Lore Q&A - Nowości - World of WarCraft

Nowości

Data publikacji : 24.06.2011

Lore Q&A

Na łamach forum World of Warcraft pojawiła się druga część odpowiedzi z cyklu "Ask Creative Development". Tłumaczenie pierwszej (która została opublikowana niemal rok temu) znajdziecie tutaj. Zapraszamy do zapoznania się z przekładem tekstu.

Księżyc wysłał ostatnio kilka emaili do naszego zespołu Creative Development, grożąc że opuści orbitę ziemi jeśli nie zamieścimy w najbliższym czasie odpowiedzi w temacie "Ask CDev #2". Zamiast stwierdzić że księżyc blefuje, CDev postarali się i są teraz gotowi przedstawić odpowiedzi na wasze pytania!

Aby efektywnie przedstawić tak wiele informacji jak to tylko możliwe, wiele pytań zawiera różne wariacje zebrane na forach US, EU, Koreańskich i Chińskich. Dodatkowo zawarliśmy także kilka pytań na które zabrakło odpowiedzi w "Ask CDev #1".

Czy książki Warcraft i World of Warcraft RPG są uznawane za kanon?

Nie. Książki RPG zostały stworzone aby zapewnić świetne doświadczenie role-playing, co czasem wymaga odejścia od kanonu prezentowanego w grach. Blizzard pomógł w stworzeniu zawartości książek RPG, dlatego czasami pomysły z nich będą się pojawiać w oficjalnym lore, jednak lepiej nie uznawać ich za kanon.

Gdzie jest X? (X = Calia Menethil, Turalyon, Alleria Windrunner, Med'an, Gallywix, etc.)

Jest kilka postaci w świecie World of Warcraft które "zaginęły", jednak nie zapomnieliśmy o nich! Bardzo byśmy chcieli powiedzieć więcej na ich temat, jednak zdradziłoby to wiele wątków fabularnych, które planujemy wprowadzić w Cataclysm i później. Uwierzcie nam, że z pewnością usłyszycie więcej na temat tych postaci, kiedy będziemy już gotowi mówić na ich temat!

Dlaczego nie ma gałęzi X w archeologii? (X = Tauren, Aqir, Faceless One, Furbolg, Murloc, etc.)

To bardziej pytanie do twórców gry, a nie CDev, jednak w związku z faktem, że pytanie to powtarzało się wielokrotnie chcieliśmy zaznaczyć: to że dana rasa nie ma obecnie swej gałęzi w archeologii nie oznacza, że nie ma ona swych artefaktów, ani że nie jest kandydatem do wprowadzenia do tej profesji.

Czy widzieliśmy już w World of Warcraft prawdziwego tytana?

Nie, tylko ich dzieła.

Czy nocne elfy są w jakiś sposób powiązane z trollami?

Sprawdźcie piąty numer World of Warcraft Official Magazine!

Jaki jest związek między Ancients z Emerald Dream i loa?

Podsłuchano jak trolle druidzi w Moonglad nazywali znajdujące się tam wipsy loa, tak samo nazywają Goldrinna, Avianę i innych Ancients. Nocne elfy i taureni próbowali zwrócić trollom uwagę na "prawidłowe" nazewnictwo, jednak trolle preferują swoje własne.

Skoro trolle mogą regenerować swe kończyny, dlaczego ręka Zul'jina nigdy nie odrosła?

To właśnie szybkość z jaką regenerują się trolle sprawia, że są one wymagającymi przeciwnikami. Kiedy znajdują się w równowadze z loa ich plemienia, mogą odrastać im palce. Wśród trolli krążą legendy o tym, że ci błogosławieni przez loa charakteryzują się znacznie potężniejszą regeneracją, mogą na przykład odrastać im kończyny a nawet niezbędne organy utracone w walce. Istnieje opowieść o Vula'jin the Void, który zregenerował niemal całe swe ciało po tym jak stał w płomieniach shadowflame. Jednak tak samo jak mogą błogosławić, loa mogą także przekląć; dzieci trolli są uczone o tych przeklętych, którzy nie mogą uleczyć nawet najdrobniejszych ran, aby wymusić na nich oddanie szacunku swym duchowym przewodnikom.

Jakie rasy znajdowały się w Azeroth przed przybyciem tytanów?

Poza żywiołakami, jedynymi znanymi rasami żyjącymi w Azeroth w chwili przybycia tytanów były trolle, "facelss ones" oraz aqir. W związku z wojną starych bogów z tytanami oraz zmianami jakie nastąpiły tuż po niej, informacje na temat ras żyjących nawet przed starymi bogami, wydają się być utracone na zawsze.

Czy tol'vir żyjący w Uldum miały jakiś kontakt z resztą Azeroth w czasie swego istnienia?

Pomimo że systemy utrzymujące Uldum w tajemnicy przed resztą świata działały doskonale od nadania ładu Azeroth do kataklizmu, żyjący tam tol'vir dysponowali wiedzą na temat tego, co dzieje się na zewnątrz: wiele urządzeń tytanów w Uldum służyło komunikacji z innymi miastami tytanów (Ulduar, Uldaman itd.). Halls of Origination to system, który planował włączyć Algalon the Observer po jego przybyciu do Ulduaru... czemu zapobiegli gracze po wysłaniu "Reply-Code Alpha" z Dalaranu.

"Zawsze musi istnieć Król Lisz" brzmi bardzo podejrzenia, szczególnie że wypowiadają to duchy uwięzione we Frostmourne. Czy chodzi o coś innego?

Aby zaoszczędzić wszystkim formułowania konspiracyjnych teorii, będziemy przez chwilę poważni i powiemy, zdecydowanie nie. Duchy Uthera i Terenasa rozumiały, że Plaga będzie niepowstrzymana jeśli nikt nie będzie nią zarządzał. Tak, oznacza to że Arthas i Ner'zhul nie wykorzystali jej pełnej siły w czasie swych rządów: możecie spekulować na temat powodów takich działań.

Jakie są stosunki Argent Crusade z Forsaken biorąc pod uwagę ostatnie działania Sylvanas?

Mimo że członkowie Argent Crusade wspierają bohaterów Forsaken którzy dołączyli do nich w walce z Plagą, działania Sylvanas po pokonaniu Arthasa bardzo ich martwią. Zarówno oni, jak i niektórzy członkowie Ebon Blade przyglądają się Sylvanas i Forsaken, bowiem z każdym dniem upodabnia się ona do Króla Lisza.

Forsaken nie posiadają portów ani stoczni: w jaki sposób produkują oni statki?

Flota Forsaken składa się ze statków wyciągniętych z dna morza. Większość z nich stanowiła niegdyś flotę Lordaeronu.

Kiedy nieumarli leczą lub są leczeni Świętym Blaskiem, czy zadaje im to faktyczne obrażenia czy tylko sprawia ból?

Przewodzenie Światla lub bycie leczonym przy jego pomocy sprawia tylko ból. Kapłani Forsaken nie ulegają dezintegracji ani nie wybuchają w czasie korzystania ze Świętego Blasku... chociaż wiele osób chciałby, żeby tak właśnie było.

Czy długotrwałe wystawienie się na efekty Świętego Blasku wpłynąć może na nieumarłych w pozytywny sposób?

Ciężko stwierdzić, ponieważ nie ma żadnych informacji o nieumarłych władających Świętym Blaskiem przed Trzecią Wojną. Istnieją jednak doniesienia o tym, że niektórym Forsaken zaczęły wyostrzać się przytępione zmysły jak dotyk, węch itd. oraz zaczęli przejawiać pozytywne emocje, które od czasu popadnięcia w stan nieśmierci były rzadkością. Niestety, może to być przyczyną coraz większej ilości prób samozniszczenia wśród kapłanów Forsaken; odzyskiwanie tych zmysłów prowadzi do tego, że czują oni swą rozkładającą się skórę, smakują zgniliznę w swych ustach i gardłach, a nawet czują robaki przemieszczające się wewnątrz swych ciał.

Dlaczego ludzi którzy wypiją krew worgenów nie mogą zostać wskrzeszeni jako Forsaken?

Val'kyr nie tylko są znacznie słabsze od Króla Lisza jeśli chodzi o wskrzeszanie, ale klątwa worgenów również sprawia, że jest to znacznie trudniejsze niż w przypadku zwykłych ludzi. Klątwa ma swe źródła zarówno w Szmaragdowym Śnie (poprzez Goldrinna) oraz świętej mocy bogini Elune. Dodatkowo, worgeni którzy skosztowali wód Tal'doren - w czasie rytuału przywracającego równowagę miedzy klątwą i ich ludzką naturą - są jeszcze bardziej odporni na klątwę nieśmierci.

Czy krwawe elfy będące rycerzami śmierci również są uzależnione od magii?

Nie, mają jednak nowe uzależnienie, takie samo jak wszyscy rycerze śmierci Ebon Blade; potrzebę zadawania bólu. Jeśli regularnie nie zadają oni bólu innej istocie, zaczynają popadać w krwiożerczą histerię - znacznie gorszy los, niż brak dostępu do magii.

 
 

Co się stało ze Spellbreakerami krwawych elfów?

Było ich niewielu już na samym początku, a ich szeregi znacznie zostały uszczuplone, kiedy ich siedziba na wyspie Quel'Danas została zaatakowana przez siły Kael'thasa i Płonącego Legionu. Ostatni oddział służy jako symbol minionej ery, bowiem Spellbreakerzy zaniechali szkolenia nowych rekrutów od czasu zdrady Kael'thasa.

Jak zareagowały krwawe elfy na informację o powrocie Highborne do społeczeństwa nocnych elfów?

W związku z faktem, że zostali oni wyrzuceni ze społeczeństwa nocnych elfów po Wojnie Prastarych za korzystanie z magii, krwawe elfy były oburzone informacjami o tym, że kaldorei przyjęli ponownie Highborne i pozwolili im na praktykowanie magii. Jednak po tym jak byli świadkiem błędów popełnianych przez magów kaldorei, krwawe elfy czekają, aby okazało się w co wpakowały się nocne elfy. Dodatkowo, niektórzy sin'dorei byli w stanie wykorzystać brak doświadczenia kaldorei aby powstrzymać wojska Przymierza, tak jak mogliście to zobaczyć w zadaniu "Amberwind's Journal" w Azsharze.

Dlaczego krwawe elfy maja wciąż zielone oczy?

Trochę czasu zajmuje zanim minie spaczenie demonicznymi mocami. Z tego samego powodu większość orków jest wciąż zielona, mimo że Mannoroth nie żyje.

W jaki sposób Sinestra przeżyła wydarzenia z książki Night of the Dragon?

Nie przetrwała; kiedy gracze napotykają ją w Bastion of Twilight, jest jedynie powłoką dawnej siebie, złożoną i wskrzeszoną przez moce starego boga.

Jakie są korzenie stone i storm drakes?

Brann Bronzebeard odkrył dowody, zgodne z doniesieniami podróżników z Deepholm, że proto-drake i smoki mogą pochodzić od tych - i innych - drake'ów. Mieszkańcy Deepholm, Skywall, Firelands i Abyssal Maw są mniej rozmowni w tych sprawach, jednak większość z nich nie była tam obecna w momencie stworzenia tych więzień żywiołów.

Czy byli inni władcy żywiołów przed obecnymi czterema?

Ragnaros, Al'Akir, Therazane oraz Neptulon są jedynymi przywódcami żywiołów jakich widział Azeroth. Co oznacza dla żywiołów ognia i powietrza śmierć ich władcy nie jest wiadome, jednak nie będzie to z pewnością nic dobrego.

Dlaczego Kvaldirzy zmieniają się w glony po śmierci?

Kvaldirzy zwykle zamieszkują głębokie rejony oceanów, gdzie ich zewnętrzna forma zostałaby zniszczona jeśli ich magia nie powstrzymywałaby siły głębin. Mimo że za życia składają się ze skóry i krwi, po śmierci dochodzi do eksplozji magii, która zmienia Kvaldira w mgłę. Wszystko co pozostaje po nich to glony które pokrywały ich ciała oraz rzecz jasna, wszystkie przedmioty które mieli przy sobie.

Dlaczego gnomy nagle zaczęły interesować się Światłem?

Gnomy interesowały się nim odkąd dołączyły do Przymierza, jednak były tak skupione na technologii, a następnie na odbijaniu Gnomeregan, że poznawanie Światła nie było dla nich ważne; kapłani i paladyni krasnoludów służyły jako jedyne połączenie ze Światłem jakiego potrzebowali. Teraz kiedy gnomy odbiły część Gnomeregan i zaczęły odbudowywać swą kulturę poza Ironforge, zdały sobie sprawę z wagi posiadania w swych szeregach wyznawców Światła. Dodatkowo wynajdowanie nowych metod oczyszczania zarażonych gnomów doprowadziła do przełomów w technologii związanej ze Światłem!

Czy ziemie Wildhammerów znane jako Northeron widoczne są w World of Warcraft?

Przed kataklizmem, północna część Twilight Highlands znana była jako Northeron. Nagłe topnienie lodowych wzgórz w związku z nagłą zmianą klimatu, atak wojsk Twilight's Hammer, pojawienie się istotny znanej jako Iso'rath, doprowadziły do kresu Northeron i wielu niezależnych krasnoludów które tam żyły. Jego pozostałości są widoczne w pobliżu północnego wybrzeża. Na szczęście, duchowe centrum Kirthaven pozostało nienaruszone.

Czy Elune to naaru?

W czasie niedawnej wizyty Velena w Darnassus, wytłumaczył że opis Elune według nocnych elfów oraz moce jakimi dysponuje bogini, pasują do tego co doświadczył u potężnych naaru. Zaczął oferować rady co do tego jak porozumiewać się z naaru, jednak Tyrande podziękowała mu za jego opinię, a następnie stanowczo zażądała, aby powstrzymał się od tego typu stwierdzeń w Darnassus oraz w obecności kapłanów Elune.

Komentarz (18)

 • Tak sobie rozkminiłem z tym Królem Liszem że "zawsze jakiś musi być" ostatnio, i doszedłem do wniosku... że...

  Nie tylko chodzi o to żeby plaga jakoś zagroziła Azeroth...

  Ale ważniejsze jest to, żeby ktoś "zaufany" kontrolował Plagę. Gdyby kogoś takiego nie było to znalazł by się inny szalony koleś (Sylvanas) który stał by się władcą nieumarłych i mógłby zrobić coś gorszego niż Arthas. Czyli lepiej żeby taki Bolvar władał plagą niż nikt. Czyli ma to sens jakby xD
  ~Garn
  2011/06/24 10:40
 • ja co do tego mam inne zdanie.

  Oglądaliśmy "fall of the Lich King" i po założeniu korony przez Bolvara głos, kolor oczu (tak trochę) i moce się zmieniły.

  Tak więc tu chodziło o koronę a nie człowieka, pewnie w późniejszych patchach Bolvar będzie zły a Sylvanas razem z nim
  ~gormitik
  2011/06/24 13:59
 • Niech się nie ważą wprowadzać tego niedo*ebanego Med'ana do gry -.- Matoł, który stworzył mange z tym czymś powinien zapaść się pod ziemię.
  ~_Kazak
  2011/06/24 15:20
 • Ludzie, czy Wy na prawdę myślicie że Blizzard będzie w nieskończoność powracał do tematu Lich Kinga i plagi? Patch 5.1 "Return of the Lich King", Patch 6.2 "Vengence of Sylvannas" a patch 7.12341 "Reborn of the Plauge" ? -.-
  WotLK zakończył raz na zawsze ten wątek i jestem pewien że już nigdy nie będziemy mieli jego kontynuacji.
  ~baka14
  2011/06/24 16:26
 • baka14 nie zgodzę się jeszcze można sporo dodać elementów związanych z plagą, zawsze nad Bolvarem kontrolę może przejąć Ner'zhul ponieważ ww pan wcale nie musi mieć tak silnej woli jak Arthas który tak zrozumiał wizję Lich Kinga że dzięki jego działaniu nie było ani Arthasa ani Ner'Zhula tylko Lich King. W świecie fantasy wszystko możliwe więc możliwość czy to skorumpowania umysłu Bolvara czy to przejęcia kontroli nad jego ciałem i umysłem jest bardzo możliwa. Sądze że doczekamy się tego za 2 lub 3 ale też możliwe iż tego motywu nie wykorzystają ale myślę iż to jest tak ciekawe że wątpię iż Blizzard zrezygnuje z okazji odświeżenia ICC i tu kolejne pytanie kto będzie następnym LK czy znajdą sposób by go po prostu zniszczyć a może Sylvanas będzie chciała udźwignąć to brzemię bo z każdym kolejnym dodatkiem Sylvanas oddala się od hordy(co prawda przyłączyła się z forsakenami do hordy dla spokoju) widać to po jej działaniach np. akcja w silverpine ze wskrzeszaniem ludzi.
  ~Gelevera
  2011/06/24 19:04
 • Można zawsze dodać sporo elementów, kwestia jest taka że jeżeli znów wydali by dodatek traktujący o pladze i Lich Kingu to 98% osób (poza ludźmi o poglądach na ten temat podobnych do Twoich) stwierdziło by, że to odgrzewanie wałkowanego już tematu, że Blizzardowi skończyły by się pomysły i w końcu, że nie mają zamiaru po raz kolejny przez cały dodatek dążyć do pokonania kolejnego Lich Kinga.

  Myślę że żaden temat nie został wyczerpany (ani classic, ani TBC, ani WotLK i pewnie podobnie będzie z Cata), ale nie ma czasu ani chęci na "ciągnięcie" żadnego z Tych motywów w nieskończoność i dlatego na każdy z nich nadszedł w przeszłości koniec.
  ~baka14
  2011/06/24 20:11
 • Ja mam nadzieje, że w jakimś patchu Blizz odświeży Outlandy, bo teraz jakoś dziwnie się gra :P Sa na to sznase bo kiedyś czytałęm, że myślą nad czyms takim.
  ~Aress
  2011/06/24 22:59
 • A mi to się zdaje że jedna plaga odejdzie a narodzi się druga, na pewno Bolvar nie odejdzie w zapomnienie, Arthas był królem mrozu więc jego heł jak i oczy były niebieskie, lecz gdy Bolvar został spalony przez ogień i założył hełm jego oczy jak i właśnie hełm stały się czerwone więc coś związanego z ogniem a jak ogień to smoki a teraz mamy dodatek związany z czym ? ze smokami a głównym bohaterem jest oczywiście deathwing, więc mi się wydaje że właśnie pójdzie to w tą stronę.
  ~Siwus825
  2011/06/24 23:37
 • Przypomne tylko taki mały szczegół dotyczący bolvara : po bitwie o wrath gate alekstrasza mówi cos do Korialstrasza że nikt nie może się dowiedzieć o losie paladyna, ale mogło też poprostu chodzić o że zostanie LK, a moze o cos więcej...
  ~havellll
  2011/06/25 01:32
 • Chodziło raczej o to że płomienie Alexstraszy go wskrzesiły... nie bądźmy tacy przyszłościowi...

  Dajcie spokój z tym Królem Liszem, bo dziwnie mi się to czyta... to jest takie żałosne... nawet dziecinne... żeby ciągnąć w nieskończoność jeden wątek... Jak w jakimś nudnym serialu o Złym Bohateru, który ciągle próbuje nas pokonać.

  Waek plagi jest SKOŃCZONY. Plaga jest rządzona przez Bolvara BEZPOWROTNIE. Plaga została pokonana na bardzo długi czas. Oczywiście wojna z plagą miała też swoje skutki - eskalacja konfliktu Przymierze - Horda, powstanie zakonu Rycerzy Śmierci w Ebon Hold i Argent Crusade w Eastern i Estern Plaguelands, sygnał Algalona do tytanów o Azeroth... jest jeszcze dużo motywów do rozwinięcia - tytani, Emerald Dream i Prastarzy(to już mniej, bo druidzi są raczej nieufni i nie będą zapraszali tam innych śmiertelników...), Płonący Legion... (w TBC to był taki przedsmak tylko... chyba?...), tytani... czekają nas jeszcze dwa dodatki i można się domyślać co tam się stanie...

  Ale z plagą jest już KONIEC. Na pewno w tym Wowie już się nie pojawi, chyba że w Warcraft Movie, albo we wzmiankach w późniejszych dodatkach...
  ~Garn
  2011/06/25 09:43
 • baka14 i tutaj się nie zgodzę z tobą, bo ludzie ponarzekają a i tak będą dalej grać. Coraz więcej gracz mają gdzieś kogo zabijają ich interesują tylko jakie itemy bossów wypadną. Więc dla wielu to bez różnicy czy to będzie 3 LK czy 4 Onyxia, tym bardziej że są osoby co i nawet w wotlk nie grały i po raz pierwszy zaczęli grać od cataclysmu.
  ~Gelevera
  2011/06/25 09:44
 • a według mnie Bolvar się jeszcze pojawi ale nie jako nowy bosy tylko jako sprzymierzeniec Hordy i Przymierza np w walce z takim wszech potężnym Sargerasem .
  Mamy ebon balde dlaczego plaga nie może w pokonaniu upadłego tytana jak już nie będzie nadziei.
  ~miki^^
  2011/06/25 11:30
 • A co myślicie o tym by GRACZE mieli możliwość zostać Królem Liszem?

  Przynajmniej na jakiś czas.
  ~Menaximus
  2011/06/28 19:28
 • Menaximus, ja bym skończył grę...
  ~o
  2011/06/28 21:35
 • ~Nesnayomy
  2011/06/29 14:09
 • Oj tam od razu skończył...:)
  ~Menaximus
  2011/06/30 22:16
 • Lepiej pomyśleć co by było gdyby blizz NIE ŁĄCZYŁ SIĘ Z ACTI.WoW by był lepszy niż jest obecnie...
  ~Todiru
  2011/07/09 05:44
 • Lepiej sie modlcie aby te 15stron bylo total Fejkiem bo bedzie znowu repeta z TBC demony KOMS BAK , BLizzard lubi odgrzewac kotlety m ale to juz chyba kazdy wie ;]
  ~Ran666
  2011/07/11 22:53

Pozostałe nowości