilience
 • W Cataclysm zmieniliśmy Death Strike tak, aby niemal całkowicie był umiejętnością Blood DK tanków, co jest nieco niefortunne. Chcemy aby był to atrakcyjny przycisk dla DK na Frost lub Unholy którzy potrzebują leczenia.
 • Chcemy rozwiązać problemy z mobilnością DK w PvP.
 • Wydaje nam się że za bardzo znerfowaliśmy Every Man for Himself, dlatego powrócimy do wersji z 2-minutowym cooldownem. Możliwe że dopasujemy inne rasowe umiejętności, po tym jak zobaczymy więcej z nich w PvP.

"GC czy to ostateczna lista zmian? Czy to oznacza że mogę się spodziewać braku zmian dla mojej klasy? Czy oznacza to że nic was nie obchodzę?"

Nie. Jest to kilka rzeczy którym obecnie się przyglądamy, które mogą pojawić się wkrótce na PTR. Ostateczna lista zmian związanych z klasami w następnym patchu będzie bez wątpienia znacznie dłuższa.

- Greg "Ghostcrawler" Street jest lead system designerem w World of Warcraft. Używa takich słów jak "potpourri".

Komentarz (4)

 • łoooj tam odrazu zmniejszac obrazenia z AoE demono. warlockow .... alezzz po co ??..... dobrzeeee jest jak jest :):):)
  ~Rademenes
  2010/12/28 08:36
 • jasne najprosciej ruszyc spellsteal - to co maga daje szanse na jakies sensowne przezycie wliczajac ze shieldy sa totalnie do bani teraz a tez sie wiele kradnie tym spellstealem shielda z preja, hoty z druida czasem jakies buffy typu stamina, king wielki mi halo zaraz...
  ~Sivy11
  2010/12/29 09:31
 • nie placz mag i tak jest zbyt op, teraz przynajmniej bedziesz mogl sie wykazac a nie isc na latwizne..
  ~soldi69
  2010/12/29 10:41
 • mag op chyba sobie jaja robisz jedynie co jest OP u maga to CC dzieki nova,RoF to fakt ale tak naprawde to mag teraz pada jak mucha shieldy sa za slabe w stosunku do otrzymywanego dmg, freezy padaja od pierwszego dmg, spam ice lance to czesto jedyne co mozna zrobic bo fb dostal nerfa, spellsteal to jedyny czar, dzieki ktorym mozna bylo pozyskac heala bo mag self heala praktycznie nie ma zadnego poza evo... mag OP to sie usmialem OP to teraz jest rogue, warrior, feral druid... mag
  ~Sivy11
  2010/12/29 11:07

Pozostałe nowości